Miododajne drzewo, krzew lub kwiat pomagają zwiększyć populację pszczół, bez których ludzkość nie mogłaby przetrwać. Zobacz, jakie gatunki roślin warto mieć w swoim ogrodzie i jak dzięki nim pomaga się tym owadom.
Rośliny jednoroczne i dwuletnie nie różnią się zbytnio pod względem uprawy, dlatego warto rozważyć posadzenie w ogrodzie różnych gatunków kwiatów, aby zwiększyć jego atrakcyjność. Zobacz, jak dbać o rośliny dwuletnie i jakie warto mieć na swojej działce
440 lat temu Mikołaj Rej napisał „Żywot człowieka poczciwego”. W 2020 roku jego daleki potomek, Mikołay Rey, udowadania, że wciąż przyświecają nam te same wartości - prostota i życie w zgodzie z naturą dają prawdziwe szczęście. Żywy dowód? Rodzina Rolników, która prowadzi gospodarstwo ekologiczne.
Nie ma niczego wspanialszego niż natura - powiedziała dziś w Dzień Dobry TVN Kinga Rusin. Tym wstępem wprowadziła nas w temat dzików, na które od lat są w Polsce urządzane polowania, co również zmieniło ich naturalne nawyki. Szczegóły na temat ich życia zdradził ekspert, Marcin Kostrzyński.
Jeśli chcemy cieszyć się smakiem warzyw i ziół z własnego ogródka, wcale nie musimy być działkowcami. Do założenia małej plantacji wystarczy balkon albo nawet parapet. Łukasz Skop prowadzący cykl „Co z tego wyrośnie?” opowiedział nam, jak założyć domowy warzywnik.
Lubisz majsterkowanie i twórcze zajęcia? To zadanie może Ci się spodobać. Przygotuj własnoręcznie lampę UFO. Mirella Firchał-Kępczyńska i Marcin Kępczyński prowadzący program „Para w remont” pokazali, jak krok po kroku wykonać ją w domowym warsztacie.
Wpływ koronawirusa zauważalny jest wszędzie, także w ogrodach zoologicznych. Postanowiliśmy sprawdzić, jak w dobie pandemii miewają się podopieczni polskich ZOO. Zwłaszcza, że wielu z nich... zostało rodzicami. Przykładem jest 24-letnia lemurzyca z ogrodu w Zamościu, która niedawno urodziła potomka. To ewenement na skalę światową, ponieważ w przeliczeniu na ludzki wiek samica liczy sobie 100 lat.
W maju jak w raju. Pięknie zakwitły już konwalie i niezapominajki, na kasztanowcach pojawiły się wspaniałe białe kwiatostany, a bzy przybrały wyraziste barwy. Łukasz Skop postanowił natomiast zasiać na swojej działce łąkę kwietną, która będzie idealnym pokarmem dla pszczół. Jak to zrobić? Zobaczcie sami.
Efektem ubocznym przymusowej kwarantanny i pracy w domu jest rozwój nowych umiejętności. Jedną z nich, może być nauka szycia. Co powiecie na hamak do ogródka, na taras lub do pokoju? Jak wykonać go krok po kroku wytłumaczył nam Jan Leśniak.
Kuchnia w stylu angielskim, minimalistycznym, wiejskim czy nowoczesnym. Opcji jest nieskończenie wiele, dlatego Katarzyna Jaroszyńska sprawdziła najciekawsze z nich, a Ewa Mierzejewska zdradziła, jak szybko i łatwo przeprowadzić metamorfozę w swoich czterech kątach. Sprawdźcie sami!
Majowe spacery nie byłyby takie same, gdyby nie przepiękna woń bzów. Z tego powodu Maja Popielarska wybrała się na przechadzkę po najsłynniejszej alei bzowej w Warszawie, gdzie opowiedziała, jak należy uprawiać te urokliwe krzewy.
Cieczka jest symptomem gotowości seksualnej zwierząt. Samica w czasie rui wysyła samcom wiele sygnałów, jest dla nich też bardzo atrakcyjna. Cieczka u suczki trwa około kilkunastu dni i pojawia się średnio co 6 miesięcy.
W czasie obowiązkowej izolaci większość zwierzęt może cieszyć się obecnością swoich właścicieli przez 24 godziny na dobę. Nic więc dziwnego, że część z nas drży na myśl o momencie, w którym pupile będę musiały ponownie zostać same w domu. Taka sytuacja może bowiem skutkować u nich lękiem separacyjnym. Jak go rozpoznać, i jak sobie z nim poradzić?
W obecnych czasach taras to dla wielu z nas jedyne okno na świat. Musi być on jednak przede wszystkim praktyczny, funkcjonalny i dobrze przemyślany. Dzięki naszym radom twoje miejsce będzie oazą spokoju i wypoczynku.
Wiele osób mieszkających w dużych miastach nie może pozwolić sobie na urządzenie własnego domowego ogródka. W takich przypadkach doskonałym rozwiązaniem może okazać się zazielenienie balkonu, a nawet zrobienie na nim prawdziwej dżungli. Jak się do tego zabrać, doradził architekt, Jonatan Kilczewski.
