Styl Życia

Obrazy malowane chrapami? Poznaj czterokopytnych artystów

Styl Życia

Obrazy malowane chrapami? Poznaj czterokopytnych artystów

Malować każdy może - nawet koń. Co więcej, wśród niektórych zwierzaków kryją się prawdziwi mistrzowie farby. Powiedzielibyśmy, że pędzla, ale najbardziej niezwykłe jest chyba to, że ich dzieła malowane są chrapami. By poznać tych wyjątkowych twórców, udaliśmy się do Szczedrzykowic koło Legnicy. 

Czterokopytni artyści ze Szczedrzykowic

Konie potrafią malować? Okazuje się, że tak i w kształtowaniu swojego talentu nie są odosobnione. Towarzyszą im osły i kozy, jednym słowem  podopieczni największego europejskiego azylu dla czterokopytnych zwierząt. Poznał ich Robert Stockinger, który pojechał do Szczedrzykowic koło Legnicy. 

- Zaprezentujemy Państwu końską dawkę artyzmu - zapowiedział. I choć słowa padły w liczbie mnogiej, to tak naprawdę cały talent artystyczny należałoby przypisać towarzyszącemu Robertowi i właścicielowi schroniska, Norbertowi Ziemlickiemu, czworonożnemu malarzowi - koniowi.

Chrapami malowane

Do tworzenia swoich arcydzieł zwierzaki wykorzystują farby jadalne. Pokryte są nimi marchewki, które "malarz" zjada. Następnie swoimi chrapami maluje abstrakcyjny obraz. Każde z dzieł wystawiane jest na sprzedaż. Dochód pomaga w utrzymaniu ponad 900 zwierząt mieszkających w schronisku

- To jest praca artystyczna, ponieważ musieliśmy wymyślić projekt, który pomoże nam dofinansować utrzymanie zwierząt (...). Koń zjada marchewkę z obrazu, a dzięki swoim chrapom maluje przepiękne dzieło, które później nam pomoże w zakupie leków, słomy, siana - wylicza rozmówca Roberta Stockingera. 

Malują przede wszystkim konie, choć pionierem zadania był osiołek, Wiesio. Jego dzieła sztuki możesz zobaczyć w reportażu. Obrazy można licytować tutaj

Zobacz też: 

Filip Chajzer sprawdził, czym fascynuje nas Kraj Kwitnącej Wiśni. "Jestem w japońskim niebie"

Pomoc jasnowidzów przy szukaniu zaginionych zwierząt. "Ludzie na głowie stają, żeby znaleźć swoje pociechy"

Polka stworzyła dźwiękową mapę Islandii. "Urzekła mnie bliskość natury"

Co sądzisz o tym artykule?
77
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0