22 września 2020 obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. To doskonała okazja, aby przerzucić się na rower lub skorzystać z darmowej komunikacji miejskiej. W których miastach pasażerowie będą mieli taką możliwość?
Europejski Dzień bez Samochodu
22 września obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. W związku z tym w wielu polskich miastach komunikacja publiczna będzie darmowa. Tramwaje, pociągi, autobusy, a często także rowery i hulajnogi będą przez cały dzień dostępne bez konieczności zakupu biletu czy uiszczenia jakiejkolwiek opłaty. Wszystko po to, żeby promować ekologię i ograniczyć ruch samochodowy. Warto choć raz na jakiś czas przerzucić się na rower i tym samym zadbać o zdrowie i kondycję. Kiedy jak nie dziś?
Robert Stockinger ma ku temu kolejny dobry powód. We wtorkowym wydaniu Dzień Dobry TVN Stockinger rozmawiał z Agnieszką Wrońską z Urzędu Dzielnicy Mokotów na temat braku tablic rejestracyjnych. Czy to oznacza, że mieszkańcy Mokotowa mają po dwa, trzy, a może nawet cztery samochody?
Myślę, że to jest duża zasługa tego, że mamy dużą liczbę ludności, czyli około 200 tysięcy mieszkańców oraz ogromne floty leasingowe rejestrujące po kilka tysięcy pojazdów miesięcznie
- powiedziała Pani Agnieszka.
Przyznała jednak równocześnie, że nie ma powodów do zmartwień – możliwości w zakresie tablic rejestracyjnych jest jeszcze sporo.
W jaki sposób dzielnice walczą z ruchem samochodowym?
Pani Agnieszka przyznała, że pandemia znacznie ograniczyła ruch samochodowy - szczególnie w czasie powszechnego lockdownu. Ponadto na warszawskim Mokotowie istnieje rozbudowana sieć tramwajów i autobusów. Prywatne firmy również oferują przewozy.
Czy przykład idzie z góry, a tym samym urzędnicy do pracy jeżdzą komunikacją miejską?
Przykro mi, ja jestem uzależniona od samochodu
- powiedziała ze śmiechem Agnieszka Wrońska. Pracownica Urzędu ma jednak dodatkową wymówkę - skręcona kostka uniemożliwia jej poruszanie się po mieście tramwajem czy autobusem.
Darmowa komunikacja miejska 22 września 2020
W Polsce Dzień Bez Samochodu obchodzimy już od 2004 roku. Liczba miast, które dołączyły do akcji przekroczyła już 100 i stale rośnie. Jakie zasady będą obowiązywać w poszczególnych ośrodkach miejskich 22 września 2020?
– wszyscy pasażerowie mogą poruszać się komunikacją miejską bez biletów; – wszyscy pasażerowie mogą poruszać się komunikacją miejską za darmo;– bezpłatna komunikacja dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, biletem jest dowód rejestracyjny; (ZTM Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii) – komunikacją miejska jest za darmo; – podobnie jak w Łodzi, darmowy bilet stanowi dowód rejestracyjny; – analogicznie, ale auto musi mieć ważne badania techniczne. Obowiązuje zasada jeden dowód, jedna osoba podróżująca za darmo; – za darmo podróżują ci kierowcy, którzy mają przy sobie dowód rejestracyjny; – podobne rozwiązanie jak w Poznaniu; – podróżują bezpłatnie właściciele lub współwłaściciele samochodów na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego; – rozwiązanie identyczne jak w Kielcach;– obowiązują takie same zasady jak w Lublinie;– komunikacja miejska za darmo dla wszystkich; – wszyscy pasażerowie jeżdżą 22 września bez biletów;– zasada dokładnie taka sama, jak we Wrocławiu.
- podaje Wprost Biznes.
Zobacz także:
Kiedy szkoła może odesłać dziecko do domu? "Zestaw poważnych objawów powinien budzić zaniepokojenie"
Koniec dramatu Bożeny Wołowicz. "To było więzienie, a nie dom"
Terapia genowa nadzieją dla chorych na MSA? Prof. Mirosław Ząbek: "To jest bardzo wielki krok"
Autor: Anna Mierzejewska