Decyzją Internautów listopadowa Pozytywka DDTVN trafiła do Pana Pawła Ileckiego. W wyborach na naszej stronie internetowej, Pan Paweł uzyskał najwięcej głosów. W studiu odebrał nagrodę i opowiedział o zmianach w swoim życiu.
Pan Paweł od 23 lat jest bezdomny, jednak na swojej drodze spotkał życzliwych ludzi, którzy odmienili jego los. Z ich pomocą udało mu się wyjść na prostą i teraz to on niesie pomoc innym.
Staram się jak najwięcej mówić o problemie bezdomności. Gdzie się tylko da – występować, opowiadać o ludziach w kryzysie bezdomności. O tym, jak żyją, jakie mają problemy, marzenia i jakie stoją przed nimi bariery – wyznał Pan Paweł Ilecki.
Życie po życiu
Obecnie, Pan Paweł jest doktorantem na Uniwersytecie Warszawskim i przygotowuje się do otwarcia przewodu doktorskiego na temat "Bezdomność - świadomy wybór czy skutek i konieczność". Ponad to jest rzecznikiem prasowym polskiego oddziału Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu, członkiem organizacji ATD "Czwarty Świat". Laureat Pozytywki uczestniczy również w projektach pomocy osobom ubogim i bezdomnym, takich jak Otwarta Kuchnia Miejska, jest Żywą Książką w Żywej Bibliotece oraz gra w trzech teatrach.
W tym momencie Pan Paweł mieszka w pensjonacie św. Łazarz Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Niedługo przeprowadzi się do jednego z warszawskich domów pomocy społecznej.
W listopadzie nominacje do Pozytywek otrzymali:
Paweł Ilecki - przez 23 lat był bezdomny, próbował popełnić samobójstwo. Na swojej drodze spotkał ludzi, dzięki którym odmienił swój los. Dziś pomaga innym w wychodzeniu z bezdomności. Zamierza też napisać doktorat, którego tematem będzie bezdomność.
"Auta" to ulubiona bajka jego syna Piotrusia - chłopca z Zespołem Downa. Pan Łukasz postanowił stworzyć, specjalnie dla niego, prawdziwego "Złomka"! Zobaczcie jak wygląda to wyjątkowe auto, które wywołuje uśmiechy przechodniów i uszczęśliwia małego Piotrusia.
Pan Józef Gorell z zawodu jest rolnikiem, a z zamiłowania – meteorologiem samoukiem. Jego prognozy faktycznie się sprawdzają. Dzięki temu został "lokalnym pogodynkiem".
Pan Jerzy Rajecki, bohater reportażu jest ochroniarzem w dziecięcym szpitalu klinicznym w Białymstoku. Po godzinach zajmuje się swoją pasją, jaką jest fotografowanie. Na swoich zdjęciach pokazuje piękno i niezwykły klimat Podlasia.
Uczniowie Technikum Mechatronicznego z Warszawy, stworzyli opaskę na rękę, która nie pozwoli kierowcom zasypiać za kierownicą. Opaska monitoruje kluczowe funkcje życiowe użytkownika. Na podstawie zebranych danych, urządzenie ocenia, czy kierowca zasypia. Jeśli tak się dzieje, podejmuje działania, które mają go wybudzić. Twórcy nie mogą jeszcze zdradzić jak dokładnie działa ich wynalazek, ponieważ czekają na patent.
Zobacz też:
Laureatem październikowej Pozytywki został Dawid Goszczycki!
Laureatką wrześniowej Pozytywki została Majka Jeżowska!
Autor: Agata Polak
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań