Styl japoński w aranżacji wnętrz opiera się przede wszystkim na organizacji przestrzeni zgodnie z filozofią zen. Jest to doskonała propozycja dla wszystkich tych, którzy cenią sobie minimalizm, ład i harmonię. Pokój w stylu japońskim charakteryzują także wysoka estetyka i elegancja.
Klon japoński w polskim ogrodzie to rzadki widok. Jego uprawa i pielęgnacja są dosyć wymagające, ale funkcja dekoracyjna, jaką pełni zdrowe i kwitnące drzewo, jest warta poświęceń. Poznaj najpopularniejsze odmiany klonu i dowiedz się, jak dbać o jego młode sadzonki.
Drzewko szczęścia często jest utożsamiane z bonsai. Są to tymczasem dwie różne rośliny. Jednak drzewko szczęścia ma tę zaletę, że jest o wiele prostsze w uprawie. Przeczytaj, jak dbać o drzewko szczęścia, jak je właściwie przycinać oraz na jakie choroby uważać.
Wiąz drobnolistny wykorzystywany jest do formowania drzewek bonsai. Naturalnie występuje w południowo-wschodniej Azji, głównie w Chinach. Może osiągać rozmiary do 25 m, a średnica jego pnia może przekraczać 1 metr. Charakteryzuje się bardzo drobnym liściem, dlatego używany jest w sztuce bonsai.
Pieris japoński to delikatny krzew pochodzący z Azji. W Polsce jego uprawa jest dość trudna, szczególnie w chłodniejszych rejonach kraju. Zobaczmy, jakiej pielęgnacji wymaga pieris japoński, kiedy go przycinać i sadzić, oraz jakie choroby mogą mu zagrozić.
Dynia to królowa jesiennych warzyw i owoców. Jest dorodna i wyróżnia się spośród innych roślin wyglądem. Chcąc wykorzystać jej atuty, warto użyć dyni jako dekoracji. Warto pokusić się także o wykonanie dekoracji z dyni dla dzieci – tego typu rozrywka przyniesie mnóstwo radości całej rodzinie. Swoje propozycje w kawiarence Dzień Dobry TVN przedstawiła Karolina Peliksza, blogerka, architekt krajobrazu.
Krzewy zimozielone wyglądają pięknie przez cały rok - zachwycają kolorem zieleni i nie gubią liści. Nie dziwi więc fakt, że są tak chętnie wybierane jako rośliny do ogrodów, gdzie są dumą i chlubą właścicieli.
Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka kora do ogrodu będzie najlepsza, koniecznie musisz poznać jej rodzaje. Ogrody z korą są coraz bardziej popularne i warto dowiedzieć się o niej więcej.
Rośliny doniczkowe w domu. Kwiaty dodają wnętrzu charakteru i sprawiają, że staje się ono przytulniejsze – rośliny doniczkowe to często największa ozdoba mieszkania. Warto jednak dobrze zastanowić się nad ich wyborem i usytuowaniem – inne kwiaty nadają się na parapet zewnętrzny, inne do kuchni czy sypialni. O czym warto pamiętać przy aranżacji zieleni w mieszkaniu? W Dzień Dobry Wakacje o tym , jak dbać o rośliny doniczkowe mówiła florystka Anna Wojtala.
Wapnowanie często nazywane jest też odkwaszaniem, bo taki właśnie jest cel zabiegu – zmiana odczynu gleby uprawnej na mniej kwaśny. Nie zawsze jest konieczne i nie wszystkim roślinom przynosi korzyść.
Jesienne róże przypominają o tym, że lato już się skończyło i nadchodzi zima. Podobnie jak kwiaty późnej jesieni są dobrym materiałem do komponowania barwnych bukietów, które ozdobią nasze wnętrza ciepłymi kolorami.
Bażyna jest wieloletnią rośliną, która swoim wyglądem przypomina nieco wrzos. Rzadko uprawiana, występuje głównie jako roślina okrywowa o właściwościach leczniczych. W naturalnym środowisku rośnie głównie w Północnej i Środkowej Europie. Dzikie okazy można spotkać w północnej części Polski oraz w Sudetach i Bieszczadach. Czym charakteryzują się bażyny i jakie najatrakcyjniejsze odmiany uprawne można wśród nich wyróżnić?
Wbrew powszechnej opinii jesień to nie tylko czas barwnych opadających liści czy okres przekwitania wielu roślin. Są kwiaty, które z powodzeniem możemy hodować na naszym balkonie także o tej porze roku. Jesienne kwiaty potrafią równie pięknie czarować, co te wiosenne czy letnie.
Wrzosowisko w ogrodzie, choć najbardziej efektownie wygląda podczas jesiennego kwitnienia wrzosów, będzie ozdobą naszych rabatek przez cały rok. Zakładanie wrzosowiska nie jest bardzo skomplikowane, jednak wymaga pewnej wiedzy. Rośliny wrzosowiskowe mają bowiem specyficzne wymagania, zarówno jeśli chodzi o stanowisko, jak i rodzaj gleby. Podpowiadamy, jak założyć wrzosowisko i jakie rośliny wybrać, aby wyglądało efektownie przez cały rok. O sadzeniu i pielęgnacji wrzosów mówił w Dzień Dobry TVN ogrodnik i prowadzący cykl "Halo ziemia!" Łukasz Skop.
