Szara codzienność Polaków. Co o nas mówi wybór tego koloru w życiu?

Polacy „robią się” na szaro
Wiele osób żartuje, że szary to kolor Polski. Gdzie się nie obrócimy, widzimy szare budynki, drogi czy auta. Nawet we wnętrzach królują szarości. Dlaczego tak się dzieje i co to oznacza, tłumaczył w Dzień Dobry TVN specjalista od psychologii koloru, dr Marek Borowiński.

Przyzwyczajenia Polaków

Mimo ogromu szarości za oknem, Polacy na tę samą barwę decydują się także we wnętrzach. Co piąty Polak, gdy urządza mieszkanie, wybiera właśnie kolor szary, a dokładnie 4 na 10 kupionych przez Polaków miejsc do siedzenia to sofy w różnych odcieniach szarości . Ponadto aż 17,5 proc. Polaków wybiera szare samochody, gdyż to one uważane są za najbardziej praktyczne.

Szary, gdy jest stosowany w nadmiarze, wskazuje na brak pewności siebie , ciągły smutek, chęć odizolowania się od otoczenia, niedostępność oraz niechęć na kontakty z innymi. Ma jednak również pozytywny oddźwięk - szary jest odbierany bowiem, jako kolor ludzi statecznych oraz dojrzałych, którzy cenią sobie spokój.

Reanimacja szarości

W latach 90. ludzie masowo odchodzili od szarości, które królowały w czasach PRL-u. Wówczas wszyscy zamieniali je na żółcie, pomarańcze i czerwienie.

- Pragnęliśmy tego Zachodu, który jednak był dla nas bardzo kolorowy . (...) To dlatego, że my bardzo chcieliśmy zmiany i w ogóle jakikolwiek kolor - może w nie najlepszym odcieniu - był bardzo ważny, był synonimem Zachodu. Te barwy aż pachniały zachodem, luksusem, tym wszystkim, co chcieliśmy - tłumaczył w Dzień Dobry TVN dr Marek Borowiński.

Z biegiem lat gusta się zmieniły. Zachód nie był już dla nas tak egzotyczny. Ponownie weszliśmy w szarości, popularyzowane przez architektów, projektantów i często również przez media.

Teraz, gdy przyszła pandemia, zaczęliśmy siedzieć głównie w naszych domach, w związku z czym kolory we wnętrzach zaczęły na nas oddziaływać. Szary nas uspokaja, wycisza i ogólnie odpręża, ale tylko wtedy, gdy jest stosowany z umiarem i w ograniczonej ilości. Gdy jednak osoby nadmiernie otaczają się ową barwą, sprawiają wrażenie nielubiących innych, przemęczonych oraz nieufnych. Może to również wskazywać na depresję.

- Szary jest kolorem, który bardzo szybko adaptuje się do innych barw - dodał specjalista od psychologii koloru. Równocześnie podkreślił, że odcienie szarości doskonale odnajdują się w minimalistycznych, industrialnych oraz loftowych przestrzeniach i stanowią też odpowiednie tło dla barwnych dodatków i innych dekoracji we wnętrzach .

Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

Ekspert polecił również szarości w ubiorze, ponieważ jest to kolor neutralny - poprzez taką kolorystykę nie wskazujemy konkretnie na posiadane cechy, zamiary, zaangażowanie i inne aspekty. Jest dobry również na rozmowę o pracę, ale tylko na niektóre stanowiska.

- Jeżeli bym szedł np. na stanowisko do księgowości, gdzie robię dokumenty, to wolałbym patrzeć na pracę potencjalnego pracownika być może właśnie w stonowanych barwach. Może w szarościach, może z przełamanymi błękitami, które odpowiadają za poczucie kompetencji, sprawdzają się i budzą zaufanie - doradzał w naszym programie specjalista od psychologii koloru.

Zaznaczył jednak, że jeżeli kogoś czeka rozmowa o pracę na wyższym stanowisku, powinien postawić na czerwone elementy garderoby.

- Jeżeli ma być to stanowisko kierownicze, zarządcze, to myślę, że czerwony krawat, jakiś akcent np. w butonierce w przypadku mężczyzny byłby bardzo dobry i ważny. Wizerunkowo kolor czerwony wspomaga nasze atrybuty - dodał dr Marek Borowiński.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości