Gorące tematy

13-latek z Nigerii skazany na 10 lat za bluźnierstwo. Polak chce odbyć za niego część wyroku: "Tąpnęło to mną"

Gorące tematy

13-latek z Nigerii skazany na 10 lat za bluźnierstwo. Polak chce odbyć za niego część wyroku: "Tąpnęło to mną"

Piotr Cywiński - dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau napisał list do prezydenta Nigerii w obronie trzynastoletniego Omara. Chłopiec został bowiem skazany na 10 lat więzienia za wypowiedziane bluźnierstwo. Dlaczego pan Piotr zdecydował się na ten krok? Jakie są szanse, że władze Nigerii spojrzą na propozycję dyrektora muzeum przychylnie?

Trzynastolatek z Nigerii skazany za bluźnierstwo

W 2020 r. trzynastoletni Omar Farouq został skazany na 10 lat więzienia za bluźnierstwo wypowiedziane podczas sprzeczki z kolegą. Sąd szariacki, który rozpatrywał sprawę chłopca wymierzył mu również karę polegającą na wykonywaniu ciężkich robót.

- To absurdalna sytuacja (...). Każdy z nas miał 13 lat i pamięta, jakie głupoty mówił - stwierdził Piotr Cywiński, który dowiedział się o sytuacji Omara od znajomego żyjącego we Francji.

Nasz gość postanowił zareagować. Wystosował więc list do prezydenta Nigerii, w którym zaoferował, że zbierze 120 osób, które przesiedzą za chłopca karę (każda po miesiącu przez 10 lat wyroku). O akcji dyrektora zrobiło się głośno na całym świecie i w przeciągu 10 dni zgłosiło się ponad 300 ludzi chętnych do wzięcia w niej udziału.

- Byli wśród nich biznesmeni, profesorowie, zakonnicy i studenci - powiedział dyrektor muzeum.

Do tej pory Piotr Cywiński nie otrzymał odpowiedzi na list, ale ma cały czas nadzieję, że uda mu się pomóc Omarowi. Jeżeli chłopiec wyjdzie na wolność, zamierza zorganizować zbiórkę na jego edukację.

Szariat - co to jest?

Omar Farouq został skazany na podstawie szariatu, czyli prawa obowiązującego muzułmanów, a w przypadku terytoriów, na których jest wprowadzone - wszystkich mieszkańców niezależnie od wyznawanej religii. 

- Wywodzi się ono z dwóch źródeł - Koranu i hadisów, czyli przypowieści z życia Proroka i jego towarzyszy. Poza tym dochodzi jeszcze coś, co nie jest zebrane w tych tekstach - jest to consensus uczonych oraz analogia - wyjaśnił dr Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu, Collegium Civitas.

Dodał także, że odpowiedzialność karna w szariacie rozpoczyna się od momentu stwierdzenia dojrzewania.

- U dziewczynek uznaje się, ale nie zawsze i nie wszędzie, że jest to 9 lat, natomiast u chłopców rozpoznaje się oznaki dojrzewania po drugorzędnych cechach płciowych, plus sprawdza się, czy jest on osobą świadomą. Może to więc być 11 lub 14 lat - powiedział ekspert.

Wyjaśnił również, że bluźnierstwo, tak samo jak apostazja, uznawane jest za jedno z najcięższych przestępstw w szariacie. W wielu krajach, jak np. w Pakistanie, Afganistanie, Malezji, Brunei, Bahrajnie i Iranie grozi za nie nawet kara śmierci.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
64
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
06.01.2021
cinek
Gratulacje dla p. Cywińskiego za chęć działania i inwencję. Oby, dzięki oryginalności inicjatywy, sprawa nabrała jak największego rozgłosu.


PS. Zamieszczone nagranie to obowiązkowy materiał dla wszystkich tych, którzy są przekonani o tym, że zabijanie z pobudek religijnych jest wymysłem izolowanej garstki fanatyków. Nie, nie jest. Wręcz przeciwnie, to powszechnie akceptowana idea.
06.01.2021
cinek
Dr Szewko w TVN - widzę dwa scenariusze na przyszłość.

Pierwszy scenariusz, dr Szewko będzie zapraszany częściej i w lepszym czasie antenowym, ponieważ poszerza wiedzę widzów nt. istotnych aspektów kultur spoza Europy.

Drugi scenariusz, dr Szewko w ogóle przestanie być zapraszany. Z tego samego powodu, co wyżej.


PS. Gratulacje dla p. Cywińskiego za chęć działania i inwencję. Oby, dzięki oryginalności inicjatywy, sprawa nabrała jak największego rozgłosu.