Gwiazdy

Oscary 2021: "Szarlatan" Agnieszki Holland walczy o nominację

Gwiazdy

Oscary 2021: "Szarlatan" Agnieszki Holland walczy o nominację

Agnieszka Holland ma powody do radości. Jej "Szarlatan" znalazł się na krótkiej liście tytułów, które mają szansę na oscarową nominację w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy". W wyścigu o najbardziej prestiżową w świecie kina statuetkę obraz polskiej reżyserki jest kandydatem zgłoszonym przez Czechy. 

"Szarlatan" Agnieszki Holland na krótkiej liście

Doceniony film Agnieszki Holland to produkcja czesko-słowacko-irlandzko-polska. Jego premiera odbyła się w lutym minionego roku podczas festiwalu filmowego w Berlinie. Teraz obraz znalazł się na krótkiej liście tytułów, które powalczą o oscarowe nominacje w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy".

- Być może Agnieszka Holland dostanie nominację w kategorii "film międzynarodowy". Na razie pewne jest to, że Amerykańska Akademia Filmowa umieścił ją na tzw. short liście. Wczoraj podano tytuły filmów, które mogą dostać nominacje. Jest 15 filmów na tej liście, wiadomo, że nominację otrzyma dużo mniej - powiedział Mateusz Hładki w Dzień Dobry TVN. 

- Jeśli Agnieszka dostanie tę nominację, to będzie walczyła jako reżyserka z Czech, bo to czeski film - dodał nasz reporter. 

"Szarlatan"- o czym jest film?

Dzieło Agnieszki Holland zostało zainspirowane życiorysem słynnego zielarza Jana Mikoláška. Leczyli się u niego m.in. dwaj prezydenci Czechosłowacji Tomas Masaryk i Antonín Zápotocký oraz kompozytor Josef Bohuslav Foerster.

Przywołując tę legendarną postać, reżyserka ukazuje tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. "Szarlatan" pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. 

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
72
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0