Styl Życia

Polskie korzenie Joe Bidena. Co łączy prezydenta USA z ziemią cieszyńską? "To niezwykłe odkrycie"

Styl Życia

Polskie korzenie Joe Bidena. Co łączy prezydenta USA z ziemią cieszyńską? "To niezwykłe odkrycie"

Ta informacja może zdziwić samego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Okazało się bowiem, że Joe Biden ma polskie korzenie. Jak doszło do tego odkrycia? Z którym z książąt spokrewniona jest głowa państwa USA?

Joe Biden ma polskie korzenie

20 stycznia 2021 roku Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Choć polityk urodził się w Pensylwanii, to jego korzeni doszukamy się w Polsce. Historycy bowiem przestudiowali dokumenty oraz prześledzili drzewo genealogiczne Joe Bidena. I tak odkryli, że jego bardzo dalekim przodkiem był Przemysław I Noszak, książę cieszyński, żyjący w latach 1332-1410.

- Między księciem cieszyńskim Przemysławem Noszakiem a Joe Bidenem jest około 18 pokoleń – wyjawił Jakub Krajewski, historyk.

- Dla nas to było niezwykłe odkrycie, bo ta gałąź rodziny Noszaka była zupełnie nieznana. Małgorzata, która była córką księcia, poślubiła Szymona i z tego powstał wątek rodziny anglosaskiej, z której wywodzi się Joe Biden - dopowiedział Jacek Zachara ze Stowarzyszenia "Olszówka". 

Joe Biden przodkiem Przemysława Noszaka

Ta wieść doprowadziła nas do Bielska-Białej, gdzie mieści się kościół św. Stanisława. Jednym z fundatorów świątyni był wspomniany wcześniej książę cieszyński.

Gdy wikary parafii, ks. Maciej Godzieszka usłyszał tę informację pomyślał, że to fake news. 

- Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że nad moją głową w czasie sprawowania najświętszej eucharystii widnieje podobizna księcia Przemysława Noszaka. Tym bardziej zaskoczyło mnie to, że historia jest związana z Joe Bidenem - oznajmił.

Na koniec historyk Jakub Krajewski podkreślił, że  Przemysław Noszak był "wspaniałym dyplomatą, który odnosił sukcesy na dworach europejskich, goszcząc np. w Anglii czy we Francji". 

- Na ówczesne czasy to bardzo znany, skuteczny i wpływowy polityk. Takiej skuteczności życzę nowemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych - zadeklarował. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Dress code podczas zaprzysiężenia prezydenta USA. Co symbolizowały kreacje?

Joe Biden prezydentem USA. Jakie nastąpią zmiany? "Nigdy w amerykańskiej historii, w ścisłym gronie rządzących krajem, nie było tylu kobiet"

Stylizacje gwiazd na zaprzysiężeniu prezydenta USA. Kto wypadł najlepiej?

Reporter: Ewa Owczarek
Co sądzisz o tym artykule?
57
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0