Choroby kwiatów doniczkowych mogą negatywnie wpłynąć na ich wygląd. Opadające kwiaty, przebarwione liście i chore łodygi są objawami wskazującymi na to, że coś jest nie tak z naszą rośliną. Nie wolno bagatelizować takich sygnałów, a najlepiej jak najszybciej się nimi zająć.
Filodendron należy do rodziny obrazkowatych (Aracae) i pochodzi głównie z Ameryki Środkowej. Jego nazwa wywodzi się od greckich słów phileo (kochać) i dendron (drzewo). Większość filodendronów to rośliny pnące lub płożące.
Robert Stockinger wybrał się do Osieki pod Bydgoszczą, spotkał się tam z panem Marcinem, który swoim krowom puszcza muzykę. Jaki rodzaj muzyki zwierzęta preferują? Czy muzyka sprawia, że krowy czują się szczęśliwsze?
Szwedzcy naukowcy doszli do wniosku, że posiadanie psa może zmniejszyć prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci jego opiekuna. O innych zaletach posiadania psa mówiła w Dzień Dobry TVN behawiorystka Sonia Maciuszek. Naszymi gośćmi byli też trenerzy fitnessu, którzy pozowali do kalendarza Fundacji dla Szczeniąt Judyta.
Ekologiczna uprawa warzyw pod własną strzechą? Brzmi jak pomysł rodem z kosmosu? Tymczasem to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć satysfakcję z wyhodowanych przez siebie warzyw i przyjemność z ich późniejszego pałaszowania. O eko gadżetach w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział Dawid Kozioł.
Uprawa dyni jest popularną praktyką w Polsce. Bez problemu możemy wyhodować ją samodzielnie. Jej smak doceni prawdziwy koneser sezonowych dań. Jak uprawiać dynie, aby mieć piękne i dorodne efekty?
Dynia piżmowa, mimo że bardziej popularna na Zachodzie Europy, do Polski wkracza powoli, ale z rozmachem. Wielu naszych rodaków coraz częściej odkrywa ogromne walory smakowe dyni piżmowej oraz to, jak bardzo zdrowym jest warzywem. W dzisiejszym artykule pokażemy Wam, jak należy uprawiać dynię piżmową oraz jakie dania można z niej wyczarować. Zapraszamy!
Poznajcie Snupiego - kundelka ze schroniska, który odkrył w sobie podróżniczą pasję. Wspólnie ze swoimi właścicielami Izabellą i Piotrem Miklaszewskimi od kilku lat jest w podróży autostopem dookoła świata. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Olgę Bołądź, która odwiedziła nas z Lusią - suczką uratowaną z pseudohodowli: "Adoptujmy, nie kupujmy".
W kolejnym odcinku „Odpicowanego mieszkania” Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła Olę, Rafała i ich dwie córki. Rodzina mieszka w willi z 1913 roku. Zobaczcie te niezwykłe wnętrza.
Przy zakupie ubezpieczenia mieszkania lub domu bardzo ważny jest właściwy dobór sumy ubezpieczenia nieruchomości. Wiele osób nie wie jak zabrać się do zakupu polis ubezpieczeniowych i popełnia błąd podając wartość mieszkania lub domu „na oko”. Pamiętajmy, że dobrze obliczona suma ubezpieczenia oszczędzi nam w przyszłości mnóstwa nieprzyjemności i nerwów.
Najlepszym miesiącem na posadzenie nowych sadzonek jest październik. Rośliny sadzone jesienią ukorzenią się jeszcze przed nadejściem zimy i wiosną bez opóźnień rozpoczną wzrost – zgodnie z terminem, który podyktuje im pogoda. O tym, jak należy to robić mówi prowadzący cykl "Halo ziemia!", ogrodnik Łukasz Skop.
Dni robią się coraz chłodniejsze, a my nieuchronnie zbliżamy się do sezonu zimowego. W tym czasie warto zadbać o prawidłowy i komfortowy sen. Jakie kołdry sprawdzą się na zimowe noce? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedział dr hab. Michał Puchalski z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.
Labrador retriever to pies o łagodnym, przyjacielskim usposobieniu. Może być doskonałym towarzyszem dla dzieci i przyjacielem domu. Bardzo przywiązuje się do swoich właścicieli. Jest też psem aktywnym, który uwielbia zabawy. Znudzony może spowodować szkody w mieszkaniu.
Tissaia i Zhira to psy ratownicze wodne, które są bardzo utytułowane. Ta pierwsza jako jedyny pies ma podwójny certyfikat MSWiA, a druga zwana jest psią profesorką. W Dzień Dobry TVN gościliśmy ich opiekunów Monikę Janecką (przewodnik Zhiry) i st. sierż. Przemysława Janeckiego z policyjnego patrolu wodnego w Kunicach (opiekun Tissai). Czym muszą się wyróżniać psy ratownictwa wodnego?
Jarmuż wciąż zyskuje na popularności w naszym kraju. Uprawa jarmużu wbrew pozorom nie jest trudna. To mało wymagające warzywo, które można uprawiać na prawie wszystkich glebach. Jak stworzyć swoją własną hodowlę jarmużu?
Dziś odwiedziliśmy małą wieś po Koszalinem, a w niej dom urządzony w stylu modern rustic z elementami boho. Mieszka w nim czteroosobowa rodzina Michaliszynów.