Gąbka do makijażu – jaka jest najlepsza i jak ją stosować?

kolorowe przybory do makijażu, gąbeczki
Bassia Peiguine/500px/Getty Images
Gąbka do makijażu często zastępuje pędzel lub nakładanie podkładu palcami. Pozwala na równomierne i dokładne rozprowadzenie kosmetyku na twarzy, szczególnie w takich miejscach, jak nos czy okolice oczu. Sprawdź, jak poprawnie jej używać.

Wiesz, że gąbki do makijażu są doskonałą alternatywą wobec nakładania podkładu palcami, szczególnie dla cery wrażliwej? Unikniesz smug, nie pozwolisz na przedostanie się zanieczyszczeń i zaoszczędzisz kosmetyki. Zobacz, jak używać gąbeczki do podkładu, jaką wybrać i jak o nią dbać?

Gąbeczka do makijażu – dlaczego warto?

Gąbka do makijażu jest niezwykle praktyczna. Dzięki piankowej konstrukcji w kształcie stożka, możesz w błyskawiczny sposób nałożyć puder, podkład czy krem BB w każdym miejscu na twarzy. Dotrzesz do najtrudniejszych miejsc w okolicach nosa czy oczu. Samym zakończeniem gąbeczki możesz także nałożyć korektor pod oczy. Jest niezwykle wygodna podczas stosowania. Świetnie rozprowadza podkład na skórze. Nie musisz martwić się o plamy czy smugi.

Makijaż nakładany gąbeczką, w porównaniu z aplikacją palcami, jest także bezpieczniejszy. Pod warunkiem, że gąbka do podkładu jest czysta, nie przeniesiesz zanieczyszczeń w głąb skóry, tak jak w przypadku opuszków palców. Dzięki temu rzadziej zauważysz na swojej cerze niedoskonałości i pojedyncze wypryski.

Gąbka do makijażu to także szansa na zaoszczędzenie kosmetyku. Nie wchłania go, a co za tym idzie, zużywa minimalną ilość podkładu.

Jak używać gąbki do makijażu?

Nie wiesz, jak nakładać podkład gąbeczką? To proste. Na samym początku namocz ją w letniej wodzie. Gąbeczka do podkładu powinna być lekko wilgotna, dlatego wyciśnij nadmiar wody. Możesz ją także osuszyć ręcznikiem papierowym. Wilgoć powoduje, że gąbka będzie większa. Nałóż teraz odrobinę podkładu bezpośrednio na gąbkę lub najpierw na skórę.

Jak nakładać podkład gąbką? Delikatnie przyciskaj ją do skóry, wklepując kosmetyk. W ten sposób rozprowadź podkład na całej twarzy. Większa część, czyli ta szersza, pozwoli na nakładanie podkładu gąbką na większą powierzchnię, np. policzki lub czoło. Sama końcówka pomoże nałożyć kosmetyk przy nosie lub oczach. Nakładaj podkład delikatnie, nie wcieraj go w skórę ani nie pocieraj jej. W ten sposób zyskasz lepszy efekt.

Jak czyścić gąbki do makijażu?

Jeśli chodzi o korzystanie z gąbki do nakładania podkładu, bardzo ważna jest sama technika rozprowadzania kosmetyku na twarzy, ale to nie wszystko. Musisz wiedzieć, jak wyczyścić gąbkę do podkładu. Jest to bardzo istotne, aby higienicznie wykonywać makijaż każdego dnia.

Jak myć gąbeczki do makijażu? Najlepiej rób to po każdej aplikacji podkładu. Jeśli będziesz pielęgnować ją w odpowiedni sposób, wystarczy na dłużej. Możesz skorzystać ze specjalnych preparatów do czyszczenia gąbek do pudru czy podkładów. Jeśli nie chcesz inwestować w dodatkowy środek, wykorzystaj delikatny szampon do włosów. Jeśli nie uda ci się usunąć pozostałości podkładów, możesz także użyć mydła w płynie (bez parabenów i silikonów, aby było naturalne i w pełni bezpieczne) w połączeniu z olejkiem naturalnym. W ten sposób usuniesz pozostałości nawet po trwałych podkładach. Jak myć gąbeczki do makijażu? Najpierw nałóż mydło i odrobinę olejku, a następnie dokładnie masuj opuszkami palców strukturę. Lekko dociskaj gąbkę, aby zabrudzenia przedostały się na zewnątrz. Do mycia gąbki do nakładania podkładu wykorzystuj zawsze letnią wodę. Gorąca może źle wpłynąć na strukturę i po prostu ją zniszczyć. Pamiętaj też, aby dokładnie osuszyć gąbkę do makijażu.

Jeśli nie masz mydła w płynie bez parabenów, a także olejku naturalnego, możesz wykorzystać inne możliwości. Gąbeczki do makijażu umyjesz także żelem do mycia twarzy lub płynem micelarnym.

Najlepsza gąbka do makijażu – jaką wybrać?

Dobra gąbeczka do makijażu powinna mieć kształt stożka lub podobny. Ostro zakończona końcówka pozwoli na równomierne i dokładne nałożenie podkładu. Wybierz taką, której kształt posłuży ci nie tylko do rozprowadzania podkładu, ale także korektora, rozświetlacza, a nawet cieni do powiek.

Materiał, z którego zrobiona jest gąbka do makijażu, nie powinien zawierać lateksu. Tego typu akcesoria będą pochłaniać więcej kosmetyku, co wpływa nie tylko na jego szybsze zużycie. Więcej podkładu czy pudru trafi także na twoją twarz, co może spowodować efekt maski.

Dokładnie przyjrzyj się gąbce. Powinna mieć małe pęcherzyki.

Czym jest gąbka silikonowa do makijażu?

Na rynku pojawiły się także przezroczyste gąbki silikonowe do podkładu. Ten rodzaj akcesoriów ma różne kształty – płaskiego stożka lub prostokąta. Gąbki silikonowe do makijażu zapewniają higienę podczas nakładania kosmetyków na twarz. Czyszczenie jest znacznie prostsze – wystarczy umieścić ją pod strumieniem letniej wody lub przetrzeć chusteczkami do demakijażu.

Gąbka silikonowa do makijażu nie pochłania podkładu, korektora czy pudru w płynie. Równomiernie pokrywa niedoskonałości i nierówności na cerze. Stosuje się ją w taki sam sposób, jak inne gąbki do makijażu. Wystarczy wklepać podkład w skórę.

Gąbka powinna być miękka w dotyku. Jeśli jest twarda – może mieć niekorzystną powłokę, która jest mniej komfortowa w użytkowaniu.

Jak makijażem wymodelować brwi? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!