Kupowanie jesiennych sadzonek - poradnik ogrodnika

Najlepszym miesiącem na posadzenie nowych sadzonek jest październik. Rośliny sadzone jesienią ukorzenią się jeszcze przed nadejściem zimy i wiosną bez opóźnień rozpoczną wzrost – zgodnie z terminem, który podyktuje im pogoda. O tym, jak należy to robić mówi prowadzący cykl "Halo ziemia!", ogrodnik Łukasz Skop.

Sadzonki na długie lata

Najlepsze, najlepiej rokujące i niezawodne sadzonki pochodzą od sprawdzonych i wiarygodnych producentów. Ci dostarczają je do punktów zbytu w różnej postaci – z doniczkami lub bez.

>>> Zobacz także:

Sadzonki drzewek i krzewów owocowych najczęściej są sprzedawane bez ziemi, czyli z tzw. odkrytym korzeniem. Kupując taką sadzonkę, zwróć uwagę, czy korzenie nie są przeschnięte – powinny być przysypane ziemią. Jeśli pąki nie są przynajmniej lekko nabrzmiałe i powiększone, gałązki wyglądają na pomarszczone a kora na nich ma matowy wygląd, prawdopodobnie sadzonka jest uschnięta. Dla pewności możesz lekko zadrapać paznokciem korę: jeśli tkanka jest zielona i wilgotna, sadzonka po prostu jeszcze się nie obudziła; jeśli tkanka jest brązowa i sucha, to sadzonka już się nie obudzi.

Większość krzewów ozdobnych (za wyjątkiem róż) kupujemy jako sadzonki rosnące w doniczkach. Przed zakupem krzewy ozdobne sprawdź w ten sam sposób co drzewka i krzewy owocowe, a stan korzeni skontroluj wyjmując bryłę korzeniową z doniczki. Korzenie powinny mieć jasnobrązowy lub kremowobiały kolor. Sprawdź też zapach bryły korzeniowej. Zapach zgnilizny oznacza, że sadzonka już się nie przyjmie, ponieważ najprawdopodobniej jest już martwa.

W przypadku bylin najlepiej wybrać te, które minimalnie zaczęły kiełkować, ich pierwsze liście są całe i zdrowe. Byliny sprzedawane w postaci kłączy lub bulw zapakowanych w foliowe woreczki także powinny mieć widoczne pąki. Jeśli nie ma ich wcale – kłącze może być wyschnięte, jeśli są długie, wątłe i wypełniają cały woreczek – kłącze już się obudziło, bo miało zbyt ciepło, a przez to jest osłabione i będzie się długo gryzło po posadzeniu. Wybierz kłącza z małymi pąkami – te przyjmą się najlepiej.

Sadzonki na jeden sezon

Podczas zakupów roślin zwróć uwagę, czy sadzonki nie są:

  • wysuszone - Sadzonki pochodzące z hipermarketów i marketów budowlanych często bywają przesuszone, co najlepiej poznasz po ziemi odstającej od krawędzi doniczek. Jeśli jeszcze przed zakupem roślina wypada z doniczki jej szanse na przyjęcie się w nowym miejscu są nikłe;
  • chore - kiedy jedna z kilku takich samych sadzonek sprzedawanych łącznie jest widocznie chora, zaschnięta, zwiędnięta lub – w najgorszym przypadku – widać na niej jakieś szkodniki, nie wymieniaj jej na inną. Wymień całą paletkę, bo choroba lub szkodnik najpewniej przeniosła się już na sąsiednie rośliny;
  • wybujałe - sprawdź datę dostawy sadzonek do marketu. W ciepłej hali nie powinny stać dłużej niż kilka dni, gdyż szybko ulegają rozhartowaniu, czego oznaki poznasz po wybujałych nowych pędach. Takie wybujałe sadzonki będą długo chorować zanim znów przyzwyczają się do marcowych, a później kwietniowych kaprysów pogodowych. Sezonowych kwiatów rabatowych w atrakcyjnych cenach i w dobrej kondycji szukaj w tych marketach, w których dział Ogród znajduje się na zewnątrz budynku lub w nieogrzewanej hali.

Jak przewieźć sadzonkę?

  • skrop wodą korzenie sadzonki bez ziemi i owiń je szczelnie foliowym woreczkiem;
  • owiń dokładnie doniczkę z sadzonką tak, aby podczas transportu ziemia nie wysypała się z doniczki;
  • sadzonki bylin włóż do sztywnych papierowych toreb, aby uniknąć połamania łodyg i liści;
  • nie pozwól, aby liście sadzonek dotykały szyby; jeśli przewozisz je w bagażniku samochodu – w słoneczny dzień mogą się przypalić;
  • wybierz sadzonkę rosnącą w wilgotnej ziemi, ale nie mokrej, a przez to ciężkiej i narażonej na gnicie korzeni;
  • sadzonki w małych doniczkach włóż do jednego kartonu lub ustaw na plastikowych kształtkach (poproś o nie w centrum ogrodniczym);
  • owiń sadzonkę drzewka lub krzewu papierem lub folią na czas transportu, aby ochronić pąki przed wyłamaniem.

Cechy zdrowej sadzonki

  • jędrne, liczne pąki liściowe na każdej gałązce;
  • liczne pąki kwiatowe u gatunków kwitnących;
  • brak połamanych lub zaschniętych gałęzi;
  • brak widocznych oznak chorób i szkodników;
  • gęste, kremowe lub jasnobrązowe korzenie;
  • liczne korzenie włośnikowate (białe i drobne);
  • wilgotna bryła korzeniowa.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!