Zdrada, żałoba, rozwód – to tylko kilka z wielu trudnych sytuacji, z którymi zmagamy się my i nasi najbliżsi. Jak dodawać otuchy i samemu ją znaleźć? O tym rozmawiamy z Dominiką Słomińską – psycholożką, autorką książki "Słowa, które dają oparcie".
"Słowa, które dają oparcie"
"Słowa, które dają oparcie" to najnowsza książka psycholożki Dominiki Słomińskiej. Ta publikacja to forma terapii i forma zadbania o siebie.
Każdy na przestrzeni swojego życia zmaga się z różnymi, trudnymi doświadczeniami i potrzebuje wsparcia. Ta książka właśnie po to powstała. Żeby znaleźć skałę, o którą można się oprzeć, żeby pozwolić sobie na przeżywanie emocji i też żeby zatrzymać się nad tym. Nie zaprzeczać tym trudnym uczuciom, tylko po prostu je przeżyć
- mówi Dominika Słomińska.
Ta książka to także przewodnik o tym, jak dodawać otuchy bliskim.
- Co trzeba powiedzieć? Trzeba po prostu być. My nawet specjalnie nie musimy nic mówić. Sama nasza obecność przy osobie, która przeżywa bardzo trudną sytuację, wystarczy do tego, żeby ona przejrzała się w naszych oczach, przytuliła, aż w końcu zacznie mówić i wstanie – dodaje autorka.
Są jednak też słowa, które chociaż wydawać by się mogło, że pomagają – działają odwrotnie. Czego zatem nie mówić osobie borykającej się z niełatwymi życiowymi sytuacjami?
- Najgorsze są słowa, które w założeniu formułują oczekiwania, czyli: weź się w garść, masz dla kogo żyć, nie przesadzaj, nic się takiego nie stało, ogarnij się - tłumaczy psycholożka.
Książka, która da wsparcie
Dominika Słomińska podkreśla, że książka dedykowana jest kobietom.
- Żeby wymuszała na nich czas dla siebie. Żeby zatrzymały się nad sobą – wyjaśnia autorka. Opisuje w niej różne przypadki.
- Sytuacje z mojego gabinetu, moje sytuacje życiowe, sytuacje, które dotykają każdego z nas, oczywiście nie wszystkie każdego z nas dotykają. Zdrada, żałoba, depresja, opiekowanie się starszą osobą, rozwód, wsparcie dzieci w sytuacji okołorozwodowej – wylicza nasza rozmówczyni.
Jaki cel przyświecał jej podczas pisania książki "Słowa, które dają oparcie"?
- Książka może posłużyć jako terapia grupowa, czyli czytając ją i czytając te historie, które są autentycznymi historiami, może sobie człowiek pomyśleć: ojej, nie mam aż tak źle – tłumaczy Dominika Słomińska.
Zobacz też:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Anna Korytowska