Marzysz o własnym drewnianym domku? Teraz jest on dosłownie na wyciągnięcie ręki. Możesz zbudować go w niespełna 72 godziny, a ponadto jest tani i samowystarczalny energetycznie. Jak to możliwe? Wyjaśnił to Bartłomiej Głowacki w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską w programie "Nieoczywiste miejsca"
Domy modułowe – nowa technologia za niewielkie pieniądze
Co jest potrzebne do budowy domy? Zdaniem Bartłomieja Głowackiego i jego wspólnika Piotra - otwarty umysł i kreatywność. Te cechy pozwoliły im wymyślić domy do złożenia, stworzone w całości z drewna i samowystarczalne energetycznie.
W programie "Nieoczywiste miejsca" Bartłomiej Głowacki zaprosił do jednego z ekodomów Katarzynę Jaroszyńską, by opowiedzieć o swoim niezwykłym projekcie.
- Elementy są gotowe, montujemy i można startować. Każda ściana to 6 metrów. To jest jeden placuszek, który wykonujemy wcześniej w fabryce. Przyjeżdżamy małym dźwigiem i montujemy element po elemencie. W dwa dni to jest cała część budowlana zakończona, a i tak chcielibyśmy robić to w jeden – przekonywał Bartłomiej Głowacki.
Dom samowystarczalny energetycznie
Co ciekawe taki dom nie może mieć zbyt wielu okien, żeby nie uciekało z niego ciepło. Z kolei spadek dachu powinien znajdować się po stronie południowej, by wykorzystywał jak najwięcej energii.
- Przez fotowoltaikę, którą tutaj widzisz, czyli popularnie tzw. panele, wytwarza się więcej energii, niż mieszkańcom jest potrzebne do zamieszkania przez cały rok - podkreślał w rozmowie z Katarzyną Jaroszyńską. - Ten budynek nie potrzebuje tak dużo energii na jego ogrzanie. Termoizolowane ściany pozwalają na to, by mała ilość energii była potrzebna do ogrzania budynku – tłumaczył.
Z zewnątrz to piękny drewniany domek z panelami na dachu. A jaki jest w środku? Katarzyna Jaroszyńska była pod wrażeniem przestrzeni. – On wcale nie jest taki mały – powiedziała. To fakt. Pomieści się w nim wszystko. Ma 35 metrów zabudowy i ok. 48 metrów powierzchni użytkowo-mieszkaniowej . Ponadto ten urządzony przez Bartłomieja Głowackiego wygląda stylowo i przytulnie. Na tym nie koniec.
HGTV: Domy modułowe
Liczna rodzina lub osoby, które marzą o dużym domu, ten podstawowy mogą rozbudowywać o kolejne moduły większe lub mniejsze. – Możemy to rozwijać jak klocki Lego – wyjaśniał Bartłomiej Głowacki. Więcej inspiracji na kanale HGTV.
"Nieoczywiste miejsca" - gdzie oglądać?
Katarzyna Jaroszyńska w programie "Nieoczywiste miejsca" odwiedza nietypowe domy. Ten mikro z prefabrykatów to dopiero początek. Przyjrzała się również przyczepom, domkom holenderskim, barakom czy siedliskom z kontenerów. Oglądaj na kanale HGTV oraz w serwisie VOD player.pl.
Zobacz także:
Jak urządzić małą kuchnię? "Wbrew pozorom całkiem sporo się w niej zmieści"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: HGTV