Styl Życia

Szyszkielniki – wymyślone święto dla miłośników natury. Czego symbolem jest szyszka?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Styl Życia

Szyszkielniki – wymyślone święto dla miłośników natury. Czego symbolem jest szyszka?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Szyszkielniki to święto, które wymyślił Michał "Szyszkodar" Klimczyk wraz ze swoją koleżanką, Dagny. Co świętuje się w ramach tego wydarzenia? Jakie są jego obowiązkowe punkty?

Szyszkielniki - święto sadzenia drzew

Wymyślone święto to jedno, ale wiąże się z nim także wymyślona postać – Szyszkodar, czyli słowiański duch leśny, który obdarowuje ludzi szyszkami, a w zamian prosi o opiekę nad środowiskiem naturalnym.

- Szyszkodar na pewno bardzo lubi jeże, bo wszyscy bardzo lubimy jeże. Na ramieniu siedzi mu wiewiórka – wskazuje Dagny Dobrowolska. 

Trzonem obchodów jest podarowanie sobie szyszki, jako symbolu odrodzenia się natury. Szyszka zawsze była kojarzona - i to we wszystkich kulturach – ze źródłem życia – dodaje.

Szyszka – symbol szczęścia

Jak wyjaśnia Michał "Szyszkodar" Klimczyk, szyszka jest symbolem szczęścia, płodności, obfitości, łaski, dobrobytu.

- Człowiek, który ma symbol szyszki przy sobie będzie postrzegany jako atrakcyjny – zauważa twórca święta, który sam wytatuował sobie na ręce właśnie szyszkę.

Szyszkielniki z założenia są pozytywnym, rodzinnym świętem. 

– Nie mamy narzuconych żadnych schematów, obchody i potrawy wymyślamy sami – podkreśla Dagny. Jedną z "tradycji" jest to, że do szyszkielnikowego gulaszu wrzuca się małą szyszkę, a kto ją znajdzie, będzie miał szczęście. Punktami obowiązkowymi są posadzenie drzewa i podarowanie sobie szyszki. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Reporter: Izabela Kaczyńska
Co sądzisz o tym artykule?
86
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0