Ubiorek wiecznie zielony – uprawa i rozmnażanie. Jak dbać o sadzonki?

Białe kwiaty ubiorku wiecznie zielonego
illionaire / Getty Images
Źródło: iStockphoto
Ubiorek wiecznie zielony, jak wskazuje jego nazwa, należy do roślin zimozielonych. Świetnie sprawdzi się jako roślina rabatowa lub element dekoracji ogrodów skalnych. Bylina zasadzona w pojemnikach może stać się piękną ozdobą na balkonach lub tarasach. Jej uprawa jest łatwa, a rozmnażanie nieskomplikowane. Przestrzegając podstawowych zasad pielęgnacji, można więc cieszyć się nawet kilkunastoma egzemplarzami ubiorka wiecznie zielonego w swoim ogrodzie.

Ubiorek wiecznie zielony jest rośliną zimozieloną, która w wielu krajach uprawiana jest jako roślina ozdobna. Pochodzi z terenów Afryki Północnej i Europy Południowej. W Polsce najczęściej sadzona jako element skalniaków. Wyróżnia się silnie rozrastającymi się korzeniami, podłużnymi, drobnymi i zielonymi liśćmi. W okresie od maja do czerwca ubiorek wiecznie zielony kwitnie, ukazując liczne białe kwiaty. Jest niską odmianą bylin, osiąga maksymalnie do 30 centymetrów wysokości. Dzięki swojej mrozoodporności jest idealną rośliną do sadzenia nawet w najzimniejszych regionach kraju.

Ubiorek wiecznie zielony – uprawa

Uprawa ubiorka wiecznie zielonego należy do niewymagających i poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Ubiorek będzie dobrze rósł jako roślina rabatowa lub obwodowa, przy murkach czy chodnikach, a także przy ścieżkach w parku lub na przydomowej działce. Nie jest wrażliwy na zanieczyszczenia powietrza i może być sadzony nawet w dużych miastach. Dobrze znosi miejskie warunki i może rosnąć także na balkonach, choć wymaga wtedy nieco więcej poświęcenia.

Ze względu na mocno rozrastające się korzenie i skłonność do płożenia się, ubiorek wiecznie zielony powinien być sadzony w rozstawie co najmniej co 30 centymetrów . Bylina preferuje miejsca słoneczne lub półcieniste, osłonięte od bezpośredniego działania wiatru. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne, o średniej lub niskiej wilgotności. W ogrodzie rośnie najlepiej w glebach o odczynie zasadowym.

Sadzonki ubiorka wiecznie zielonego , które są przeznaczone do uprawy balkonowej lub tarasowej, warto sadzić w ziemi ogrodowej wymieszanej z torfem oraz przekompostowaną korą drzewną. Bylina dobrze radzi sobie w podłożu delikatnie kwasowym. Każda z roślin powinna być zasadzona w osobnym pojemniku lub doniczce, tak aby miała wystarczająco dużo miejsca na swoje korzenie. Najlepiej wybierać okrągłe skrzynki o średnicy ok. 10 cm.

Po zasadzeniu ubiorka wiecznie zielonego (zarówno do gruntu, jak i doniczek) warto nawieźć roślinę nawozem wieloskładnikowym i obficie podlać . Niektórzy ogrodnicy decydują się również na zabieg przycinania rośliny, dla jej wzmocnienia i lepszego rozkrzewienia się, który powtarzają 2-3 razy w miesięcznych odstępach.

Przy uprawie byliny warto zwrócić również uwagę na terminy jej nawożenia. Choć nie jest to zabieg konieczny, może korzystnie wpłynąć również na kwitnienie ubiorka, i warto przeprowadzać go przynajmniej raz w roku w okresie wiosennym. Przy niskich temperaturach i wysokiej wilgotności powietrza dostarczanie dodatkowych składników odżywczych do podłoża może prowadzić do uszkodzenia rośliny i zaburzenia jej cyklu rozwojowego.

Rozmnażanie ubiorka wiecznie zielonego

Roślina jest niezwykle łatwa w rozmnażaniu. Jej liczebność w ogrodzie można zwiększać poprzez wysiew nasion lub podział korzeni sadzonek. Można również kupić gotowe sadzonki ubiorka i wczesną wiosną zasadzić je w ogrodzie.

Rozmnażanie ubiorka wiecznie zielonego poprzez wysiew nasion to najszybszy i najmniej wymagający sposób rozmnażania rośliny. Tak jak w przypadku większości bylin, zabieg przeprowadza się na początku wiosny lub jesienią. Najlepszym terminem na wysiew jest początek kwietnia lub wrzesień, przy czym należy pamiętać o tym, że w okresie zimowym będzie wymagane dodatkowe zabezpieczenie rośliny przed przemarznięciem. Wystarczającą ochroną dla ubiorka będzie przysypanie nasion torfem, suchymi liśćmi lub gałęziami iglaków.

Ubiorek wiecznie zielony – jak dbać o sadzonki?

Ważnym elementem pielęgnacji ubiorka wiecznie zielonego jest jego regularne przycinanie , które pozwoli nie tylko na ponowne kwitnienie, ale również na wzmocnienie rośliny. Cięcie należy wykonywać raz w roku, latem, po przekwitnięciu byliny. Obcina się wtedy około 2/3 wysokości rośliny i zostawia tylko kilka lub kilkanaście centymetrów nad ziemią. W niektórych przypadkach może spowodować to kolejne kwitnienie rośliny jesienią, choć już nie tak obfite. Jeśli nie chcemy nadwyrężać ubiorka, suchych kwiatostanów możemy pozbyć się dopiero na wiosnę.

Co kilka lat można przeprowadzić mocne cięcie rośliny. Nie warto decydować się na nie zbyt często, ponieważ ubiorek może źle znieść taki zabieg i słabiej odrastać. Po silnym przycinaniu należy wzbogacić podłoże rośliny odpowiednim nawozem.

Sadzonki uprawiane w pojemnikach wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed niskimi temperaturami . Najczęściej stosuje się okrywanie nie tylko podłoża rośliny, ale również całej doniczki lub skrzyni. W bezśnieżne i mroźne zimy warto pamiętać również o okryciu agrowłókniną młodych egzemplarzy ubiorka zasadzonych w ogrodzie.

Zobacz film: Jaka powinna być idealna trawa?

Zobacz film: Jaka powinna być idealna trawa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości