Foteliki rowerowe dla dzieci. Czy są bezpieczne?
Kontrola Inspekcji Handlowej została przeprowadzona przez dziesięć wojewódzkich inspektoratów: w Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Sprawdzono łącznie 46 przedsiębiorców, w tym: 28 placówek sprzedawców detalicznych, 11 placówek detalicznych wielkopowierzchniowych, trzech producentów, dwóch sprzedawców hurtowych i dwóch pierwszych dystrybutorów. Łącznie skontrolowano 92 partie różnego typu fotelików rowerowych dla dzieci.
W Polsce wyprodukowano 14 proc. skontrolowanych fotelików. 4 proc. pochodziło z importu z krajów trzecich (spoza Unii Europejskiej), zaś 82 proc. wyprodukowano w innych krajach unijnych.
UOKiK w raporcie poinformował, że zakwestionowano ogółem 31 partii produktów, co przekłada się na 33,7 proc. wszystkich skontrolowanych fotelików. W 10 z nich stwierdzono wady stwarzające zagrożenie dla dzieci.
- W trakcie kontroli inspektorzy wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej pobrali 8 modeli fotelików rowerowych do badań laboratoryjnych w zakresie wymagań mechanicznych określonych w normie PN-EN 14344. Testy dały wyniki negatywne w przypadku wszystkich próbek (...) ujawniając różnego rodzaju nieprawidłowości, w tym: odłączenie się małych elementów, brak skuteczności systemu mocowania fotelika do roweru, brak skuteczności systemu pasów zabezpieczających - napisano w raporcie. Inspektorzy zakwestionowali też bezpieczeństwo trzech fotelików wykonanych z wikliny.
Jakie wady wykazała kontrola UOKiK?
Badanie ujawniono liczne wady konstrukcyjne, np. oparcie zasłaniało widoczność kierującemu, niewystarczające mocowanie fotelika do roweru. Stwierdzono również brak systemu, który ogranicza ruchomość dziecka w foteliku, np. uprzęży paskowej, osłon chroniących stopy dziecka przed kontaktem z kołami roweru oraz brak pasków przy podnóżkach, ograniczających ruch stóp przewożonego dziecka.
W 25 partiach fotelików stwierdzono nieprawidłowości związane z oznakowaniem. Były to m.in. niepełne zapisy w instrukcji użytkowania (12 przypadków), brak oznaczeń lub ostrzeżeń bezpośrednio na produkcie (7 przypadków), w trzech przypadkach natomiast (foteliki wykonane z wikliny) stwierdzono brak jakichkolwiek oznaczeń (takich jak dane przedsiębiorcy wprowadzającego produkt na rynek, dane identyfikujące produkt czy ostrzeżenia). W przypadku fotelików z wikliny wykazano również brak dołączonych instrukcji użytkowania.
Z całkowitej liczby 92 skontrolowanych partii produktów zakwestionowano 31 - podał urząd. Jak poinformował UOKiK, Inspekcja Handlowa wykazała nieprawidłowości u 21 przedsiębiorców (45,6 proc. skontrolowanych podmiotów). Producenci wadliwych modeli zobowiązali się do zaprzestania produkcji oraz zniszczenia fotelików posiadanych na stanie magazynowym.
1/3 fotelików jest wadliwa
Nieprawidłowości zostały ujawnione łącznie w nieco ponad jednej trzeciej skontrolowanych partii fotelików rowerowych - podsumował UOKiK. Ogólny odsetek partii produktów, w których stwierdzono różnego tupu wady konstrukcyjne, wyniósł 10,9 proc.
UOKiK podkreślił, że kontrola Inspekcji Handlowej wykazała po raz kolejny, że w sprzedaży można napotkać "foteliki rowerowe z wikliny, które nie spełniają żadnych norm bezpieczeństwa, zarówno w zakresie konstrukcji, jak i oznakowania".
Urząd zaznaczył, że "niepokojący jest też fakt, że badania laboratoryjne we wszystkich przebadanych modelach fotelików dały wyniki negatywne (7 na 8 próbek zostało uznanych za stwarzające zagrożenie dla dzieci).
Jak dodał UOKiK, "w porównaniu do poprzedniej kontroli fotelików rowerowych, która miała miejsce w III kw. 2019 r., w ramach kontroli rowerów dziecięcych i fotelików rowerowych nastąpił znaczący wzrost ogólnego odsetka zakwestionowanych partii - obecnie 33,7 proc. wobec 18,6 proc., jak również ujawniono większą liczbę fotelików wadliwych konstrukcyjnie (obecnie 10 partii, poprzednio 1 partia).
Foteliki rowerowe dla dzieci - których modeli unikać?
Na listę wadliwych fotelików trafiły m.in. modele:
- Polisport Bilby junior;
- Elops Baby Seat 100 Carrier S;
- KROSS BABY-SEAT WALLAROO;
- Bellelli MR.FOX STANDARD SILVER;
- HAMAX SMILEY.
Pełne zestawienie można znaleźć na stronie UOKiK.
Gadżety na rowerowe wycieczki dla całej rodziny
Zobacz także:
Polacy oszaleli na punkcie rowerów. Popyt rośnie, mimo że ceny jednośladów wcale nie maleją
Jak wybrać odpowiedni rower? Ekspert radzi, na co zwrócić uwagę przy zakupie jednośladu
Kolobieżka, czyli rower i hulajnoga w jednym. Oto ekologiczny sposób na spalenie mnóstwa kalorii
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: PAP|UOKiK
Źródło zdjęcia głównego: E+