Tradycyjna forma obchodów Światowego Dnia Tai Chi to otwarte plenerowe spotkania organizowane w takich miejscach, by jak najwięcej osób mogło dołączyć do ćwiczeń. Dlaczego warto to zrobić, wyjaśniał chiński mistrz tai chi, a prowadzący Dzień Dobry TVN od razu przeszli do praktyki.
Z okazji Światowego Dnia Tai Chi gościem w studiu Dzień Dobry TVN był chiński mistrz tai chi Hai Bui Ngoc Nam. Razem z prowadzącymi rozpoczął program od wspólnej gimnastyki – Ależ to jest relaksacyjne. (...) Każdemu przydałby się taki relaks o poranku! – mówił Damian Michałowski ćwicząc. – Jeszcze nigdy z takim spokojem nie zapowiedzieliśmy programu – dodała Paulina Krupińska-Karpiel.
Obchody Światowego Dnia Tai Chi zostały zapoczątkowane w 1999 roku w USA. Inicjatorem był Bill Douglas ze szkoły Guangping Tai Chi w Kalifornii. Intencją jego oraz innych osób praktykujących tai chi było działanie na rzecz poprawy zdrowia ludzi na całym świecie, a chińskie ćwiczenia do tego się przyczyniają. Obecnie inicjatywę wspierają szkoły tai chi na całym świecie i wciąż przyłączają się kolejne.
W Polsce święto tai chi rozpowszechniła Akademia Yiquan Andrzeja Kalisza, która działa w Warszawie.
Czym jest tai chi?
– Tai Chi to stara chińska sztuka poruszania się – powiedział mistrz Hai Bui Ngoc Nam. Na początku, w XV i XVI wieku, to była sztuka walki. Tai chi to najwyższa ostateczność w walce – wyjaśnił. Jak dodał, na całym świecie praktykuje się różne style tai chi. Ten, który zaprezentował wspólnie z prowadzącymi Dzień dobry TVN nazywa się Yang – od nazwiska twórcy tej techniki.
Dlaczego warto ćwiczyć tai chi?
Tai chi jet określane medytacją w ruchu. Składa się bowiem z systemu ćwiczeń ruchowo -oddechowych. Ma dobroczynny wpływ na ciało i na umysł. Poprawia samopoczucie. Mistrz Hai Bui Ngoc Nam zapewnia, że ćwiczenia są odpowiednie dla każdego, i dla małych dzieci, i dla seniorów. To praktyka służąca utrzymywaniu zdrowia.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Polacy odnoszą sukcesy w kendo. Czy to bezpieczny sport dla dzieci?
Ćwiczenia rozluźniające i oddechowe z Kasią Bigos. "Będą bezpieczne dla każdej osoby"
Marta Wierzbicka ćwiczy jogę. Fanka zwróciła uwagę na drobny szczegół
Autor: Magdalena Zamkutowicz