Dzieci Getta - niezwykłe świadectwo
Punktem wyjścia do napisania powieści był cykl rozmów "Getto", emitowany na antenie TVN24. Jak przyznaje Magda Łucyan, tematyka II wojny światowej interesowała ją od zawsze, a praca reporterki dała jej możliwość z rozmawiania z wieloma ludźmi. Uznała, że chciałaby stworzyć im przestrzeń, w której mogliby opowiedzieć o swoich doświadczeniach.
- Wszystkie rozmowy w tej książce były niezwykle trudne - mówi Magda Łucyan. - Powstańcy mieli pewną sprawczość, to była pewnego rodzaju radość, że maja na coś wpływ. W tym przypadku te dzieci nie miały wpływu na nic, ktoś zadecydował za nie, zamknął je za murami. Otaczała je śmierć, głód, choroby, cierpienie, ciągła utrata kogoś bliskiego - wylicza dziennikarka.
Muzeum POLIN
Magda Łucyan przyznaje, że dotarcie do bohaterów nie było łatwe. Po pierwsze, zależało jej na tym, aby jej rozmówcy pamiętali coś z czasów wojny, po drugie - wielu z nich, z uwagi na traumatyczne doświadczenia, nie chciało wracać do tego okresu.
Historia Krystyny Budnickiej
Poszukując bohaterów, Magda Łucyan trafiła na Krystynę Budnicką. 90-letnia kobieta przez ponad cztery dekady milczała, nie dzieląc się traumatycznymi przeżyciami.
- Było ciężko, ale mnie uratowało to, że przez wiele lat nie mówiłam - wyznała Krystyna Budnicka - Nie wiem, jak mi się udało z tym uporać. Wszyscy wiedzieli, bo byłam sierotą, z mojej najbliższej rodziny, a miałam sześciu braci i siostrę, nikt nie przeżył. Moje życie to było ciągłe ubywanie. A ja myślałam: może przeżyłam, żeby być świadkiem - dodaje.
Choć straciła wszystkich bliskich, nikt nie został należycie pochowany, a ona sama nie przeżyła żałoby. Jak sama przyznała, odcisnęło to niezwykle silne piętno na całym jej życiu.
- Nikt nie został pochowany jak człowiek, nikogo nie opłakałam. I to mi zostało. Do tej pory nie płaczę. Nie wiem, czy to jest błąd fizjologiczny, ale ja nawet w najgorszych sytuacjach życiowych, nie mam łez - podsumowała Krystyna Budnicka.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim z TVN24
- Przymusowa aborcja i przemoc seksualna. W żydowskich gettach kobiety przeżywały prawdziwy koszmar
- Tramwaj z warszawskiego getta został zrekonstruowany. Gdzie można go obejrzeć?
Autor: Adam Barabasz