Płynny chlorofil to kolejny głośny trend internetu - czy faktycznie pomaga na trądzik?

chlorofil
red_pepper82/Getty Images
Źródło: iStockphoto
To właśnie chlorofil odpowiada za zielony kolor roślin - jest też częścią procesu fotosyntezy. Tymczasem internauci z całego świata zaczynają przypisywać mu właściwości prozdrowotne, twierdząc, że jest szczególnie dobry na trądzik. Prawda czy fałsz? Sprawdzamy.

Czym jest płynny chlorofil i jak działa?

Jak donosi amerykański portal Allure.com, niektórzy z dostawców suplementów diety odnotowali w ostatnim czasie nawet 500 proc. wzrost sprzedaży płynnego chlorofilu. To tylko dowód na to, jak bardzo internet i popularne w nim trendy mogą "sterować" naszymi zakupowymi wyborami. Nic dziwnego. Na Tik-Toku krótkie filmiki opatrzone angielskim hashtagiem "chlorophyll" zebrały już w sumie nawet 200 milionów wyświetleń. Ich autorzy w większości przekonują o dobroczynnych dla cery właściwościach zielonego trunku, zwłaszcza dla cery. Czy mają rację?

Chlorofil wielu może kojarzyć się z lekcjami biologii. Owszem, w podstawówce zwykle dowiadujemy się, że to właśnie on jest odpowiedzialny za zielony kolor roślin i bierze udział w procesie fotosyntezy. Zwłaszcza warzywa takie, jak szpinak, rzeżucha, sałata, jarmuż czy natka pietruszki są jego dobrymi źródłami. Chlorofil zawiera mnóstwo witamin z grupy C, A, E i K, ma także właściwości antyoksydacyjne. A czy w takim razie zielone "cudo" internetu może pomóc w walce z niedoskonałościami cery?

Płynny chlorofil w pielęgnacji cery

Chlorofil to silny antyoksydant, a to sprawia, że z powodzeniem radzi sobie z wolnymi rodnikami, które są odpowiedzialne za przyspieszony proces starzenia się skóry. Sprzyja również szybszej regeneracji skóry.

Poza tym, chlorofil znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwutleniających i antybakteryjnych, wspomaga regenerację komórek organizmu. Jak tłumaczy cytowana przez "Allure" lekarz dermatolog Purvisha Patel, "chlorofil w płynie sprawdza się, jeśli mamy stany zapalne skóry". Jednak w przypadku trądziku torbielowatego może, jej zdaniem, okazać się niewystarczającym rozwiązaniem. Dodajmy zresztą, że przed rozpoczęciem suplementacji popularnej w mediach społecznościowych substancji warto najpierw skonsultować się z dietetykiem, a w przypadku pielęgnacji skóry - z dermatologiem.

Zobacz wideo: Pielęgnacja dojrzewającej cery

Zobacz też:

Jedno z polskich miast wprowadza obowiązek szczepień. Które?

Tydzień ulgi dla ucznia. Psychologowie apelują do nauczycieli: "Nauka w stresie jest nieefektywna"

Różowe włosy to absolutny hit wiosennych trendów. Sprawdź, co powinnaś o nich wiedzieć, zanim zdecydujesz się na koloryzację

Autor: Ola Lipecka

Źródło: Allure

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości