Styl Życia

Niewidoma Pani Helenka udowadnia, że granice są tylko w naszej głowie

„Mimo utraty wzroku życie widzi w kolorach”, reporter: A. Rogowska-Lichnerowicz

Styl Życia

Niewidoma Pani Helenka udowadnia, że granice są tylko w naszej głowie

„Mimo utraty wzroku życie widzi w kolorach”, reporter: A. Rogowska-Lichnerowicz

Helena Urbaniak nie widzi od ponad 60 lat. Pomimo tego, jest pogodną i bardzo aktywną osobą. Poznajcie tę niezwykle wzruszającą historię. W studiu Dzień Dobry TVN razem z przewodnikiem Sebastianem Grzywaczem porozmawialiśmy o tym, jak osoby niewidome doświadczają świata.

Granice są tylko w naszej głowie

Pani Helenka jest taką pogodną osobą, która udowadnia, że wszelkie granice są tylko w naszej głowie

- Tak o bohaterce reportażu mówią jej znajome.

Helena Urbaniak jest obecnie nauczycielem, który prowadzi lekcje indywidualne.

To są takie dodatkowe zajęcia z dziećmi z dysfunkcją wzroku polegające na nauce Braille'a, już w chwili obecnej na nauce obsługi komputera, pokazuje gadżety, które ułatwiają życie

- mówi Małgorzata Kusyk, dyrektor szkoły.

Helena Urbaniak ma 84 lata, 60 kilka lat temu straciła całkowicie wzrok.

Od urodzenia widziałam, ale nie do końca. Miałam wrodzone wady, ale przez pewien czas widziałam na tyle, że świat pamiętam dobrze. Kiedy miałam 5 lat dostałam od Niemca kolbą karabinową w tył głowy. Straciłam przytomność. Po tym odchorowaniu widziałam już tylko jakieś pół metra, bo nawet nie widziałam z wystawy lalki, którą mama mi pokazywała

- wspomina Pani Helenka, która taki ograniczony obszar widzenia miała do 20. roku życia. Którejś nocy, kiedy usłyszała jadące samochody podeszła do okna, ale już ich nie zobaczyła.

Już wiedziałam co się stało. Przestałam widzieć

-dodała bohaterka reportażu.

Początki niewidzenia były ciężkie

Musiałam jakoś się z tym zaprzyjaźnić

Pani Helena choć nigdy nie założyła swojej rodziny, to ma wokół siebie wiele oddanych osób. Przychodzą do niej także wolontariusze. Magdalena i Przemysław Smerek odwiedzają Panią Helenkę regularnie. Robią zakupy, pomagają w kwestiach technicznych, gotują czy sprzątają.

Kiedy bohaterka reportażu skończyła 80 lat stwierdziła, że chce coś po sobie zostawić i postanowiła napisać książkę. Tak też zrobiła.

To jest taka trochę autobiografia, trochę o znajomych, ale przede wszystkim o tym, co przeżyłam. Ten okres, który teraz przeżywam, to jest taki mój najlepszy okres w życiu

-przyznała Pani Helenka.

Świat według osoby niewidomej

Sebastian Grzywacz jest przewodnikiem, szkoleniowcem, który sam nie widzi od 12 lat. Do naszego studia przyszedł z psem przewodnikiem Rollkiem. Pan Sebastian opowiedział o wystawie, na którą może przyjść każdy z nas, by doświadczyć perspektywy osób niewidzących. Jaka jest różnica między osobami niewidomymi, a ociemniałymi?

Więcej o tym, jak osoby niewidome doświadczają świata posłuchacie w naszej rozmowie ze studia Dzień Dobry TVN.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
85
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
02.03.2020
roszek
Pozdrawiamy