Ziemia liściowa – czym jest i jak ją zrobić?

Opadające jesienią liście są zmorą niejednego ogrodnika. Istnieją jednak powody, dla których nie warto się ich pozbywać. Jednym z nich jest ziemia liściowa, o której rozmawiali reporterka Dzień Dobry TVN Katarzyna Jaroszyńska i Łukasz Skop, prowadzący cykl „Halo ziemia!”.

Mieszkańcy warszawskiego osiedla Jazdów wspólnie zadecydowali, że nie będą grabić liści. Powodów ku temu jest wiele. Jednym z nich są mieszkające pośród liści zwierzęta, takie jak jeże, gryzonie czy owady. Innym jest własnoręcznie zrobiona ziemia liściowa.

Ziemia z liści

Zrobienie ziemi liściowej jest niezwykle proste, jednak należy uważać, żeby wykorzystać do tego właściwe gatunki. Łukasz Skop odradza liście drzew i krzewów zimozielonych, ponieważ pokryte są woskowym nalotem, który skleja je ze sobą i spowalnia proces rozkładu. Inne drzewa, których nie poleca, to kasztanowiec i orzech włoski. Ten pierwszy jest schronieniem dla szrotówka kasztanowcowiaczka, szkodliwego owada niszczącego kasztanowce. Drugi natomiast, zawiera juglon, czyli substancję blokującą wzrost innych roślin.

Pozostałe gatunki drzew liściastych, a w szczególności liście miękkie, takie jak lipa, klon, topola oraz drzewa owocowe, doskonale sprawdzą się do zrobienia ziemi liściowej.

Zastosowanie ziemi liściowej:

  • domieszka do ziemi do posadzenia kwiatów domowych,
  • składnik do wysiewów wiosennych,
  • ściółka zabezpieczająca rośliny przed mrozem

Zobacz też:

Co warto zobaczyć w Marrakeszu? Największe atrakcje miasta

Faro na południu Portugalii – ciekawe miejsca, plaże i inne atrakcje warte odwiedzenia

City break - co to jest i jak go dobrze zaplanować?

Autor: Gaba Kopyto

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie