Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że polscy studenci zatrzymani w Nigerii są już bezpieczni. Kiedy wrócą do kraju? O tym i o innych istotnych wydarzeniach w Dzień Dobry Wakacje opowiedziała Małgorzata Kukuła, dziennikarka TVN24.
Powodem są zamieszki, które wybuchły po zadźganiu trzech kilkuletnich dziewczynek.
Policja uratowała 35 nieletnich dziewcząt, które wykorzystywano jako niewolnice seksualne. Jak poinformowali mundurowi, nastolatki były porywane, gwałcone, a rodzone przez nie dzieci - sprzedawane na czarnym rynku.
Rosnące ceny paliwa dają się we znaki. W jednym z krajów podjęto decyzję, aby z tego powodu wstrzymać połączenia lotnicze. Decyzja wejdzie w życie w poniedziałek - poinformowała agencja Bloomberg. Na podwyżki wpływ ma przede wszystkim inwazja Rosji na Ukrainę.
W piosenkach artystka przemyca osobiste historie.
Nigeria to kraj, który jednocześnie fascynuje i przeraża. Jest trzy razy większy od Polski i prawdopodobnie trzy razy bardziej niebezpieczny. Wielu turystów omija go szerokim łukiem, gdyż wyjazd w to miejsce może zakończyć się tragedią. Co warto wiedzieć o Nigerii?
Handel kobietami to jeden z największych problemów ludzkości. Nigeryjki podejmują podróż do Włoch w nadziei na lepsze życie. Na miejscu czeka je jednak wielkie rozczarowanie. Dominika Kulczyk, gospodyni programu "Efekt Domina", sprawdza, jak można im pomóc.
Życie 13-letniego Nigeryjczyka Omara Farouka skazanego przez sąd islamski w stanie Kano w Nigerii na 10 lat więzienia, a następnie uniewinnionego przez sąd świecki, jest wciąż zagrożone - powiedział w rozmowie z agencją dpa jego prawnik Kola Alapinni.
Dr. Alban - a właściwie Alban Uzoma Nwapa - jest jedną z największych gwiazd muzyki eurodance. W latach 90. XX wieku cały świat bawił się do jego utworów "It's My Life" czy "Sing Hallelujah". Jak zaczęła się jego przygoda z muzyką? Jaka była rekcja rodziny, gdy porzucił stomatologię? Te pytania zadał wokaliście nasz dziennikarz Mateusz Hładki.
Kiedy Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dowiedział się, że 13-letni Nigeryjczyk został skazany na 10 lat więzienia za wypowiedziane bluźnierstwo, zgłosił się na ochotnika do odbycia tej kary za chłopca. Jak dalej potoczyła się sprawa?
Piotr Cywiński - dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau napisał list do prezydenta Nigerii w obronie trzynastoletniego Omara. Chłopiec został bowiem skazany na 10 lat więzienia za wypowiedziane bluźnierstwo. Dlaczego pan Piotr zdecydował się na ten krok? Jakie są szanse, że władze Nigerii spojrzą na propozycję dyrektora muzeum przychylnie?
Jazzowanki to po prostu piosenki dla dzieci z pokazywaniem. Za tym wspaniałym projektem stoi wokalistka i autorka piosenek - Magdalena Maduaka. W naszym programie wraz z rodziną opowiedziała o świątecznych jazzowankach, które przypadną do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Kolportował prasę i ulotki oraz uczestniczył w pomocy niesionej Żydom. Niewiele osób wie, że do szeregów walczących w Powstaniu Warszawskim dołączył jedyny czarnoskóry - August Agboola O'Brown, Nigeryjczyk o pseudonimie "Ali". Jego losy na trwałe połączyły się z Polską. Oto niezwykła historia, którą poznajemy po wielu latach.
To był niezwykły dzień w życiu naszych widzów. Alicja Ślusarczyńska i Philip Appah powiedzieli sobie sakramentalne "tak". Podczas tej wyjątkowej uroczystości towarzyszyliśmy im z kamerą. Dlaczego było to dla nich tak ważne?
Nie mogę pozostawać obojętny w obliczu wyroku sądu, który jest hańbą dla ludzkości - napisał dyrektor Muzeum Państwowego Auschwitz-Birkenau do prezydenta Nigerii. Piotr Cywiński poprosił go w swoim liście o ułaskawienie 13-latka skazanego na 10 lat więzienia za bluźnierstwo. Zadeklarował, że jest gotów odbyć za chłopca część kary.
Gość Dzień Dobry TVN Marek Zmysłowski znalazł się na liście dziesięciu najbardziej wpływowych ludzi w afrykańskiej branży technologicznej. Jak znalazł się Afryce? Czym się tam zajmuje? Ile miał lat, kiedy zarobił swoje pierwsze pieniądze? Czy wszystkie jego przedsięwzięcia biznesowe kończyły się sukcesem? Czy prawo nigeryjskie sprzyja rozwojowi biznesu? Czy ma czas na zwiedzanie Nigerii?
Mało kto wie, że Nollywood to druga kinematografia świata po Bollywood. Jakie filmy tam krecą? Jaki gatunek filmowy jest najbardziej popularny w Nigerii? Kto ma szansę zostać aktorem w Nollywood? Jaką misję mają twórcy filmów w Nigerii? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Martyną Wojciechowską. Czy podróżniczka dostała rolę w jednym z filmów? Przekonacie się oglądając kolejny odcinek programu "Kobieta na krańcu świata".
Magda Cielecka w rozmowie z Magdą Mołek, Ludzie Wolności, nigeryjski przemysł filmowy. Zobaczcie przegląd sobotniej prasy Magdy Mołek i Marcina Mellera.
Jaka jest rola ojca w afrykańskiej rodzinie? Kto jest bardziej surowy w domu - mama czy tata? Jakie jest podejście do kar fizycznych w nigeryjskiej rodzinie? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu Ofelii Grzelińskiej "Rodzina dookoła świata".
Oto ona. Poznajcie osobistą asystentkę króla Nigerii. Anna Klesse odpowiedziała na ogłoszenie "Asystentka VIP-a", które znalazła w Internecie i została zaproszona na rozmowę. O co pytano ją podczas rozmowy rekrutacyjnej? Dlaczego nigeryjski król wybrał na swoją asystentkę właśnie Polkę? Czy Anna ma swoją ochronę? Jak musi się ubierać na dworze króla? Czy król Nigerii ma swoje dziwactwa i co znajduje się za murami nigeryjskiego pałacu? Asystentka nigeryjskiego króla była gościem Dzień Dobry TVN.