Tajemnica życia w seminarium
Seminaria są miejscem, do którego osoby postronne nie mają wstępu. Mimo to, Mariusz Sepioło postanowił dotrzeć do młodych mężczyzn, którzy zdecydowali się poświęcić życie Bogu i Kościołowi. Historie, które poznał, trafiły do książki "Klerycy. O życiu w polskim seminarium". - Zbyt często trafiałem na historie, które mnie porażały lub utwierdzały w przekonaniu, że coś jest nie tak. Zbyt często milczymy na temat tego, co dzieje się w polskim Kościele, w polskich seminariach - mówił w Dzień Dobry TVN Mariusz Sepioło.
Dziennikarz wyznał, że największe wrażenie zrobiły na nim te historie, w których bohaterowie, mimo ogromnych trudności zdołali skończyć seminarium i przejść w stan duchowny. - Jeden z moich rozmówców był molestowany, kiedy starał się o przyjęcie do seminarium. Mimo to nie stracił powołania - dodał.
Jednak problemem Kościoła jest nie tylko molestowanie. W ocenie Mariusza Sepioło na uwagę zasługuje to, jak księża podchodzą do pieniędzy oraz ludzi. - Osoby, które przychodzą do księdza z jakąś ważną sprawą, często napotykają na ścianę lub słyszą wyuczoną na pamięć formułkę z katechizmu - mówił. Dziennikarz wyznał, że wielu jego rozmówców przyznawało, że w seminarium czują się bardzo samotni. Do tego w razie problemów nie mogą liczyć na pomoc i wsparcie.
Jak zmienia się Kościół?
Na szczęście w książce znalazły się także historie księży, którzy pokazują, że Kościół się zmienia i może mieć ludzką twarz. - W Polsce są kapłani, którzy nie zeszli ze swojej drogi i starają się robić wszystko, aby zmienić Kościół od środka - mówił.
W ocenie pisarza widać też pewną zmianę pokoleniową. Osoby, które właśnie zaczęły seminarium lub już wstąpiły w stan kapłański zupełnie inaczej myślą i postrzegają misję Kościoła. - Młodzi klerycy i młodzi księża wiedzą, że pewien paradygmat mówienia o Kościele się zmienił. Skończył się czas zamykania szaf, zaczął się czas wyciągania z tych szaf różnych rzeczy. Pozostaje jednak pytanie, co z tym zrobimy - dodał.
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Autor: Katarzyna Oleksik