Niezwykły poród odbył się w szpitalu klinicznym w Lublinie. Kobieta z przeszczepionym sercem urodziła zdrowego syna. Oboje czują się dobrze. Zdaniem lekarzy, to wydarzenie unikatowe w skali światowej.
Lublin: kobieta po przeszczepie serca urodziła zdrowe dziecko
W Klinice Położnictwa i Perinatologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie pacjentka z przeszczepionym sercem urodziła zdrowego syna. Rozwiązanie nastąpiło przez cięcie cesarskie.
- To rzadki przypadek nie tylko w kraju. Takie porody stanowią wyjątkowo trudny problem medyczny, to kazuistyka w skali światowej
- głosi komunikat na stronie internetowej szpitala.
Kobieta cierpiała na poinfekcyjną kardiomiopatię rozstrzeniową. Z tego powodu 5 lat temu w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeszczepiono jej serce.
Kobieta po przeszczepie serca urodziła syna
Przez całą ciążę pacjentka była starannie monitorowana przez specjalistów medycyny matczyno-płodowej pod kierownictwem prof. Bożeny Leszczyńskiej-Gorzelak i zespół kardiologów. Ze względu na wysokie ryzyko, wymagała wielokrotnych hospitalizacji, intensywnego nadzoru oraz konsultacji.
- Z powodu konieczności przyjmowania leków immunosupresyjnych, które mogły niekorzystnie wpłynąć na rozwój płodu, powodując u niego powstanie wad, istotne było szczególne monitorowanie poziomu leku oraz dobrostanu płodu
- informuje lubelska klinika.
O rozwiązaniu przez cięcie cesarskie zdecydowano w 37. tygodniu ciąży. Mama i synek czują się dobrze.
Lekarze podkreślają , że przypadek ten pokazuje, iż młode kobiety, które pragną urodzić dziecko - mimo tak poważnych obciążeń - mogą spełnić swoje marzenie. Jest to możliwe dzięki właściwej opiece, wykorzystaniu najnowszych metod terapeutycznych oraz zaangażowaniu i współpracy wielu specjalistów.
- Przeszczep serca nie przekreśla możliwości normalnego życia, w tym również rodzinnego – czytamy w komunikacie Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
Jak wygląda życie po przeszczepie serca? Zobacz wideo:
Zobacz też:
Miał płuca zniszczone przez koronawirusa. "Wyglądały jak wątroba". Jedynym ratunkiem był przeszczep
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP