Domowa olejarnia
Agnieszka i Marek Marciszakowie prowadzą domową olejarnię. Choć początkowo mężczyzna nie był przekonany do tego pomysłu, to biznes zaczął się rozkręcać. Wieść o ich pracy szybko bowiem rozniosła się po okolicy.
- Sam proces tłoczenie nie jest jakoś bardzo skomplikowany. Najważniejsze, by ustawić odpowiednio prasę, tak by temperatura tłoczenia nie przekraczała 35-40 stopni. Wtedy wszystkie ziarna i oleje zachowują swoje właściwości - tłumaczył właściciel olejarni. - Mój mąż produkuje, a ja jestem mózgiem, czyli dobieram nasiona - dopowiedziała Agnieszka, która jest nie tylko właścicielką olejarni, ale i dietetykiem klinicznym.
Oleje na stałe zagościły w ich diecie. Agnieszkę satysfakcjonuje to, że wie, co je. - Mój organizm dostaje wszystkiego, czego potrzebuje - podkreśliła. Co więcej, dietetyczka wprowadziła je również do jadłospisu ich synka oraz odkryła kolejne zastosowanie tłuszczy.
- Jak Franciszek skończył 6 miesięcy, zaczęły mu się pojawiać takie sucharki na skórze. Próbowaliśmy odstawiać pewne produkty, bo to był przełom rozszerzania diety, więc może winne było białko jaja, mleka, ale nic nie pomagało. Wszystkie detergenty stosowane zewnętrznie również nie dawały takiego efektu, a że jestem sfiksowana na naturoterapię, wyczytałam, że pomocny może być olej lniany. Wlewaliśmy mu kieliszek oleju do kąpieli i skóra od razu stawała się jedwabiście gładka, zupełnie inna w dotyku. Przy rozszerzaniu diety dostawał też te oleje wewnętrznie - mówiła Agnieszka Marciszak.
Oleje – rodzaje, właściwości i zastosowanie
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów olejów jadalnych. I tu pojawia się pytanie - który najlepszy jest do sałatek, a jaki wybrać do smażenia? O tym porozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Małgorzatą Różańską, dietetykiem klinicznym.
- W olejach przede wszystkim chodzi o to, by wybierać takie, które mają dobre proporcje kwasów tłuszczowych omega-3 do omega-6 - zwróciła uwagę specjalistka.
Okazuje się, że z punktu widzenia składu i właściwości interesujący jest: olej z wiesiołka, olej z czarnuszki i olej rydzowy. Co ciekawe, właśnie od ostatniego z wymienionych olejów wzięło się znane powiedzenie "lepszy rydz niż nic". - Kiedy w gospodarstwie panowała bieda i brakowało tłuszczu zwierzęcego, tanim i łatwo dostępnym pożywieniem był właśnie olej rydzowy - wyjaśniła nasza rozmówczyni.
Posłuchaj całej rozmowy z Małgorzatą Różańską:
Zobacz też:
- Jak orzechy pekan wpływają na organizm?
- „Dajemy im coś, co jest słodkie i stanowi pełnowartościowy posiłek” – sprawdź, jak zrobić zdrowe słodycze nie tylko dla dzieci
- Co zrobić, aby warzywa zachowały świeżość?
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Sylwia Repeła
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN