Więcej:
Czekał na SOR-ze 10 godzin. Miał udar. Tragiczna historia Szczepana
Od 12 do 15 czerwca 2019 roku w Katowicach odbywa się 49. Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Urologicznego, podczas którego odbędą się liczne debaty i rozmowy. Jednym z elementów będzie transmisja operacji przeprowadzanej w Belgii.
Tuż przed rozpoczęciem kongresu porozmawialiśmy z prezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego, prof. dr. hab. n. med. Piotrem Chłostą:
To jest jedno z większych wydarzeń urologii polskiej (...) Zaproszenie przyjęli urolodzy z najpoważniejszych światowych organizacji urologicznych na całym świecie - powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.
Kogo dotyczy problem chorób urologicznych?
Nie mam wątpliwości, że w najbliższym czasie urolog może stać się lekarzem pierwszego kontaktu każdej polskiej rodziny. Tym bardziej, że przeważająca liczba chorób urologicznych, w tym ta związana z chorobami onkologicznymi, wzrasta z wiekiem (...) Pamiętajmy, żeby 'żyć dobrze z panem Bogiem i... urologiem!'
Więcej:
Miał nowotwór serca. Lekarze wstawili mu sztuczne serce, które nosi w plecaku
Na szczęście świadomość się zmienia się na korzyść. Modnie jest żyć zdrowo, badać się, konsultować się z lekarzem, w tym z urologiem.
Urolog - czym się zajmuje?
Urolog to lekarz, który zajmuje się chorobami układu moczowego. Zadaniem urologa jest diagnozowanie i leczenie wrodzonych i nabytych wad prącia, chorób jąder i prostaty oraz chorób nerek i pęcherza.
Kiedy zgłosić się do urologa?
Powinieneś zgłosić się do urologa, kiedy zauważyłeś inny kolor twojego moczu - np. czerwony lub brunatny, zielonkawy. Do urologa powinieneś się również zgłosić, kiedy nie trzymasz moczu, masz problem z oddawaniem moczu, w krwi widzisz mocz. Jeśli tym objawom towarzyszy silny ból okolicy lędźwiowej, osłabienie i gorączka, nie czekaj! Jak najszybciej zgłoś się do urologa!
Profilaktyka - co robić, by do urologa trafić jak najpóźniej?
- nie palmy papierosów,
- róbmy USG - zwłaszcza w rodzinach, w których wystąpił nowotwór układu moczowego, głównie dotyczy to krewnych w prostej linii. Tutaj ryzyko zachorowania jest istotnie wyższe.
Zobacz też:
Opaski na SOR-ze. Co oznaczają kolory?
Autor: Gaba Kopyto