Dolina Królów – co to jest i czy warto ją odwiedzić?

Luxor w Egipcie
Nick Brundle Pohotography
Dolina Królów w Egipcie to słynna nekropolia, w której zlokalizowany jest jeden z najlepiej zachowanych zabytków starożytności – odkryty w 1922 r. w nienaruszonym stanie grobowiec Tutanchamona. Do tej pory na terenie Doliny Wschodniej i Doliny Zachodniej znaleziono 64 miejsca spoczynku egipskich władców i członków ich rodzin.

Oprócz Doliny Królów warto odwiedzić także mniej znaną Dolinę Królowych, która znajduje się niedaleko i stanowi miejsce pochówku członków królewskich rodzin z dynastii XVIII–XX, w tym między innymi królowej Nefertari, żony Ramzesa II.

Co to jest Dolina Królów?

Dolina Królów to kompleks grobowców zlokalizowanych wzdłuż skalnej doliny na terenie Teb Zachodnich, na zachodnim wybrzeżu Nilu, niedaleko miasta Luksor. Na rozległym obszarze znajdują się miejsca pochówku władców panujących w Egipcie od XVIII do XX dynastii, czyli od XVI do XI w. p.n.e., a także członków ich rodzin. Pierwszym pogrzebanym tam królem był Totmes II, a jako ostatni został tu pochowany Ramzes XI. Nekropolia liczy w sumie 64 grobowce oraz 20 budowli, które nie zostały nigdy ukończone.

Obszar składa się dwóch krain geograficznych: Doliny Zachodniej (inaczej zwanej Doliną Małp) i Doliny Wschodniej. Grobowce zostały wykute we wzniesieniach, a wejścia do nich znajdują się wzdłuż ścieżki, która jest dziś udostępniona turystom. Do doliny można dojechać drogą rozpoczynającą się w zachodniej części miasta Luksor, w okolicach stanowiska archeologicznego At-Tarif.

Najsłynniejsze grobowce w Dolinie Królów

Spośród wielu krypt odkrytych w dolinie warto wymienić te, które szczególnie się wyróżniają.

  • Odkrycie grobowca Tutanchamona przez Howarda Cartera w 1922 r. było prawdziwą sensacją, ponieważ po raz pierwszy udało się odnaleźć miejsce pochówku z pełnym wyposażeniem, nietknięte przez ludzi od wieków grabiących krypty z cennych zabytków. Kompleks składa się z pięciu pomieszczeń. Mumia króla znajdowała się w trzech mumiokształtnych trumnach – dwie zostały wykonane ze złoconego drewna, a trzecia ze złota ozdobionego różnobarwnymi kamieniami – turkusami, lazurytami i karneolami. Przepiękną złotą maskę z grobu Tutanchamona można obecnie podziwiać w Muzeum Egipskim w Kairze.
  • Grobowiec Setiego I słynie nie z bogactwa, lecz z niezwykle skomplikowanej konstrukcji. Połączone schodami i rampami wielopoziomowe komnaty składają się na najgłębszą kryptę w Dolinie Królów. Na ścianach znajdują się freski przedstawiające sceny pogrzebowe, a także wizerunki króla i bóstw.
  • Odkryty w 1898 r. grobowiec Amenhotepa II również składa się z korytarza prowadzącego schodami i rampami w dół, do dalszych pomieszczeń. W jednej z komór odkrywca Victor Loret odnalazł trzy mumie, a w kolejnej, zablokowanej kamieniami, znajdowało się kolejne dziewięć mumii. Okazało się, że szczątki należały do największych faraonów XVIII i XIX dynastii.

System numeracji grobowców

Aby ułatwić identyfikację grobowców, zostały one w 1827 r. ponumerowane zgodnie z propozycją Johna Gardinera Wilkinsona. Numerami od 1 do 21 znaczone zostały kolejne budowle, rozpoczynając od wejścia do doliny. Kolejne numery (od 22 do 64) nadawano w miarę odkrywania następnych grobowców. Do numerów dołączono numery wskazujące na lokalizację budowli – KV (Dolina Wschodnia) lub WV (Dolina Zachodnia). Wynika z tego, że grobowiec KV62 (Tutanchamona) znajduje się we wschodniej części nekropolii i został odkryty jako jeden z ostatnich – w 1922 r. Ostatni, KV64, odkryto dopiero w 2011 r.

Luksor – miasto z Doliną Królów i wieloma innymi zabytkami

Aby dostać się do kompleksu grobowców, trzeba najpierw dotrzeć do najbliższej dużej miejscowości. Miasto, w którego pobliżu znajduje się Dolina Królów, to położony nad Nilem Luksor (Luxor). Nazywany jest „największym muzeum świata na świeżym powietrzu” z uwagi na ogromną liczbę starożytnych zabytków rozsianych na jego terenie. Zwiedzać można tu między innymi Świątynię Luksoru, Świątynię Hatszepsut, Świątynię Ramzesa III, ruiny świątyń w Karnaku, monumentalne posągi (na przykład Kolosy Memnona) i grobowce. W Muzeum Luksorskim zgromadzono cenne pamiątki – między innymi zabytki odnalezione w kryptach w Dolinie Królów.

Dolina Królowych – mniej popularna część tebańskiej nekropolii

W Tebach Zachodnich, na południe od Doliny Królów, znajduje się jeszcze jeden obszar pochówku członków rodzin królewskich – głównie żon i synów królów XVIII–XX dynastii. Został odkryty przez archeologów w większości na początku XX wieku i zyskał nazwę Doliny Królowych . Obejmuje 98 grobowców, wśród których szczególnie warte uwagi jest miejsce pochówku królowej Nefertari (żony Ramzesa II), Amonherchopszefa i Keamweseta (synów Ramzesa III), a także matki i babki Ramzesa II. Można tu podziwiać barwne polichromie nawiązujące tematycznie do pogrzebowych obrzędów religijnych.

Zobacz wideo: W stolicy Egiptu odbyła się tradycyjna wystawa klasycznych mercedesów. Zaprezentowano na niej około 70 aut

Zobacz też:

Dubaj złotem płynący. Michał Cessanis odkrywa luksusowy targ i sukienki po pół miliona złotych

Wakacje w kwietniu. Gdzie jest ciepło?

Sama w dalekiej podróży, czyli Marzena Filipczak zwiedza świat. "Żadna podróż nie jest bardziej niebezpieczna niż codzienne życie"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości