Co można wyczytać z włosa? Trycholog: "To jest bardzo skomplikowany twór"

Pokaż mi swój włos, a powiem ci kim jesteś
Ludzki włos to skarbnica wiedzy. Wiedzieliście, że to właśnie na podstawie małych kosmyków możemy dowiedzieć się nieco więcej o stanie naszego zdrowia? Co mówią o nas włosy? O czym może świadczyć ich wypadanie i jak zadbać o ich dobrą kondycję? Na te pytania odpowiedziała Magdalena Szymczak, psycholog, trycholog.

Stan włosów a zdrowie

Włosy to skarbnica informacji na temat tego, co się dzieje wewnątrz naszego organizmu. Jak przyznała specjalistka, to właśnie włosy wcześniej niż inne organy dają nam pierwszy sygnał, że coś jest nie tak z naszym zdrowiem. Wypadające włosy u kobiet wcale nie muszą być pierwszą oznaką łysienia, lecz efektem ubocznym schorzeń tarczycy, wątroby, niedoborów witamin czy zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Czasami jest tak, że kobiety idą do trychologa z problemem wypadania, a wychodzą z diagnozą, która sugeruje problem policystycznych jajników, hiperprolaktynemii, niedokrwistości, braków witaminowych, np. witamina B12, D3. Włos to jest bardzo skomplikowany twór. Dużo procesów musi zachodzić wewnątrz, żeby on mógł wyrastać w dobrej kondycji

– powiedziała Magda Szymczak.

Wypadanie włosów to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. U panów kłopotliwe stają się także zakola, które mogą mieć podłoże genetyczne.

- Rodząc się już mamy zaprogramowane warunki. U mężczyzn, którzy mają zakola, jest pewna nadwrażliwość na dihydrotestosteron, który będzie powodował posuwającą się linię zakoli - powiedziała

U kobiet łysienie następuje według nieco innego schematu. U pań proces utraty włosów widoczny jest w momencie, gdy przedziałek na głowie zaczyna się poszerzać.

Szampony, odżywki, czyli codzienna pielęgnacja włosa

Nasze włosy codziennie wystawiane są na dużą próbę wytrzymałościową. Zdaniem specjalistki, nie ma możliwości, abyśmy byli w stanie zabezpieczyć się przed wszystkimi czynnikami uszkadzającymi włosy, dlatego też z czasem będą powstawały braki keratynowe we włosie. Mogą one powodować m.in. łamliwość włosów czy wzrost porowatości. Pod wpływem codziennego czesania, suszenia, farbowania, łuski włosa będą się rozchylać. Włosy się wtedy puszą i pozbawione są blasku. Co więcej, często mylimy wypadanie włosów z procesem kruszenia i zaczynamy kuracje na porost włosów. Tak naprawdę powinniśmy zacząć od naszej codziennej pielęgnacji włosów, traktując ją jako tworzenie tarczy ochronnej przed uszkodzeniami. Podczas mycia włosów powinniśmy więc stosować metody, które pozwolą nam domykać łuski i tworzyć tzw. okluzję.

- Szamponami i odzywkami działamy na strukturę zewnętrzną włosa, żeby on wyglądał efektywnie. Pamiętajmy o tym, że niektóre osoby mają cienkie włosy, a ich tarcza ochronna jest słabsza. To kondycjonowanie będzie im bardziej potrzebne – dodała specjalistka.

Przy codziennej pielęgnacji pomocne będą odżywki, szampony, a także zabiegi poprawiające kondycję naszego włosa. Większość regeneracyjnych produktów spełnia swoje funkcje, jednak nikt nie powiedział, że nie możemy wykonać maski samodzielnie. Nasza specjalistka zdradziła sposób na domowe laminowanie włosów.

Składniki:

  • 2 łyżki żelatyny
    • 4 łyżki gorącej wody
      • 2 łyżki ulubionej odżywki do włosów

        Na początku łączymy żelatynę z wodą, potem dodajemy odżywkę i dokładnie mieszamy. Można włosy podzielić na części, w celu łatwiejszego rozprowadzania substancji. Zaczynamy od dolnej partii włosów. Największym sprzymierzeńcem laminowania włosów jest ciepło, dlatego owijamy włosy folią, a następnie ręcznikiem. Czekamy około 30 minut i spłukujemy.

        Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

        Zobacz także:

        Jak zadbać o włosy w domu? Maciej Maniewski zdradził nam swoje sprawdzone sposoby

        Z niewyjaśnionych przyczyn straciła włosy. "Komfort, który dawała mi peruka, był tylko pozorny. Czułam, że nie jestem sobą"

        Zaplatałaś tak włosy w podstawówce? Teraz tę fryzurę pokochały gwiazdy

        Autor: Nastazja Bloch

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości