Olejek marchewkowy wykorzystywany jest do pielęgnacji skóry i włosów, wspomaga także organizm w walce z wieloma dolegliwościami. Jego właściwości zostały również wykorzystane przez przemysł kosmetyczny, stał się bowiem składnikiem kosmetyków brązujących i utrwalających naturalną opaleniznę. Jednocześnie można go wykorzystać do pielęgnacji skóry podrażnionej promieniowaniem słonecznym. Olejek z nasion marchwi stosuje się do olejowania włosów, dodaje się go także do gotowych kosmetyków, aby poprawić stan skóry.
Olejek z nasion marchwi – zastosowanie na skórę
Bogactwo witamin i minerałów sprawia, że olej z nasion marchwi wykorzystywany jest do pielęgnacji skóry, zwłaszcza wrażliwej, skłonnej do podrażnień, suchej, z oznakami starzenia się. Nawilża skórę, wygładza, redukuje drobne zmarszczki, ujędrnia, odmładza. Dodatkowo odpowiada za redukcję przebarwień i plam posłonecznych. Jednak to nie koniec jego dobroczynnego działania na skórę, ponieważ reguluje gospodarkę wodno-lipidową oraz produkcję sebum, a także odżywia. Olejek marchewkowy może być stosowany jako preparat ochronny przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – wiatru, mrozu, słońca. Właściwości przeciwzapalne wykorzystywane są przez osoby, które zmagają się z łuszczycą, ale również z oparzeniami.
Jak stosować olej z nasion marchwi na skórę? Można nakładać go bezpośrednio po kąpieli, na lekko wilgotną skórę, spełni wtedy funkcję balsamu do ciała – nawilży, ujędrni i wyrówna koloryt. W ten sam sposób stosuje się olejek na skórę twarzy. Co ważne, olej z marchwi nie pozostawia na twarzy tłustego filmu, łatwo się rozprowadza i wchłania, dzięki czemu jego stosowanie nie sprawia kłopotów. Oczywiście olejek można dodawać do gotowych kosmetyków, wystarczy kilka kropli; z jego użyciem przygotuje się także preparaty pielęgnacyjne domowej roboty. Innym sposobem na wykorzystanie właściwości oleju z nasion marchwi jest dodanie go do kąpieli i wykorzystanie w czasie masażu.
Olejek marchewkowy jest skutecznym preparatem na opaleniznę, warto po niego sięgać przed opalaniem i po nim. Warto pamiętać, że oprócz działania utrwalającego piękny kolor skóry, łagodzi on także podrażnienia spowodowane zbyt długą ekspozycją na promieniowanie UV.
Olej z nasion marchwi – zastosowanie na włosy i paznokcie
Olej z marchwi pielęgnuje włosy – najczęściej sięgają po niego osoby, których włosy są słabe, kruche, łamliwe, z rozdwojonymi końcówkami. Pielęgnacja z użyciem oleju z nasion marchwi sprawia, że kondycja włosów znacznie się poprawia, stają się one odżywione, nawilżone, wygładzone. Znika problem rozdwajających się końcówek, suchości i męczącego rozczesywania. Olejek dodaje blasku i regeneruje włosy zmęczone ciągłymi zabiegami. Aby przywrócić włosom piękny wygląd, należy sięgnąć po olejek z marchwi i albo wmasowywać go na całej długości włosów, albo wetrzeć jedynie w końcówki. Można wmasować go również w skórę głowy – w ten sposób odegra rolę maski – lub dodawać do szamponów i odżywek.
Olej z nasion dzikiej marchwi przynosi też efekty na paznokciach. Dzięki wsmarowaniu go płytka paznokciowa staje się mocniejsza, nie rozdwaja się i nie pęka. Wzmacnia się, a skórki są miękkie i delikatne.
Olej z marchwi na dolegliwości i schorzenia
Olej marchewkowy jest naturalnym lekiem, pomaga oczyszczać organizm, zwalczać infekcje. Wykorzystywany jest w leczeniu kaszlu, przeziębienia, grypy, zapalenia gardła, problemów trawiennych. Przyspiesza gojenie się ran, reguluje cykl miesiączkowy, wspomaga narząd wzroku, stymuluje krążenie i usprawnia metabolizm. Jednocześnie stymuluje pracę mózgu, nerwów, dzięki czemu określany bywa środkiem pobudzającym. Olej z nasion marchwi jest również wykorzystywany w aromaterapii – jego łagodny zapach łagodzi bowiem stres i stany lękowe.
Co warto wiedzieć przed zastosowanie oleju z nasion marchwi?
Choć olej z marchwi jest preparatem bezpiecznym, warto przeprowadzić na skórze test, aby przekonać się, czy jego zastosowanie nie powoduje podrażnień. W tym celu należy nałożyć choć jedną kroplę olejku i odczekać dobę. Dobrze jest mieszać olejek marchwiowy z innym olejkiem bazowym, np. kokosowym. Początkowo po zastosowaniu olejku skóra może przybrać odcień pomarańczowy, po kilku dniach stanie się lekko brązowa. Warto też mieć na uwadze, że olejek może brudzić ubrania.
Zobacz wideo: Domowe SPA – olejowanie włosów
Zobacz też:
Kosmetyki na święta – jak o siebie zadbać i co podarować bliskim?
Metamorfoza na głowie, zmiany w życiu. "To jest w pewnym sensie terapia"
Jak zadbać o cerę zimą? Kosmetolog obala mit: "Możemy używać kremów nawilżających"
Autor: Adrian Adamczyk