Był najdłużej żyjącym i najstarszym w dziejach małżonkiem władcy Imperium Brytyjskiego. Co jeszcze wiemy o księciu Filipie? Poniżej wybrane ciekawostki z jego życia.
Książe Filip - zanim został mężem królowej
- Książę Filip urodził się w 1921 r. na greckiej wyspie Korfu. Miał pochodzenie grecko – duńskie. Był jedynym synem Andrzeja – księcia Grecji i Danii oraz Alicji Battenberg. Z Grecji jego rodzina została wygnana krótko po przyjściu Filipa na świat.
- Po wygnaniu rodzina osiedliła się pod Paryżem. Filip dorastał i uczył się w paryskich szkołach. Edukował się również w Niemczech i Wielkiej Brytanii.
- Miał 4 siostry, które związały się z niemieckimi arystokratami. W 1937 jedna z nich, księżna Cecylia, zginęła wraz z mężem, dwoma synami i teściową w wypadku lotniczym w Belgii. Filip miał wówczas 16 lat i bardzo to przeżył.
- Był daleko spokrewniony (kuzynostwo trzeciego stopnia) ze swoją żoną, królową Elżbietą II. Ona jest spokrewniona z królową Wiktorią od strony ojca, on natomiast był ze strony matki.
- Przyszłą królową poznał w 1939 r., gdy miał 18 lat, a ona 13. Wtedy zaczęli ze sobą korespondować.
- W tym samym roku wstąpił do Royal Navy, najstarszej marynarki wojennej Wielkiej Brytanii.
- Podczas II wojny światowej służył w brytyjskich flotach na Morzu Śródziemnym i Pacyfiku. Bronił m.in. Krety i otrzymał odznaczenie Greckiego Krzyża Wojennego.
- Elżbiecie II oświadczył się w sierpniu 1946 r. Na ślub musieli czekać do momentu ukończenia przez nią 20 lat. Ceremonia, mimo początkowej nieprzychylności rodziców królowej, odbyła się 20 listopada 1947 r.
Filip został mężem królowej, ale nie królem
- Choć miał królewskie korzenie, nie posiadał tytułu króla. Zgodnie z angielskim prawem zwyczajowym, mężczyzna poślubiający królową otrzymuje tytuł księcia. Podobno ma to podkreślić, kto jest faktycznie wyżej rangą. Król stał zwykle ponad królową, dlatego w tym przypadku mąż królowej pozostał przy tytule księcia.
- Książę Filip posiadał klika tytułów. Są to: książę Edynburga, hrabia Merioneth, baron Greenwich. W ramach prezentu na 90. urodziny otrzymał od żony tytuł Lorda Wielkiego Admirała Marynarki.
- Miał 4 dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda.
- To on naciskał na ślub swojego syna Karola z Dianą; głównym argumentem był wiek Karola - 32 lata, co było późnym kawalerstwem w "standardach rodziny królewskiej".
- Stracił prawo jazdy w wieku 97 lat – spowodował wypadek samochodowy, w którym zostały ranne dwie kobiety.
- Lubił sztukę i sport. W wolnym czasie malował obrazy farbami olejnymi. Kolekcjonował również obrazy i.. kreskówki. Do sportowych zainteresowań księcia Filipa zalicza się grę w polo, jazdę konną i żeglarstwo.
- Chciał motywować innych do sportu. Wraz ze znanym niemieckim nauczycielem Kurtem Hahnem stworzył Nagrodę Księcia Edynburga - była przyznawana młodzieży za szczególne sukcesy sportowe
- Był patronem ponad 800 organizacji.
- Słynął z ciętego języka i wyjątkowego poczucia humoru - jedni uznawali jego żarty za obraźliwe, inni cenili go za specyficzny, czarny humor. Twierdził np., że brytyjscy studenci po zbyt długiej wizycie w Chinach wrócą ze skośnymi oczami lub że głuche dzieci straciły słuch stojąc obok karaibskich bębniarzy. Żartował, iż jest "drugim, tuż po swojej żonie, najbardziej znanym odsłaniaczem tablic na świecie".
- W 1975 r. odwiedził Polskę - wizyta była nieoficjalna. Wówczas w Sopocie odbywały się III Europejskie Mistrzostwa w Powożeniu. Książę Filip otwierał je i sam brał w nich udział. Nad polskim morzem spędził wtedy 5 dni.
Książę Filip nie żyje. Mąż królowej Elżbiety II miał 99 lat
Wesela i komunie - czy będą możliwe w maju? Odpowiada minister zdrowia
Zobacz video: Nie żyje książę Filip. Flagi na Pałacu Buckingham opuszczone do połowy masztu
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto
podziel się: