Jak się chronić przed promieniowaniem słonecznym? "Dzieci do 3 roku życia nie powinny być wystawiane na słońce"

Jak dbać o skórę dzieci latem
Zaczynają się upały. Nie ulega niczyjej wątpliwości, jak ważne jest, żeby chronić skórę przed promieniowaniem UV. Szczególnie należy zabezpieczyć dzieci. Uważać powinny także osoby z jasną karnacją. Jak zadbać o swoją skórę, opowiedziała w programie Dzień Dobry TVN, prof. Aleksandra Lesiak z Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Jak chronić dzieci przed słońcem?

Wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne od wczesnego dzieciństwa wiąże się z możliwością zachorowania na czerniaka. To bardzo niebezpieczny nowotwór złośliwy, a w Polsce wykrywany jest najczęściej już w bardzo późnym stadium rozwoju choroby. Dlatego tak istotne jest dbanie o zabezpieczenie dziecka przed nadmiernym promieniowaniem UV.

- W naszym kraju jest taka rekomendacja, że dzieci do 3 roku życia nie powinny być wystawiane na słońce. W rekomendacjach brytyjskich jest to natomiast do około roku. Wiemy jednak o tym, że oparzenie we wczesnym dzieciństwie koreluje z ryzykiem rozwoju raków skóry. Wiemy też o tym, że są osoby, które będą bardziej predysponowane do rozwoju tych chorób, to są przede wszystkim osoby z jasną karnacją, a taką właśnie my Polacy mamy w większości - wyjaśniła prof. Lesiak.

Do 6 miesiąca życia nie poleca się używać kremów z filtrem, ale trzeba zadbać o taką ochronę jak parasol, zadaszenie czy o odzież ochronną. W składzie kremów z filtrem są tlenek cynku i tlenek tytanu, które rozpraszają promienie słoneczne. U starszych dzieci należy stosować je co dwie godziny. Mimo wszystko niezbędny jest kapelusz lub czapka, okulary słoneczne.

Kiedy wychodzić na słońce?

Nie eksponujemy się na pełne słońce, kiedy ono jest w zenicie. Rekomendacje są takie, żeby nie wychodzić na słońce między godziną 10 a 16. Dla wielu argumentem za korzystaniem z kąpieli słonecznych jest zażywanie witaminy D. Jak wytłumaczyła profesor, dla osób z naszą karnacją wystarczy przebywać na słońcu od 2 do 8 minut żeby odpowiednią ilość przyjąć.

- Dalsza ekspozycja powoduje powstawanie nieaktywnych form wit. D, które absolutnie nie działają - podkreśliła profesor.

Witaminę D należy suplementować cały rok. Nadmierna ekspozycja skóry na słońce to także niestety szybsze starzenie. Dlatego, aby zachować młody wygląd naszego ciała należy odpowiednio chronić się przed słońcem.

>>> Zobacz także:

Euro 2020: Co robić, kiedy partner cały czas ogląda mecze? Psycholog: "Warto mieć swoją własną przestrzeń w związku"

Fundacja TVN buduje Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. "Skala potrzeb nas zaskoczyła"

Rezydenci biur podróży skarżą się na turystów. "Dzwoni kobieta i mówi, że urwał jej się sznurek od tamponu"

Autor: Daria Pacańska

podziel się:

Pozostałe wiadomości