Szparagi uchodzą za jedno z najzdrowszych warzyw. Choć ich jedzenie niesie spore korzyści dla organizmu, może też zmienić zapach naszego moczu. Dlaczego tak się dzieje? Czy powinno to być powodem do niepokoju? Zapytaliśmy o to lek. Sylwię Kuźniarz-Rymarz, specjalistkę chorób wewnętrznych i endokrynologa. Sprawdź, co odpowiedziała.
Szparagi - czy warto je jeść?
Sezon na szparagi trwa krótko. Warzywa te pojawiają się w sprzedaży od kwietnia do lipca. Warto po nie sięgnąć, bo są wyjątkowo zdrowe, mają niewiele kalorii (100 gramów to 17 kcal) i może je jeść praktycznie każdy.
- Są idealne dla osób zmagających się z nadwagą, z otyłością. Ze względu na niski indeks glikemiczny poleca się je chorym na cukrzycę, nie powodują wyrzutów insuliny oraz wahań w poziomie glukozy - tłumaczyła w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz, specjalistka chorób wewnętrznych i endokrynolog z Centrum Medycznego Safimed.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Porady dietetyków
Porady dietetyków
Dodatkowo szparagi pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze, wykazują działanie odwadniające, co też pomaga wyregulować ciśnienie krwi. - Mają dobry stosunek potasu do sodu, tym samym są bezpieczne i wskazane osobom z problemami kardiologicznymi - dodała nasza rozmówczyni.
Po szparagi warto sięgnąć także ze względu na błonnik pokarmowy. Pomaga on wyregulować pracę jelit (dlatego polecane są przy problemach z zaparciami), a także sprawia, że uczucie sytości utrzymuje się znacznie dłużej.
Nieprzyjemny zapach moczu po szparagach. Skąd się bierze ?
Mimo że szparagi są bardzo zdrowe, to cześć osób nie wprowadza ich do diety ze względu na nieprzyjemny zapach moczu, który pojawia się po ich zjedzeniu.
- To naturalny efekt trawienia, wchłaniania i metabolizowania tego warzywa. W szparagach obecna jest siarka, jest ona wydalana wraz z moczem i to ona zmienia jego zapach. Nie jest to powód do niepokoju - wyjaśniła lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz.
Warto dodać, że nieprzyjemny zapach pojawia się zawsze i niezależnie od tego, ile zjedliśmy szparagów. Co ciekawe, nie każdy go wyczuje. - O tym decydują uwarunkowania genetyczne. To one sprawiają, że niektórzy z nas zwracają na niego uwagę, a inni nie - podsumowała specjalistka.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Woda dla zdrowia – odwrócona osmoza
- Tych ziół lepiej unikać latem. Ich przyjmowanie może powodować zmiany skórne i objawy alergii
- Szybkie, zdrowe przekąski – propozycje dla zapracowanych
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Glasshouse Images/Getty Images