Newsy

Pierwszy dzień wiosny 2020 - ile jeszcze czasu zostało?

x-news

Newsy

Pierwszy dzień wiosny 2020 - ile jeszcze czasu zostało?

x-news

Wielu z nas z utęsknieniem czeka na pierwszy dzień wiosny 2020. Kiedy on dokładnie wypada? I dlaczego wiosna kalendarzowa nie przypada w tym samym terminie co wiosna astronomiczna? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości.

Pierwszy dzień wiosny 2020 – kiedy wypada?

Wiosna meteorologiczna trwa w najlepsze od 1 marca. Nazywana jest również termiczną, z prostego powodu - obejmuje okres, w którym temperatury powietrza oscylują między 5 a 15 st. C. 

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej i trwa do momentu przesilenia letniego. Jej rozpoczęcie to moment, w którym słońce przechodzi przez punkt Barana, czyli punkt przecięcia się ekliptyki z równikiem niebieskim. W 2020 roku przypada na piątek, 20 marca.

Najlepiej przez nas znana wiosna kalendarzowa ma stałą datę - 21 marca. W 2020 roku klasyczny pierwszy dzień wiosny będziemy obchodzić w sobotę. 

Pogoda na pierwszy dzień wiosny 2020

Jak podaje tvnmeteo.pl, sobota, czyli pierwszy dzień wiosny kalendarzowej, na północy Polski zapowiada się pogodnie. Na pozostałym obszarze kraju niestety będzie pochmurno. Możliwe są opady deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu. Ochłodzi się. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 3 st. C - na Suwalszczyźnie do 6 st. C - na Podkarpaciu. Wiatr będzie umiarkowany i dość silny. W porywach powieje z prędkością do 40-60 km/h z północnego wschodu.

Dzień wagarowicza 2020

Dzień wagarowicza tradycyjnie przypada zawsze pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca. Na tę datę co roku z niecierpliwością czeka wielu uczniów - nieobecność na lekcjach i przysłowiowe wagary są usprawiedliwiane rozpoczęciem wiosny. Według tradycji tego dnia topi się marzannę, czyli kukłę symbolizującą zimę. W tym roku, z powodu stanu zagrożenia epidemicznego apelujemy o pozostanie w domach i świętowanie pierwszego dnia wiosny w inny sposób. Dzień wagarowicza można przełożyć, a przecież zdrowie jest najważniejsze.

***

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz tutaj.

Zobacz też:


Co sądzisz o tym artykule?
174
17
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0