Złote Maliny – nagrody, których nikt nie chciałby dostać. Jaka jest jej historia?

Złote Maliny
cover video/x-news

Kinematografia ma bogatą i długą historię. Najprawdopodobniej jest to dziedzina, w której wręcza się najwięcej nagród. Mając na uwadze Złote Maliny, można stwierdzić, że nie wszystkie statuetki mogą wywołać dumę. Gold Raspberry to właśnie jedna z nich.

Produkcja sztuki filmowej to niemałe wyzwanie. Osiągnięcie sukcesu w tej dziedzinie to ciężka praca wielu osób. Można śmiało stwierdzić, że porażka nawet jednej osoby zaangażowanej w projekt może przełożyć się na całą grupę produkcyjną. Nagroda Złota Malina jest tytułem, który mógł zrujnować dobrą sławę niejednej aktorce, aktorowi, a nawet całej produkcji.

Złote Maliny – kto i kiedy zapoczątkował wręczanie tych nagród?

Złota Malina to nagroda nazywana także antynagrodą. Biorąc pod uwagę, że jest ona niewątpliwie swego rodzaju wygraną, można stwierdzić, że otrzymanie statuetki to powód do dumy. Nic bardziej mylnego. Otóż otrzymanie Złotej Maliny świadczy o niepowodzeniu w świecie twórczości filmowej. Jako pierwszy na pomysł wręczenia tej nagrody wpadł w 1980 roku krytyk filmowy John J.B. Wilson. Pierwsza ceremonia odbyła się szybko, bo już rok później, czyli w 1981 – wtedy wręczono pierwsze antynagrody. Początkowo miały charakter raczej żartobliwy, ale z roku na rok zaczęło się nimi interesować coraz szersze grono osób. Pierwsza statuetka warta była niecałe 5 dolarów, jej wykonanie nie było zbyt dokładne i na pewno nie przywoływało na myśl największych dzieł sztuki. Po czterdziestu latach istnienia Złotych Malin statuetki wyglądają podobnie. Za wyłonienie finalistów odpowiada GRAF – Golden Raspberry Award Foundation. Złota Malina to tłumaczenie z języka angielskiego, oryginalna nazwa to Golden Raspberry Award. Największą kontrowersję wzbudza to, że ogłoszenie zwycięzców ma miejsce przed znaną wszystkim galą Oscarów, czyli wydarzeniem organizowanym przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, podczas której przyznaje się statuetki mające uhonorować wybitne jednostki kinematografii. Co więcej, obserwatorzy wnioskują, że na przestrzeni lat osoby, które były nominowane albo otrzymały Złotą Malinę, zostały wcześniej czy później uhonorowane lub wytypowane do nagrody oscarowej. Przykładem takich sław mogą być: Bruce Willis, Johnny Depp, John Travolta czy Jennifer Lawrence. Gold Raspberry została nawet przyznana amerykańskiemu prezydentowi i jego małżonce, czyli państwu Melanii i Donaldowi Trump – za drugoplanowe role w filmach dokumentalnych. Rok 2019 można uznać za rekordowy, gdyż panie konkurujące o statuetkę to najlepsze aktorki, na przykład Jennifer Garner, która ma na swoim koncie Złoty Glob. Kolejna to Helen Mirren, która zdobyła Złotą Palmę i to nawet dwukrotnie, a także Złoty Glob – również dwukrotnie. Trzecim przykładem jest znana wszystkim Amanda Seyfried, która była kilkakrotnie nominowana do Oscara, Złotych Globów i nagród BAFTA. Nagroda Złota Malina ma nam przypominać, że co roku do kin trafia wiele niewartościowych filmów. Udokumentowano nawet kilka przypadków, w których ten sam film zdobył nominację do Złotych Malin i Oscarów.

Rekordziści Złotych Malin

Ponieważ wręczanie Złotych Malin ma długą, prawie czterdziestoletnią historię, to przez wszystkie lata obserwatorzy zdążyli stworzyć listę nominowanych rekordzistów i finalistów. Dosyć przewrotny jest fakt, że są to nazwiska aktorów znanych i uważanych za utalentowanych. Lista rekordzistów składa się z:

  • film „Showgirls” – 13 nominacji, a 7 z nich zakończyło się zdobyciem statuetki,
  • aktor Eddie Murphy – 13 nominacji i 4 wygrane,
  • aktor Kevin Costner – 10 nominacji i 4 wygrane,
  • film „Jack i Jill” – 10 Złotych Malin, główną rolę gra Adam Sandler, który na swoim koncie ma 20 nominacji, z czego 6 wygranych,
  • film „Bitwa o Ziemię” – 9 Złotych Malin,
  • film „Saga Zmierzch: Przed świtem, część II” – 7 Złotych Malin.

W jaki kategoriach wręczane są Złote Maliny?

W pierwszej edycji plebiscytu wyróżniono tylko najgorszy film. Z biegiem czasu dodano kilka kategorii i na razie są one bez zmian:

  • najgorszy film,
  • najgorsza aktorka,
  • najgorsza aktorka drugoplanowa,
  • najgorszy aktor,
  • najgorszy aktor drugoplanowy,
  • najgorszy ekranowy duet,
  • najgorszy remake, rip-off albo sequel,
  • najgorszy reżyser,
  • najgorszy scenariusz.

W poprzednich edycjach można było również zostać finalistą w kategorii najgorsza ścieżka dźwiękowa, piosenka czy najgorsze efekty specjalne. Osoby nominowane oraz ostateczni zwycięzcy typowani są przez kapitułę GRAF – Golden Raspberry Award Foundation. Co ciekawe, każdy może zostać jej członkiem, ale dopiero po uiszczeniu składki członkowskiej. Od początku istnienia Złotych Malin statuetką jest wykonana z tworzywa sztucznego malina, pomalowana na złoty kolor. Razem z rolką filmu Super 8 tworzy tandetną całość. Polskim odpowiednikiem jest antynagroda Węże, po raz pierwszy wręczona 1 kwietnia 2012 roku.

Złote Maliny 2016 rozdane! „Pięćdziesiąt twarzy Greya” wielkim przegranym

x-news

Zobacz także:

Sia debiutuje jako reżyserka. W obsadzie filmu gwiazdy nominowane do Oskara. "To najlepszy projekt, jakiego się podjęłam"

Polscy filmowcy z nagrodą w Cannes i trzema nominacjami w Barcelonie. O czym opowiada "Jungle Business"?

Najstarsza mistrzyni olimpijska kończy 100 lat. Jej życiorys to gotowy scenariusz filmowy

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie