Gwiazdy

Ina Benita. Nieznane losy przedwojennej gwiazdy filmowej

Gwiazdy

Ina Benita. Nieznane losy przedwojennej gwiazdy filmowej

Ina Benita była jedną z najpopularniejszych przedwojennych gwiazd. Zmysłowa i piękna. Tak rozpisywały się gazety o Inie Benicie. Jej karierę zakończył wybuch Powstania Warszawskiego.Poznajcie jej niezwykłą historię.

Kim jest Ina Benita?

Ina Benita urodziła się w 1912 roku w Kijowie. Do Polski przyjechała do Polski w wieku ośmiu lat. Niedługo po przyjeździe do Polski ojciec wysłał ją do szkoły do Paryża. Małą dziewczynkę fascynowały gwiazdy estrady. Wycinała ich zdjęcia z gazet i wklejała do albumu. Jej zainteresowanie teatrem i kinem szybko zamieniło się w profesję. Ina debiutowała na deskach warszawskiego teatru „Nowy Ananas” w wieku 19 lat. Rok później stała po raz pierwszy przed kamerą. I to świat filmu pochłonął ją bez reszty.

Jej wielkim marzeniem było grać na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Kiedy już stała się sławna zaczęła grywać w kabaretach np. na Karowej 18, gdzie mieści się słynny teatr Wielka Rewia. Ina występowała również w Teatrze Malickiej i Teatrze Alibaba.

Królowa seksapilu

Ina Benita była bardzo towarzyską osobą. Miała w sobie mnóstwo wdzięku. Lubiła bywać na organizowanych w ówczesnych czasach balach mody. Ina była na tamte czasy tak popularną gwiazdą, że na jednym z bali wyróżniono ją tytułem „Królowej seksapilu” ( była to kategoria wymyślona specjalnie pod Inę). Benita była pierwszą i ostatnią gwiazdą, której przyznano taki tytuł.

Powojenne losy

Jej kariera zakończyła się wraz z wybuchem Powstania Warszawskiego. Wiadomo, że swoje pierwsze dziecko urodziła w więzieniu na Pawiaku. Niedługo później słuch o niej zaginął. Domniema się, że zginęła razem z synem w kanałach próbując przemieścić się ze Starego Miasta do Śródmieścia. Na jej ślad trafił rok temu dziennikarz Marek Teler.

Pod jednym z artykułów pojawił się komentarz anonimowego człowieka, który twierdził, że Ina jest jego babcią.

Dziennikarzowi udało się skontaktować z wnukiem Iny i poznać jej powojenne losy. Po Powstaniu Warszawskim Inie udało się przedostać do Austrii. Przebywała tam kilka miesięcy. Następnie wyemigrowała do Niemiec. W późniejszym okresie wyjechała do Francji, gdzie związała się z Amerykaninem, któremu wkrótce urodziła dziecko. Ina wraz z rodziną zamieszkała w Pensylwanii.

Szybko owdowiała Ina Benita pracowała w Ameryce jako sprzątaczka w jednym z lokalnych moteli. Zmarła w wieku 72 lat.

>>>Zobacz też: Wasze #HistorieNieznane w #DzieńDobryTVN! Zgłoś je do programu używając hashtagów!

Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
60
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
02.12.2019
...
Wierzyłem w to ale traciłem wiarę jednak coś w powietrzu dodawało nadzieji. No i mam to co chciałem
01.12.2019
MI
Niesamowita historia i wspaniałe dziennikarstwo. Minęło tyle lat od wojny, a wciąż dowiadujemy się tyle rzeczy i odkrywamy historie ludzi.