Styl kolonialny to europejska klasyczna elegancja połączona z odważną egzotyką bogatą w etniczne i orientalne zdobienia. To nurt powstały w XIX wieku podczas ekspansji Europejczyków na tereny Afryki i Azji. Wówczas angielska, francuska i hiszpańska arystokracja doceniła kunszt lokalnych elementów dekoracyjnych i mebli, dając początek nowemu stylowi w aranżacji wnętrz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak wygląda mieszkanie w stylu kolonialnym?
Styl kolonialny to doskonały wybór dla osób lubiących eleganckie, a jednocześnie ciepłe, przytulne i niebanalne wnętrza. Docenią go przede wszystkim miłośnicy drewna i naturalnych materiałów. Neutralna kolorystyka, nawiązująca do odcieni ziemi, pozwala zestawić go z klasycznymi bazowymi barwami. Decydując się na wnętrza w stylu kolonialnym, należy pamiętać, że meble kolonialne są ciężkie w formie, a przy tym bardzo duże. Dlatego, aby wyeksponować piękno szafy czy też komody kolonialnej, warto umieścić je w dużych przestrzeniach. Nie oznacza to, że na ten trend nie mogą sobie pozwolić właściciele małych mieszkań.
Do ich dekoracji sprawdzą się niewielkie akcesoria, takie jak:
- lampa kolonialna,
- drewniane walizki,
- historyczne plany i ryciny,
- globus drewniany,
- wazy i ozdobne misy,
- lustro kolonialne,
- ozdobne drewniane figurki (zwierząt, statków, postaci),
- stare mapy ścienne,
- maski do powieszenia na ścianie,
- mały nocny stolik kolonialny, który może służyć dodatkowo jako dekoracja przedpokoju.
Cechą charakterystyczną egzotycznego nurtu jest jego nietuzinkowość. Nie dzieli się on na style poszczególnych krajów, afrykańskich i azjatyckich, ale łączy w sobie to, co w nich najlepsze. Meble w stylu kolonialnym są więc połączeniem wpływów z Maroka, Algierii, Egiptu, Tajlandii, Birmy, Indii czy Laosu. Dzięki temu każdy, nawet najdrobniejszy element dekoracyjny, jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Ich motywem przewodnim są ażurowe witraże i rzeźby, natomiast głównym materiałem, z którego wykonano meble kolonialne, są różne gatunki egzotycznych drzew.
Chcąc wprowadzić do wnętrz elementy stylu, warto to robić z umiarem. Ich dekoracyjny charakter i ciężka forma sprawiają, że bardzo łatwo jest przesadzić i zagracić przestrzeń. Urządzając sypialnię w stylu kolonialnym, doskonałym wyborem będzie szafa, komoda czy też łóżko kolonialne. Klasyczną kuchnię pięknie dopełni stół i krzesła kolonialne. Natomiast w salonie centralną dekorację może pełnić drewniana i ozdobiona ażurową rzeźbą witryna kolonialna.
Materiały i kolorystyka stylu kolonialnego
Głównym materiałem, który tworzy styl kolonialny, jest przede wszystkim drewno pochodzące z egzotycznych gatunków drzew. Dodatkowo trend uzupełnia kamień, skóra, ceramika, len i bawełna, które zabarwiono na naturalne kolory ziemi. Tkaniny są jasne, stonowane i gładkie. W stylu kolonialnym raczej unika się wzorów i krzykliwych kolorów. Dopuszczalne są delikatne zwierzęce wzory lub w stylu paisley.
Tekstylia powinny równoważyć ciężką formę mebli i pełnić funkcję neutralnego tła. Najczęściej spotykane kolory to: biel, kość słoniowa, beż, odcienie brązu, mahoń, żółć, pomarańcz, granat, ciemna czerwień i butelkowa zieleń. Bardzo ważną częścią stylu kolonialnego jest roślinność, która pełni funkcję dekoracyjną. Bujne palmy i zielone kwiaty pięknie dopełniają wnętrza, jeszcze bardziej podkreślając ich egzotyczny charakter. Urządzając mieszkanie w stylu kolonialnym, należy pamiętać, by nie łączyć ze sobą zbyt dużej ilości mocnych kolorów. Każdy ciemniejszy odcień powinien być złagodzony bielą.
Meble w stylu kolonialnym
Meble w stylu kolonialnym są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Ich cena jest wysoka, gdyż nie tylko zostały wykonane ręcznie, lecz do ich produkcji użyto egzotycznych gatunków drzew: akacji azjatyckiej, palisandru, drzewa sandałowego, drzewa tekowego, mahoniu czy też drzewa mango. W swojej formie są bardzo masywne i ciężkie, przez co wymagają przestrzeni, by należycie je eksponować. Na ich piękno wpływa również to, że nie zostały poddane obróbce polegającej na malowaniu. Zachowując naturalne słoje, są same w sobie ozdobą.
Wybierając meble kolonialne z motywem ażurowym, warto zestawić je z wnętrzem minimalistycznym i klasycznym, które nie przytłoczy pięknych i oryginalnych zdobień. Pasują do drewnianych podłóg czy też dywanów. Zestawione z terakotą lub płytkami będą wyglądać kiczowato. Styl kolonialny nie lubi kompromisów, dlatego nie należy go łączyć z tanimi meblami lub zdobieniami w nowoczesnym stylu. Meble najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach minimalistycznych lub klasycznych. Jeśli chcemy zestawić je z elementami metalowymi, najlepiej ich piękno wydobędzie postarzane srebro lub złoto oraz miedź.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Styl nowoczesny sposobem na poprawę wizerunku mieszkania
- Kadzidełka, dywany, mahoń. Jak odtworzyć orientalny styl w domowym zaciszu?
- Trendy wnętrzarskie w 2024 roku. "Szaleństw jest bardzo wiele"