Gwiazdy

Martyna Wojciechowska wybuduje dom dla nieletnich matek. „Obowiązkiem dorosłych jest zająć się dziećmi i ich dziećmi”

Martyna Wojciechowska w Dzień Dobry TVN

Gwiazdy

Martyna Wojciechowska wybuduje dom dla nieletnich matek. „Obowiązkiem dorosłych jest zająć się dziećmi i ich dziećmi”

Martyna Wojciechowska w Dzień Dobry TVN

Fundacja Unaweza Martyny Wojciechowskiej i Fundacja Po Drugie zamierzają wybudować w Polsce dom dla nastoletnich i usamodzielniających się matek oraz ich dzieci. – Obiecuję, że dostaną one tam opiekę, ale też nie przerwą nauki i zdobędą zawód - powiedziała podróżniczka. Możemy pomóc Martynie stworzyć takie miejsce.

Nieletnie mamy w Polsce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku w Polsce urodziło się ponad 2 tys. żywych dzieci, których matki miały 17 lat lub mniej. W 198 przypadkach można jasno stwierdzić, iż to dzieci urodziły dzieci, ponieważ w chwili urodzenia nie przekroczyły 15 lub mniej lat.

Nieletnia matka po urodzeniu nie ma praw rodzicielskich. Opiekę nad dzieckiem może sprawować jej rodzina. Jeśli dziewczyna pochodzi z patologicznego domu i najbliżsi nie udzielają jej pomocy, zdarza się, że maluch zostaje jej odebrany i umieszczony w rodzinie zastępczej. Nawet jeśli mama deklaruje chęć zatrzymania malucha i jego wychowania. To samo dzieje się w sytuacji, kiedy matkami zostają nastolatki z domu dziecka lub zakładu poprawczego.

Dom szansą dla nieletnich matek

Z taką sytuacją nie może się pogodzić Martyna Wojciechowska, dlatego założona przez nią Fundacja Unaweza, a także Fundacja Po Drugie mają zamiar wybudować dom, w którym nastoletnie matki otrzymają pomoc w odnalezieniu się w nowej roli i szansę na usamodzielnienie się. Dzięki niemu nie będą już musiały się obawiać tego, że zostaną rozdzielone ze swoim dzieckiem.

Będzie wybudowany w Warszawie, ale mamy zamiar przyjmować mamy ze wszystkich części Polski

- powiedziała podróżniczka.

Żeby wystartować z inwestycją potrzebne jest 500 tysięcy złotych. Fundacja rozpoczęła już zbiórkę na ten wyjątkowy cel. Osoby, które chciałyby wesprzeć inicjatywę mogą to zrobić za pośrednictwem jej strony internetowej. Uruchomione zostały również licytacje cennych przedmiotów. Pieniądze zdobyte tą drogą także zostaną przeznaczone na budowę domu.

Można zlicytować lot we Flyspocie ze mną, trening, jest lot śmigłowcem z mistrzem świata, jest sesja fotograficzna z Martą Wojtal, gotowanie z Agnieszką Mielczarek, weekend w Podlesicach 38. Ja się wystawiłam na licytację, mój osobisty narzeczony wystawił się na licytację, moje koszulki z Rajdu Dakar, z wyprawy na Mount Everest, mój kask motocyklowy i koszulka Roberta Lewandowskiego z autografem. Bardzo, bardzo serdecznie zachęcam do licytowania

- wyliczała Martyna Wojciechowska.

Aukcje charytatywne odbywają się na stronie Allegro.pl

Obejrzyjcie materiał w którym nieletnie mamy opowiadają o swojej niełatwej sytuacji.

"Dom szansą dla nieletnich matek", reporter: Monika Nasternak

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
93
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
01.06.2020
danilowiczb
Głos z UK: W Anglii koncepcja rodziny zastępczej obejmuje również nieletnie matki. Rodziny, które mają wolny pokój przechodzą najpierw przeszkolenie kilkumiesięczne a potem trafia do nich młoda mama z dzieckiem, najczęściej prosto ze szpitala. Rząd płaci rodzinie, a młoda mama ma wzorzec jak opiekować się dzieckiem. Może warto to wprowadzić w Polsce? Opiekunami są rodziny z dziećmi, osoby samotne ale również młodzi emeryci, którym dzieci wyfrunęły z gniazda. Szkolenia co miesiąc, w każdej dzielnicy miasta. To Pokątną jaką skalę to działa. Pozdrawiam. Basia z Londynu