"Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat". To żydowskie powiedzenie świetnie pasuje do bohaterek opisanych w książce "Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów". Gościem Dzień Dobry TVN była Anna Herbich, autorka książki.
Anna Herbich w Dzień Dobry TVN
Co sprawiało, że ludzie byli gotowi byli ryzykować życiem własnym i swojej rodziny, by ratować innych?
Motywacje były różne. Nieraz była to chrześcijańska chęć niesienia pomocy bliźniemu. A nieraz zwykła ludzka przyzwoitość - że tak trzeba. Że w tych nieludzkich czasach trzeba się zachować po ludzku.
- mówiła w Dzień Dobry TVN Anna Herbich.
Dziennikarka bardzo mocno podkreślała niezwykłe bohaterstwo Sprawiedliwych.
Sprawiedliwe są większymi bohaterami, niż żołnierz walczący z bronią w ręku na polu bitwy. Żołnierz ryzykował bowiem tylko własne życie, a Sprawiedliwe i Sprawiedliwi ryzykowali życiem swoim i swoich bliskich.
- wyjaśniała autorka książki.
Żołnierz był też na polu bitwy tylko jakiś czas, potem może się wycofać na tył, odpocząć. A Sprawiedliwe żyły w ciągłym napięciu i zagrożeniu miesiącami, latami.
- dodała.
Dziewczyny sprawiedliwe. Polki, które ratowały Żydów
Łucja wyprowadziła z getta najlepszą przyjaciółkę Belę. Rodzina Ireny pod nosem gestapowców ukrywała na strychu trzyosobową żydowską rodzinę.
Nie musiały się wychylać. Mogły spokojnie przeżyć wojnę w rodzinnych domach. Nie mogły jednak patrzeć na to jak niemieccy okupanci traktują Żydów. Polują na nich, zamykają w gettach, wysyłają do obozów koncentracyjnych na pewną śmierć. Prześladują ich znajomych, sąsiadów, przyjaciół. Niewinnych ludzi, którzy według nazistowskiej ideologii stracili prawo do egzystencji.
Nie pozostały obojętne na ich cierpienie. Nie zawahały się im pomóc, mimo że ryzykowały życiem swoim i swoich najbliższych. Dziewczyny sprawiedliwe, które zrobiły to co uznały za słuszne.
Wiele spośród pomagających Żydom kobiet pochodziło z niższych klas społecznych, a ich działalność była pochodną przedwojennych przyjaźni lub pozytywnych zawodowych i społecznych związków z żydowskimi pracodawcami. Nianie, kucharki, gosposie wyróżniały się w tej grupie niezmienną lojalnością i altruizmem.
Kobiety ratujące Żydów były poddawane ogromnym naciskom natury tak społecznej, jak i psychologicznej. Niektóre, uciekając przed wrogością sąsiadów, szukały anonimowości i bezpieczeństwa na wsi lub przeciwnie w dużych miastach, w których nikt ich nie znał.
Anna Herbich - kim jest?
Anna Herbich (ur. 1986) - pisze książki przedstawiające kobiece spojrzenie na historię. Autorka bestsellerowych książek "Dziewczyny z Powstania" i "Dziewczyny z Syberii". Urodziła się i mieszka w Warszawie.