Zwierzęta

Masuje ok. 500-kilogarmowe konie, choć sama waży tylko 54 kilo. "Jeśli mrużą oczy, to znaczy, że się relaksują"

Zwierzęta

Masuje ok. 500-kilogarmowe konie, choć sama waży tylko 54 kilo. "Jeśli mrużą oczy, to znaczy, że się relaksują"

Konie od wieków pomagają ludziom w codziennych pracach. Dodatkowo pełnią funkcję sportową czy rekreacyjną. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, ile wysiłku kosztuje te zwierzęta służenie człowiekowi. Na pomoc koniom rusza Klaudia Jurecka, które profesjonalnie zajmuje się masowaniem koni.

Jak masować konie?

Fizjoterapeutka zdradziła naszym widzom, jak prawidłowo zająć się koniem, by przynieść mu ulgę. Masowanie tych zwierząt ma nie tylko zastosowanie zdrowotne, ale także relaksacyjne. 

- Podstawowym ruchem jest ruch rozcierający, czyli rozgrzewamy mięsień i przygotowujemy go do pracy. Masujemy głównie konie sportowe, ale również rekreacyjne i takie, które wykorzystywane są przez ludzi do różnej pracy - powiedziała nam Klaudia Jurocka, fizjoterapeutka koni. 

- To jest bardziej dbanie o zdrowie konia, ale też relaks. Wykonujemy tzw. ruch ugniatania. Ciepło naszych rąk już samo w sobie dużo daje - dodała.

Co daje masaż koni?

Zdaniem naszej ekspertki, wszystkie konie raz na jakiś czas powinny trafić w ręce eksperta, który wykona im masaż. 

- Koń lepiej wykonuje zadania i jest bardziej chętny do pracy. Konie najbardziej lubią być masowane na zadzie. A głowę masujemy, kiedy chcemy go zrelaksować. Wykonujemy ruchy okrężne, delikatne. Jeśli mruży oczy albo drżą mu uczy, to znaczy, że się relaksuje - usłyszeliśmy. 

- Przeciwwskazaniami do masażu są urazy, które są leczone farmakologicznie - podsumowała Klaudia Jurocka. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Reporter: Robert Stockinger
Co sądzisz o tym artykule?
65
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0