Sfinksy to koty, które wyróżniają się brakiem owłosienia. Zwierzęta te potrafią zachwycać swoich właścicieli całą paletą barw umaszczenia. Czym jeszcze charakteryzuje się ta rasa? O tym opowiedziała nam behawiorystka Sonia Maciuszek oraz projektantka i właścicielka sześciu kotów, Ewa Minge.
Długotrwały pobyt w domu zachęca nas do kreatywności, a ze względu na ciepłą i słoneczną pogodę coraz więcej czasu chcemy spędzać na zewnątrz. Warto wykorzystać ten czas, żeby zadbać o swój balkon czy ogródek. Wiesiek Skiba pokazał, jak w prosty sposób samemu zrobić kwietniki z palet.
Dobrze zaprojektowany ogródek ziołowy zapewni dostęp do świeżych i aromatycznych ziół własnej hodowli. Te cenne rośliny są nieodzowne w kuchni, a ich uprawa może być bardzo przyjemnym zajęciem. Należy jedynie dobrze ją zaplanować.
Podczas pobytu w domu wiele osób odnalazło w sobie pasję do gotowania – testują nowe przepisy, pieką chleb czy uczą się nowych tricków. W programie rozmawialiśmy o gadżetach, które sprawią, że rozwijanie kulinarnych umiejętności będzie nie tylko łatwiejsze, ale i przyjemniejsze.
Zwierzę może być wspaniałym przyjacielem dla dziecka i pomóc mu w rozwoju emocjonalnym. Jednak posiadanie pupila wiąże się także z wielką odpowiedzialnością. O tym, jak rozsądnie podchodzić do próśb dziecka „o pieska” opowiedzieli nam psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska i lekarz weterynarii Franek Paśko.
Klomby w ogrodzie są wspaniałym pomysłem dla wszystkich, którzy marzą o niebanalnych kompozycjach. Można je tworzyć z różnych rodzajów roślin, co daje szerokie pole do eksperymentów. Jak zrobić klomb?
Rabaty kwiatowe to świetna dekoracja ogrodu. Zgromadzenie kilku gatunków roślin o różnym okresie kwitnienia znacznie zwiększa atrakcyjność zielonej przestrzeni. Sprawdź, jak zaprojektować rabatę kwiatową i co na niej posadzić
Ogród chiński to świetny pomysł dla osób, które cenią sobie prostotę. Nie oznacza to jednak, że jego urządzanie będzie łatwe. Projektowanie takiego ogrodu należy zacząć od zapoznania się z kilkoma zasadami.
Ogrody na dachu stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnego ogrodu. Stają się coraz bardziej popularne. Nic w tym dziwnego, ponieważ zielone dachy mają wiele zalet. Warto dowiedzieć się, jak je zakładać.
Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, na jaki powinien zdecydować się każdy odpowiedzialny ogrodnik. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowymi roślinami, które przetrwają zimę bez nawet drobnych uszkodzeń, sprawdź, jak możesz to zrobić przy pomocy wapna.
Nie trzeba mieć własnej szklarni, ani nawet działki, żeby uprawiać swoje własne warzywa. Wystarczy balkon i odpowiednia donica. Do jakich roślin nadaje się plastikowa, a do jakich gliniana lub z drewna? Zapytaliśmy o to prowadzącego cykl "Co z tego wyrośnie?", ogrodnika Łukasza Skopa.
Majowa pogoda rozbudziła chęć do działkowania. Jest ciepło, zielono i kolorowo. Przekwitły już ostatnie magnolie i rajskie jabłonie, ale zaczynają kwitnąć azalie, które przejmują po nich pałeczkę. Nadszedł już czas na uporządkowanie naszych ogródków. Na wielu z nich wciąż pozostały krzewy, które czekają na interwencję. Jak sobie z nimi poradzić? Rad udzielił Łukasz Skop, prowadzący cykl "Co z tego wyrośnie?".
Cały różowy, w leśnym stylu, a może vintage? Najważniejsze, żeby zarówno rodzice, jak i dzieci byli zadowoleni. Bohaterom materiału Katarzyny Jaroszyńskiej to się udało. Zobaczcie sami.
Jerzyki to ptaki podlegające ochronie prawnej, które do naszego kraju przylatują w pierwszej połowie maja na lęgi. Pozostają w Polsce tylko do sierpnia, po czym wracają do Afryki. Jerzyki są niezwykle pożyteczne – podczas lotu potrafią zjeść nawet 20 tyś. komarów. Warto więc pomóc im w uwijaniu gniazd. Jak to zrobić?
W sercu Nowej Huty swój dom ma najsłynniejszy polski bocian Właduś. Przez 15 lat opiekował się nim pan Władysław i to właśnie po nim bocian otrzymał swoje imię. Choć mężczyzny już z nami nie ma, ptak każdego roku, na początku kwietnia przylatuje do domu.