Urządzając salon lub kuchnię we włoskim stylu, lepiej nie oszczędzać na materiałach i meblach. Choć jest to typ aranżacji daleki od przepychu, nie jest z pewnością minimalistyczny. Włosi lubią ekskluzywne dodatki, choć niekoniecznie muszą one epatować bogactwem w oczywisty sposób.
Dom w stylu włoskim – co go wyróżnia?
Inspirowanie się podróżami w trakcie aranżacji domu jest dość częstą praktyką. Dzieje się tak, gdy odpowiada nam klimat danego miejsca, meble, kolory, a także styl, w jakim żyją mieszkańcy określonego kraju. Nasze otoczenie w dużym stopniu wpływa na samopoczucie i odczuwalną jakość życia. Jaki jest zatem styl włoski? Komu przypadnie do gustu, a kto jedynie wykorzysta typowe dla niego pojedyncze elementy? Aby się tego dowiedzieć, przyjrzyjmy się najpierw, jakie są cechy charakterystycznego tego stylu.
Światło w domu we włoskim stylu
W domach na południu króluje słońce. Od progu można zauważyć, że okna są duże, a pomieszczenia przestronne. Ze względu na duże nasłonecznienie, często spotykane są okiennice żaluzjowe – podobnie jak i rolety rzymskie. Tego typu rozwiązania dają możliwość wpuszczania do domu tyle światła, o ile to konieczne, ale przede wszystkim chronią domowników przed upałem. Choć nad Morzem Śródziemnym lato bywa o wiele bardziej gorące niż u nas, my także narzekamy na wysokie temperatury. Takie rozwiązanie u nas będzie zatem nie tylko estetyczne, lecz także praktyczne.
Naturalne materiały
Dom w stylu włoskim wypełniony jest przede wszystkim drewnem, kamieniem i neutralnymi barwami. Włosi uwielbiają kamienne posadzki. Można je zastąpić bardziej dostępnym cenowo gresem – nie tylko na podłodze, lecz także na ścianach. Meble w stylu włoskim wykonane są z kolei przede wszystkim z drewna. Na południu można również zauważyć zamiłowanie do płytek, głównie na ścianach. Niezwykle charakterystyczne dla kuchni w stylu włoskim są marmurowe blaty.
Drewniane meble w stylu włoskim
Meble we włoskim domu są proste, ale nie minimalistyczne. W salonie na pierwszy rzut oka można zauważyć zamiłowanie do klasyki i tradycji. Nie są to jednak pełne przepychu sofy, a proste kanapy. W kuchni często wykorzystywane są łuki i klasyczne frezowania. To eleganckie rozwiązania, które sprawdzają się przez lata, gdyż nie przemijają razem z chwilowymi trendami aranżacyjnymi.
Jaka jest kuchnia w stylu włoskim?
Najprościej rzecz ujmując – funkcjonalna. Włosi uwielbiają gotować. Celebrują zarówno spożywanie posiłków, jak i ich przygotowanie. W przestronnej kuchni nie może zabraknąć dużego stołu, przy którym usiądzie cała rodzina, goście i przyjaciele. Gotowanie jest elementem spotkania towarzyskiego, więc nikt nie oczekuje, że gospodarz zamknie się za drzwiami kuchni, przygotowując posiłek. Stół w stylu włoskim najlepiej by był drewniany, przykryty obrusem z lnu lub innego naturalnego materiału. Na stałe może stać na nim oliwa i świeże przyprawy rosnące w doniczkach. Kuchnia w stylu włoskim o mniejszym metrażu powinna być wyposażona w kilka barowych krzeseł, aby można było przysiąść na pogawędkę.
Styl włoski w domu związany jest również ze sposobem bycia. Ze względu na zamiłowanie do gotowania, Włosi w kuchni muszą mieć wszystko pod ręką. Nie musi to jednak wiązać się z bałaganem. Podstawą jest dobra organizacja przestrzeni i dużo szafek, a także półki, haczyki, skrzynki. Wybierając dodatki, warto zwrócić uwagę na postarzane drewno i antyki, które można za grosze znaleźć na pchlich targach.
Salon w stylu włoskim
Jaki z kolei jest salon w stylu włoskim? Nie należy mylić go ze stylem toskańskim. Co prawda jest to rejon tego samego kraju, jednak jego charakter jest bardziej rustykalny i sielski. Dom w stylu włoskim jest nieco bardziej elegancki, z mniejszą liczbą bibelotów i wzorów. Południowcy nie stronią od luksusu. Meble w stylu włoskim są solidnie wykonane i na pierwszy rzut oka widać, że właściciel na nich nie oszczędzał. W salonie głównym elementem wnętrza jest duża sofa, zazwyczaj ze skórzaną lub wykonaną ze szlachetnego materiału tapicerką. Często spotykane są również praktyczne etażerki i wygodne, designerskie fotele. Przy siedziskach znajduje się niski stół, idealny do postawienia przekąsek lub filiżanki kawy.
Włosi cenią sobie dobry design i dzieła sztuki. Zachowują jednak umiar, dzięki czemu wnętrza nie są przeładowane dodatkami. Obrazy, rzeźby czy strojne żyrandole podkreślają charakter salonu, jednocześnie nie dając wrażenia nadmiernego przepychu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- W pół roku wyczarowała zachwycające wnętrze
- Toskania, Kalabria, a może Sycylia? Włoskie regiony, które warto odwiedzić
- Włoski styl życia, który pokochał cały świat. Na czym polega "La Dolce Vita"?