Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak działa?

Elegancki nowoczesny dom z basenem
Fot.Lee Ergulec/Getty Images
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie szczególnie popularne na terenie, gdzie budownictwo jest rozproszone i gdzie nie ma podłączeń do sieci wodociągowej. Jest to rozwiązanie ekologiczne i w dużej mierze opłacalne dla użytkowników.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego coraz chętniej stosowane jest rozwiązanie, jakim jest przydomowa oczyszczalnia ścieków – dofinansowanie do jej budowy. Dzięki niemu coraz więcej osób może sobie na nią pozwolić, a nasze środowisko może być bezpieczniejsze.

Czym jest przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Pod pojęciem przydomowa oczyszczalnia ścieków należy rozumieć kompletną instalację, która może odbierać ścieki od 4 do nawet 200 osób. Dlatego takie rozwiązanie możemy spotkać nie tylko przy domkach jednorodzinnych, ale także przy mniejszych obiektach użyteczności publicznej, jak np. niewielkie szkoły czy przedszkola, szczególnie na terenach wiejskich oraz różnego rodzaju obiekty infrastruktury turystycznej np. pensjonaty.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – rodzaje

Przydomowe oczyszczalnie ścieków dzielone są przede wszystkim ze względu na sposób, w jaki oczyszczają ścieki. Najczęściej wybierane są takie rozwiązania jak:

· przydomowa oczyszczalnia ścieków biologiczna – może być stosowana praktycznie przy każdym rodzaju gruntu oraz przy dość wysokim poziomie wód gruntowych. Biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków nie potrzebuje wiele miejsca. Wskazuje się, że przy średniej wielkości gospodarstwie biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków ma wymiary ok. 8 m2, aby wybudować tego rodzaju oczyszczalnię. Dlatego chętnie jest wybierana na niewielkie działki. Warto wspomnieć również o wadach, które ma ta przydomowa oczyszczalnia ścieków – koszt utrzymania, podobnie jak samej budowy, jest stosunkowo wysoki. Ścieki oczyszczane są tutaj przy pomocy osadu czynnego, czyli mikroorganizmów rozkładających tlenowo zanieczyszczenia na osad i ciecz nadosadową,

· przydomowa oczyszczalnia ścieków z drenażem rozsączającym – jest to oczyszczalnia ścieków o prostej konstrukcji. Jest chętnie wybierana ze względu na niskie koszty budowy i późniejszej eksploatacji. Jest ona łatwa w obsłudze. Do prawidłowego działania takiej oczyszczalni ścieków potrzebne jest ułożenie rur drenarskich, które muszą się znaleźć co najmniej 1,5 metra nad wodami gruntowymi. Najczęściej rury takie umieszczane są na głębokości około 1,2 metra,

· przydomowa oczyszczalnia ścieków z filtrem piaskowym lub żwirowym – takie oczyszczalnie ścieków składają się z drenażu oraz filtrów, stosowane są najczęściej na gruntach o niskiej przepuszczalności i przy wysokim poziomie wód gruntowych.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – przepisy prawne

Zanim zdecydujemy się, jaka przydomowa oczyszczalnia ścieków stanie na naszej posesji, warto wiedzieć, co o jej budowie mówią przepisy. Chodzi tutaj przede wszystkim o pozwolenie na budowę. Warunki te określa art. 29 ust. 1 pkt 3 Prawa budowlanego. Jeżeli oczyszczalnia ścieków jest niewielka - jej wydajność nie przekracza 7,5 m3 na dobę, to inwestor nie potrzebuje zezwolenia na budowę. W odpowiednim urzędzie należy jedynie zgłosić zamiar postawienia oczyszczalni ścieków na swojej posesji. Jeżeli wydajność oczyszczalni będzie większa, czyli będzie przekraczać 7,5 m3 na dobę, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę w starostwie powiatowym.

Dodatkowo, jeżeli wydajność oczyszczalni będzie większa niż 5 m3 na dobę, trzeba pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem budowy uzyskać pozwolenie wodno-prawne. Jeżeli wydajność będzie niższa, inwestor nie musi starać się o takie pozwolenie. Warunkiem jest to, że ścieki powinny być odprowadzane do cieku wodnego lub gruntu w obrębie własnej działki.

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Jednym z częstszych pytań dotyczących tej tematyki jest: „Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jak działa takie urządzenie”. Niezależnie od tego, jaka jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, zasada działania jest bardzo prosta. Proces, jaki w niej zachodzi, dzieli się na dwa etapy – oczyszczanie beztlenowe i tlenowe.

W pierwszym etapie dochodzi do procesów beztlenowych, w czasie których fermentacji ulegają stałe odpady. Rozkładają się one na związki rozpuszczalne w wodzie oraz sole mineralne. Po kilku dniach ścieki w płynnej postaci przepływają do studzienki rozdzielczej.

W czasie drugiego etapu ścieki dalej są oczyszczane, z tym że już w procesach tlenowych. Na tym etapie neutralizowane są substancje groźne dla środowiska.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – koszt budowy

Kolejną często poruszaną w pytaniach osób zainteresowanych budową oczyszczalni przy domu kwestią jest „przydomowa oczyszczalnia ścieków – cena z montażem". Trzeba tutaj pamiętać, że koszt budowy będzie zależał od wielu parametrów – wielkości oczyszczalni, jej rodzaju, ale także od warunków panujących na działce, bo o ile oczyszczalnię biologiczną można postawić praktycznie na każdym rodzaju gruntu, tak już do pozostałych często wymagane są odpowiednie przygotowywania terenu. W zależności od rodzaju oczyszczalni jej koszt z montażem może wahać się od około 2 do nawet 20 tysięcy złotych. Do tego będą dochodzić koszty eksploatacji oczyszczalni.

Zobacz film: Dlaczego warto dbać o środowisko? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

sposób na wnętrze
sposób na wnętrze
podziel się:

Pozostałe wiadomości