Olej z pachnotki do picia i aplikacji zewnętrznej. Jak działa na organizm?

Olej z pachnotki
karinsasaki/Getty Images
Źródło: iStockphoto

Olej z pachnotki to jeden z najbardziej niedocenianych olejów. Niesłusznie, ponieważ stanowi prawdziwe bogactwo kwasów omega-3 i nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju cery. W dodatku wyróżnia się pięknym korzennym zapachem.

Olej z pachnotki nie należy obecnie do najpopularniejszych kosmetyków w Europie. Wynika to przede wszystkim z pochodzenia samej rośliny, która w naturalnych warunkach rośnie w Azji, a więc głównie w Chinach, Indiach oraz Japonii. Na Wschodzie jej właściwości wykorzystuje się jednak nie tylko w kosmetyce, ale także w kulinariach – wiele osób stosuje ją jako przyprawę. W Polsce olej z tej rośliny wykorzystuje się – w zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć – do picia lub aplikacji zewnętrznej.

Skład oleju z pachnotki

Olej z pachnotki, potocznie określany mianem „olejku z pachnotki”, wyróżnia się bardzo dobrym składem. Pozyskiwany w trakcie prażenia i tłoczenia nasion zawiera bardzo dużą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Doskonałe są przy tym ich proporcje: kwasów omega-3 może być w oleju z pachnotki nawet 3 razy więcej niż kwasów Omega-6. W skład oleju z pachnotki wchodzą m.in.: witamina E, związki siarki oraz glikolipidy i fosfolipidy.

Olej z pachnotki – właściwości wykorzystywane w kosmetyce

Olej z pachnotki ma lekką konsystencję, dobrze się wchłania i jest niekomedogenny (nie zapycha porów). Stosowany w codziennej pielęgnacji doskonale działa na cerę, wyrównując jej koloryt i rozjaśniając przebarwienia. Wystarczy każdego dnia wmasować kilka jego kropli w wilgotną skórę, aby stała się promienna i wypoczęta.

Duże ilości witaminy E i cenne polifenole (w tym kwas rozmarynowy) sprawiają, że olejek z pachnotki ma również działanie odmładzające. Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu doskonale uelastycznia i ujędrnia skórę, przy okazji spłycając zmarszczki. Znakomicie sprawdza się w przypadku niemal każdego rodzaju cery: suchej, atopowej, tłustej, mieszanej, dojrzałej i trądzikowej. Cenne jest również to, że dzięki zawartości kwasów omega-6 olej z pachnotki hamuje działanie bakterii Propionibacterium acnes, które wywołują trądzik młodzieńczy.

Pozyskiwany z pachnotki olej, dzięki dużej zawartości kwasu oleinowego, umożliwia szybszą regenerację skóry. Stosowany miejscowo przyspiesza gojenie ran, odparzeń czy odmrożeń. Łagodzi również objawy egzemy i innych zmian skórnych przy dermatozach, ma bowiem właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne.

Aby szybko zauważyć efekty działania oleju z pachnotki, warto tuż po kąpieli wmasować kosmetyk w całe ciało. Ma on znacznie większy potencjał antyoksydacyjny niż cieszący się ogromną popularnością olej arganowy.

Właściwości oleju z pachnotki można wykorzystywać również do pielęgnacji włosów – rozdwajających się, łamliwych, kruchych czy przesuszonych zabiegami fryzjerskimi. Żeby skorzystać z dobroczynnych właściwości olejku, wystarczy wetrzeć kilka kropel w końcówki włosów. Można również aplikować go na całą ich długość, czyli wykonać tzw. olejowanie. Dzięki temu cebulki będą wzmocnione, a włosy gładsze, miękkie i lepiej odżywione. Użyty na włosy olej z pachnotki złagodzi także objawy łuszczycy czy łupieżu.

Decydując się na wykorzystanie oleju z pachnotki do zabiegów kosmetycznych, warto wiedzieć, że tuż po aplikacji na skórę może on wywołać lekkie uczucie mrowienia. Jest to całkowicie naturalne zjawisko, które ustępuje samoistnie.

Olej z pachnotki do picia – zalety wynikające ze spożycia

Żeby skorzystać z dobroczynnych właściwości oleju z pachnotki, można dodawać go do jedzenia lub wypijać jedną łyżeczkę dziennie. Odpowiednie proporcje kwasów omega-3 i omega-6, a także przeciwutleniające polifenole sprawiają, że znakomicie działa on na układ sercowo-naczyniowy. Zawarte w oleju substancje obniżają ciśnienie tętnicze, służą profilaktyce choroby niedokrwiennej serca, udarów, zawałów. W jednym z badań naukowych dowiedziono, że dwunastotygodniowa suplementacja olejem z pachnotki zmniejsza liczbę markerów związanych z miażdżycą.

Zawarty w oleju z pachnotki kwas alfa-linolenowy ma działanie przeciwnowotworowe i wspiera profilaktykę raka jelita grubego, prostaty i piersi, znacznie obniżając ryzyko zachorowania. Przeciwdziała on także reakcjom alergicznym, niwelując takie symptomy, jak zapalenie spojówek czy nieżyt nosa.

Obecny w oleju z pachnotki kwas linolowy wspomaga proces odchudzania. Jego spożywanie rekomenduje się również weganom i wegetarianom, którzy – nie jedząc ryb – narażeni są na niedobory kwasów omega-3. Ponadto olej z pachnotki ma korzystny wpływ na psychikę: obniża poziom stresu i poprawia samopoczucie. Dlatego zaleca się włączanie go do diety w okresie jesienno-zimowym.

Domowe SPA - olejowanie włosów. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Jak radzić sobie ze stresem w dobie pandemii? Na pomoc przychodzą olejki eteryczne

Olejki eteryczne i ich właściwości. Zastosowanie do kąpieli i sauny

Olejek CBD - substancja na miarę XXI w. Wystarczą dwie jego kropelki, by móc się odstresować

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie