Małżeństwo na ratunek glebom
Początki ich współpracy bywały trudne, ale 10 lat stażu małżeństwa pozwoliło Magdzie i Tomkowi dotrzeć się także w pracy. Dzisiaj wspólnie pracują nad poprawieniem jakości gleb.
- Mąż zajmował się zanieczyszczeniami gleby metalami ciężkimi. Rola bakterii polega na tym, że wspomagają roślinkę właśnie w tym pobieraniu zanieczyszczeń - powiedziała dr Magdalena Pacwa-Płociniczak.
- Niestety, zanieczyszczonych gleb przybywa na całym świecie w zatrważającym tempie. W związku z tym, jeśli dalej chcemy żyć na Ziemi, musimy o niej myśleć , a także o tym, jak ją oczyścić - dodała.
Jak rośliny oczyszczają glebę?
Do gleby wprowadzane są specjalne bakterie, które wnikają w struktury roślin, aby te mogły pochłaniać więcej zanieczyszczeń z gleby, na której rosną.
- Rośliny mają naturalną zdolność do oczyszczania skażonego środowiska. Jesteśmy w stanie wyselekcjonować odpowiednie mikroorganizmy. Po namnożeniu możemy wprowadzać je z powrotem do gleby, żeby rośliny rosły lepiej - tłumaczył dr Tomasz Płociniczak.
- Kluczowe jest też to, że roślina, która uzyskuje większe rozmiary jest w stanie bardziej oczyszczać środowisko - dodał.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Zobacz też:
- Wracamy do pisania listów. Zaskocz bliskich i wyślij im kartkę pocztową
- Edyta i Cezary Pazurowie w podróży poślubnej. Pieniądze zbierali przez 13 lat, teraz są w raju: "Zasłużyliśmy na to"
- "Kim jesteś?". IPN szukał młodej żołnierki ze zdjęcia sprzed 70 lat. Dziennikarze odkryli jej tożsamość
Autor: Oskar Netkowski
Reporter: Ewa Owczarek