Newsy

Planowe zabiegi znowu zostaną wstrzymane? NFZ wydał kolejne zalecenia

operacja

simonkr/Getty Images

Newsy

Planowe zabiegi znowu zostaną wstrzymane? NFZ wydał kolejne zalecenia

operacja

simonkr/Getty Images

Przez Polskę przetacza się właśnie trzecia fala zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Większa liczba pacjentów skłoniła NFZ do wydania nowych wytycznych dla szpitali. Fundusz zaleca placówkom ograniczenie do niezbędnego minimum lub całkowite zawieszenie wykonywania planowych zabiegów. 

Planowe zabiegi zostaną odwołane

- W związku z rozwojem epidemii, na polecenie ministra zdrowia, centrala NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo - brzmi wpis NFZ na Twitterze.

Natomiast na swojej stronie internetowej fundusz wyjaśnia, że ograniczenie udzielania świadczeń nie powinno dotyczyć planowej diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Dodatkowo - jak wskazał fundusz - przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

Planowe zabiegi - kto będzie musiał zaczekać? 

Zalecenie - jak wymienia NFZ - dotyczy przede wszystkim planowanych pobytów w szpitalach w celu przeprowadzenia diagnostyki, zabiegów diagnostycznych, leczniczych i operacyjnych, w szczególności endoprotezoplastyki dużych stawów, dużych zabiegów korekcyjnych kręgosłupa, zabiegów naczyniowych na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowania naczyń wieńcowych, jak również dużych zabiegów torakochirurgicznych, zabiegów wewnątrzczaszkowych, nefrektomii, histerektomii, ale z powodów innych niż onkologiczne.

Ponadto fundusz zaleca, by "w każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia, indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia i potencjalne skutki".

Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do wizyt u lekarza. Teleporady będą stosowane w mniejszym zakresie

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Sanja Ilić nie żyje. Uczestnik Eurowizji przegrał walkę z koronawirusem

Jacek Rozenek wraca do sprawności po udarze mózgu. "Lekarze mówili, że umiera i nie przeżyje nocy"

Tomasz Karauda - lekarz z powołania. "Miałem do spłacenia dług"

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
89
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0