Aranżacje wnętrz

Jak optycznie powiększyć pokój? 6 sprawdzonych pomysłów

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
mala sypialnia lozko i szafka do przechowywania optyczne powiekszenie

Jak powiększyć optycznie pokój? Przede wszystkim należy umiejętnie dobrać kolory oraz sprytnie ustawić lustra i meble. Warto zadbać również o odpowiedni dopływ światła do pomieszczenia oraz funkcjonalnie zaaranżować wnętrze. Jak można to zrobić? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się sam.

  • Jak optycznie powiększyć pokój? Dobierz kolory
  • Jak optycznie powiększyć mieszkanie? Ustaw lustra
  • Jak optycznie powiększyć pokój tapetą? Postaw na „efekt głębi”
  • Jak powiększyć mały pokój? Postaw na pasy
  • Jak optycznie powiększyć mały pokój? Dobierz meble
  • Jak optycznie powiększyć pomieszczenie? Zadbaj o dopływ światła

Zobacz także: Odpicowane mieszkanie. Dwa pokoje dla pięcioosobowej rodziny? To możliwe!

Wystarczy kilka sztuczek, aby zmienić proporcje całego pomieszczenia . Oto sprawdzone pomysły, dzięki którym wyczarujesz w swoim pokoju kilka dodatkowych metrów kwadratowych. Jeśli zastanawiasz się, jak optycznie powiększyć wąski pokój , ten poradnik przyda się również i Tobie.

Jak optycznie powiększyć pokój? Dobierz kolory

Dobierając barwy do swojego mieszkania, musisz pamiętać o tym, że znacząco wpłyną one na postrzeganie jego wielkości. Jakie kolory powiększają pokój? Generalna zasada brzmi tak: jasne kolory odbijają światło, a więc jednocześnie wpływają na optyczne powiększenie przestrzeni. Szczególnie w przypadku długich i wąskich pokojów warto zdecydować się na biel. Nie każda biel będzie jednak odpowiednia. Dobrze jest zwrócić uwagę na jej chłodne odcienie, ponieważ optycznie „oddalają się” od swojego obserwatora, ciepłe z kolei „przybliżają” go do siebie.

W przypadku długich i wąskich pokojów warto również pomalować ściany dwoma kolorami . Na krótszych ścianach można zastosować ciemniejsze barwy, zaś na dłuższych – klasyczną biel. Należy zaznaczyć, że ciemniejsze barwy nie muszą być szczególnie intensywne. Ciemne kolory niekorzystnie wpływają na niewielkie przestrzenie, wystarczy postawić na błękity, pomarańcz lub szarości. Warto zadbać o to, aby i inne elementy w pokoju były jasne, chodzi tu o drzwi, framugi, podłogi oraz listwy.

Jak optycznie powiększyć mieszkanie? Ustaw lustra

W niewielkim pomieszczeniu warto postawić lustro – ono również zapewni efekt optycznego powiększenia. Jak się okazuje, może optycznie zwiększyć pokój nawet dwukrotnie. Jak zatem należy je ustawić? Lustra zawieszone poziomo poszerzają przestrzeń, natomiast te, które są zawieszone pionowo – podwyższają ją. Warto również umieścić lustro naprzeciwko wejścia do danego pomieszczenia lub w jego rogach. W szczególnie małych pokojach można je ulokować na całej ścianie – efekt ten uzyskuje się najczęściej przy pomocy mebli z drzwiami przesuwnymi.

Zobacz także: Urządzanie małej łazienki – gdzie szukać inspiracji, gotowych aranżacji i projektów?

Jak optycznie powiększyć pokój tapetą? Postaw na „efekt głębi”

Osoby, które pragną na ściany pokoju położyć tapetę, powinny pamiętać, że tapety powiększające pokój są z reguły ozdobione drobnymi wzorami. Warto także pomyśleć o fototapecie – mimo że dla wielu osób nadal kojarzy się ona z latami 90., już jakiś czas temu powróciła do łask. Wystarczy wybrać fototapetę , która umiejętnie wykorzystuje perspektywę oraz tworzy efekt głębi – szybko przekonasz się, że wywoła ona wrażenie niekończącej się przestrzeni.

Jak powiększyć mały pokój? Postaw na pasy

Jak pomalować pokój, żeby go optycznie powiększyć? Jeśli w pomieszczeniu dwie ściany są dłuższe, a dwie krótsze, warto te drugie pomalować w pasy . Muszą być one jednak poziome. Jeśli nie masz czasu na malowanie pokoju, możesz również postawić na paskowaną tapetę – warto jednak pamiętać, że zbyt dużo kolorów przytłoczy daną przestrzeń. Sam motyw pasków można wykorzystać także na podłodze, np. w postaci deseniu na dywanie. W przypadku, gdy na krótszej ścianie znajduje się okno, warto również powiesić w nim rolety lub zasłony w paski.

Zobacz także: Odpicowane mieszkanie – w tej przyczepie kempingowej można poczuć się jak w domu!

Jak optycznie powiększyć mały pokój? Dobierz meble

Dobrze jest, gdy meble mają jasny kolor, świetnie wyglądają również pojedyncze półki w jasnym odcieniu. Warto pamiętać o tym, że same półki nie powinny być zagracone – zbyt dużo przedmiotów optycznie pomniejszy każde pomieszczenie. Co więcej, im wyżej zamontujesz poszczególne meble, tym wyższy będzie się wydawał pokój.

Doskonale prezentują się regały ażurowe , na których można uporządkować swoje przedmioty. Na niższych półkach powinno się umieścić te cięższe, a na górnych – lżejsze. Ponadto duże meble warto ustawić prostopadle do większych ścian – dzięki temu na środku pokoju pojawi się więcej wolnej przestrzeni.

Zobacz także: Wybieramy krzesło idealne. Oto trendy wnętrzarskie na 2019 rok

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie? Zadbaj o dopływ światła

Nie tylko jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń, ale również duża ilość światła. Dlatego też w małych mieszkaniach świetnie sprawdzają się duże, przestronne okna . Nie warto przesłaniać ich kotarami, zasłonami lub wzorzystymi firankami. Można jednak wykorzystać delikatne, pastelowe firanki wykonane z tiulu , które nadadzą całej przestrzeni lekkości, a jednocześnie nie ograniczą dopływu światła do wnętrza i tym samym korzystnie wpłyną na optyczne powiększenie pokoju.

Zobacz także:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości