Wyjątkowa metamorfoza
To największe i najbardziej ambitne zadanie, jakiego podjął się zespół. Jednak w realizacji tak ważnego celu, nikomu nie brakowało motywacji do działania. Wykorzystując wszystkie swoje możliwości i umiejętności, Kasia i Fundacja Leroy Merlin z radością pomogli podopiecznym Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, którzy na co dzień nie mają możliwości uzyskania potrzebnego im wsparcia.
Pomoc dla wychowanków ośrodka w Jaworku
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Jaworku rozpoznaje i wspiera potencjał rozwojowy swoich wychowanków i dokłada wszelkich starań, by opuszczając placówkę, byli oni wyposażeni w kompetencje niezbędne do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Chłopcy otrzymują wsparcie, motywację i szansę na odzyskanie pełni radości z codzienności.
W ośrodku przebywa aktualnie 50 chłopców, mieszkających w bursie w 4-osobowych pokojach. Jeden z budynków, w którym znajdują się dwa mieszkania usamodzielniające stał pusty. Pilnie potrzebny był ich remont.
Metamorfoza tych pomieszczeń miała ogromny wpływ na działalność ośrodka, ponieważ ułatwi pracownikom realizację założonych celów i przede wszystkim pomoże wychowankom. W mieszkaniach usamodzielniających będzie mogło zamieszkać 12 chłopców. Dzięki takim mieszkaniom podopieczni uczą się jak dbać o siebie, chociażby nabywając umiejętności takie jak sprzątanie, pranie i gotowanie.
Wszystkie ręce na pokład
Gdy podopieczni dowiedzieli się o możliwości metamorfozy mieszkań usamodzielniających nie kryli radości. To wyjątkowe wydarzenie zostanie w ich pamięci przez wiele lat. Chłopcy nie mogli wręcz doczekać się przyjazdu Katarzyny i ekipy Leroy Merlin. Zaczęli nawet samodzielnie przygotowywać pomieszczenia do remontu.
- To, co usłyszałam pierwsze i bardzo mnie dotknęło, to było: „kurczę, robimy sobie dom” i to było dla mnie wzruszające – wyznała Anna Guzek, pedagog i socjoterapeuta w MOW w Jaworku.
Metamorfoza mieszkań usamodzielniających
Jakie potrzeby powinny zaspokajać pomieszczenia po metamorfozie przeprowadzonej przez ekipę Leroy Merlin? Opiekunom zależało, by podopieczni mieli dostęp do kuchni ze sprzętem AGD i jadalnią ze stołem na ok. 10 osób. Poproszono też o miejsce do przechowywania środków czystości.
Po wysłuchaniu sugestii opiekunów Katarzyna spotkała się z projektantem Leroy Merlin Piotrem Przybyszewskim, który zaprezentował plan na metamorfozę kuchni i jadalni. - Nie lada wyzwanie, kuchnia ma zaledwie 3,5 m2 i trzeba było tutaj wcisnąć wszystkie sprzęty, których używamy – zaznaczył projektant wnętrz.
Praktyczne rozwiązania z Leroy Merlin
Jak zaprojektowano pomieszczenia? W kuchni udało się umieścić wszystkie potrzebne chłopcom sprzęty AGD, w tym pralkę, na której bardzo zależało dyrektorowi MOW, Mariuszowi Dobijańskiemu. W jadalni postawiono dwa stoły ustawione w kształt litery L, a za drzwiami w kuchni ukryto wnękę, w której można będzie przechowywać przedmioty potrzebne chłopcom do utrzymania czystości w mieszkaniu. Dodatkowo w zabudowie znalazła się również wnęka z mikrofalą.
Nacisk położono nie tylko na walory funkcjonalne, ale też estetyczne. Wnętrza inspirowane były stylem loftowym, idealnie wpisującym się w charakter młodych, dorastających chłopców. Ściany pomalowano na szary kolor, zastosowano drewniane fronty, stylowe loftowe drewniane drzwi przesuwne, blaty imitujące beton, jasny szary gres na ścianie w kuchni i czarne dodatki, w tym uchwyty czy dekoracje ścienne.
Finał wyjątkowej metamorfozy
Podopieczni także uczestniczyli w metamorfozie pomieszczeń. Brali udział w pracach remontowych, zdobywając nowe umiejętności i doświadczenia, z pomocą ekipy Leroy Merlin i wolontariuszy. Efekt metamorfozy zaskoczył zarówno wychowanków, jak i pracowników Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Jaworku. - „Wow”, „O jak pięknie” - rozległy się głosy zachwytu.
- Zależało nam, aby przestrzeń miała męski charakter. W końcu nasi bohaterowie to chłopcy wkraczający w dorosły świat. Postawiliśmy na wnętrze inspirowane stylem loftowym z dodatkiem koloru szałwiowego, który pojawił się na frontach w zabudowie oraz na łukach – podsumowała Katarzyna Jaroszyńska w Dzień Dobry TVN.
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN, prod. TVN, 2024