Kolczyk w wardze dolnej czy w wardze górnej? Nieprzemijająca moda na piercing

Kobieta, która ma kolczyk w wardze
Fot: Axel Bueckert,EyeEm / gettyimages.com
Czy piercing jest dążeniem do niezależności i wolności, czy tylko modą na zdobienie ciała? Czy kolczyk w wardze sromowej jest bezpieczny i czemu kobiety decydują się na taką biżuterię? Zagadnienie to jest o tyle ciekawe, że kolczyki w niezwykłych miejscach noszą dziś zarówno kobiety, jak i mężczyźni, niezależnie od wieku czy statusu społecznego.

Kolczyk w wardze dolnej lub górnej, a nawet nad wargą powrócił do łask za sprawą gwiazd show biznesu. Najpopularniejszym rodzajem kolczyków umieszczanych w okolicy ust jest labret, czyli kolczyk wbity pod dolną wargę. Na tym jednak nie kończą się możliwości miłośników piercingu. Kolczyk możemy nosić w różnych kombinacjach, łączeniach i ilościach.

Kolczyk w wardze - nazwa, rodzaje

Kolczyk w wardze ma wiele wariantów. Najbardziej popularny jest kolczyk mocowany pod dolną wargą, czyli tzw. labret. Taki kolczyk ma kształt kółeczka lub sztyftu. Inne kombinacje kolczyków w wardze to:

  • Medusa - kolczyk nad górną wargą. Dość często medusa łączona jest z labretem
  • Angel bite - symetrycznie położone kolczyki nad górną wargą
  • Snake bite - symetryczne kolczyki pod dolną wargą
  • Monroe - kolczyk po lewej stronie
  • Dolphine bite - dwa kolczyki pod dolną wargą, położone dość blisko siebie
  • Cyber bite - kolczyki nad górną i dolną wargą
  • Canine bite - po dwa kolczyki na dole i górze

Kolczyk w wardze dolnej to najczęściej spotykany przykład piercingu tej części ciała.

Kolczyk w wardze sromowej

Coraz bardziej popularne stają się kolczyki umieszczane w miejscach intymnych. Dlaczego decydujemy się na przekłuwanie delikatnych i wrażliwych narządów? Jedną z przyczyn jest potrzeba zintensyfikowania doznań erotycznych, stąd wcale nie tak rzadki piercing łechtaczki. Bywa jednak, że chodzi jedynie o efekt estetyczny, co prowadzi właśnie do założenia kolczyka na wargę sromową. Kolczyki zakładane są na wargi sromowe mniejsze lub wargi sromowe większe. Zabieg taki jest dosyć bolesny i niesie ze sobą ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Decydując się na kolczyk w wardze sromowej , należy z dużą ostrożnością i starannością wybierać studio, w którym zostanie wykonany zabieg.

Kolczyk w wardze - gojenie

Ile goi się kolczyk w wardze górnej czy kolczyk w wardze dolnej? Może to być nawet kilka miesięcy, szacuje się, że od jednego do trzech. Czy kolczyk w wardze boli? Zabieg przekłuwania wargi odbywa się w znieczuleniu (zostaje ona zamrożona), dlatego wszelkie niepożądane odczucia powinny być zminimalizowane. Przez pierwszy okres po założeniu kolczyka warga może być nabrzmiała i opuchnięta. Codzienne czynności, jak jedzenie czy mówienie mogą być nieco utrudnione przez kilka dni. Warga może być zaczerwieniona, zasiniona, a nawet może delikatnie podkrwawiać. W późniejszym czasie może pojawić się żółtawa wydzielina - osocze. Jest to naturalny proces gojenia. Trzeba jednak cały czas pamiętać, że zewnętrzna rana goi się szybko, podczas gdy tkanki wewnątrz wciąż są niezagojone. Najważniejsza zatem jest odpowiednia pielęgnacja i duża ostrożność podczas wykonywania codziennych czynności.

Kolczyk w wardze - powikłania

Możliwymi powikłaniami związanymi z posiadaniem kolczyka w wardze są:

  • Uszkodzenia / złamania zębów
  • Nadwrażliwość zębów
  • Nawracające krwawienia
  • Utworzenie się krwiaka
  • Stany zapalne
  • Uszkodzenia dziąseł
  • Rany śluzówki
  • Uczulenia i reakcje alergiczne

Aby nie dopuścić do powikłań, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację i higienę, a także z dużą starannością wybierać miejsce wykonania piercingu.

Jak pielęgnować kolczyk w wardze?

Jak dbać o kolczyk w wardze? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią higienę miejsca po zabiegu i całej jamy ustnej. Pielęgnacja kolczyka w wardze sprowadza się do płukania jamy ustnej specjalnymi preparatami antybakteryjnymi lub solą fizjologiczną. Nie należy też dotykać ust brudną ręką. Należy zwrócić uwagę na spożywane produkty, zbyt ostre czy gorące mogą powodować podrażnienia. Kolczykiem nie należy się bawić, a przez kilka dni po przekłuciu nie należy zbytnio eksploatować ust (mówienie). Na świeżo założony kolczyk w wardze trzeba szczególnie uważać np. podczas snu czy uprawiania sportu. Rezygnujemy z pocałunków, seksu oralnego oraz żucia gumy. Warto poczekać, aby rana zagoiła się dobrze.

Kolczyk w wardze bez przekłuwania

Kolczyki fake to biżuteria, która nie wymaga przekłuwania ciała. Sztuczny kolczyk w wardze, czyli kolczyk atrapa, może z powodzeniem zastąpić ten prawdziwy. Korzystanie z takiej ozdoby nie wymaga męczącego i bolesnego zabiegu, nie zdarzają się też żadne powikłania. Wybór kolczyków fake na wargi jest bardzo duży - możemy zdecydować się m.in. na twister, kółko czy podkowę.

Zobacz film: Ozdoby na ciało. Źródło: Dzień Dobry TVN.
podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!