Honeybush, czyli napar z liści, łodyg i kwiatów miodokrzewu, to herbata dla dzieci i dorosłych. Nie zawiera kofeiny, jest bogata w witaminy i można podawać ją na różne sposoby.
Skąd pochodzi honeybush?
Honeybush to herbata pochodząca z RPA, otrzymywana z suszu miodokrzewu (Cyclopia intermedia). Krzew ten rośnie w południowej Afryce i nie jest spokrewniony z krzewem herbacianym. Herbata jest produktem regionalnym, gdyż wytwarza się ją wyłącznie w okolicach Kapsztadu. Co ciekawe, dostępny w sprzedaży miodokrzew zbierany jest ręcznie przez miejscową ludność. Jednak zanim susz trafi na rynek, jest wielokrotnie badany przez ekspertów.
Różnice kulturowe
Do przygotowania naparu używa się łodyg, kwiatów i liści. Można go pić np. z mlekiem i cukrem, lecz dodatki te mogą zamaskować naturalny słodki smak honeybush. Napar ma wyjątkowy smak, który można określić jako miodowy lub owocowy. Mocno wyczuwalna jest jego słodycz, przypominająca nieco smak gorącego dżemu morelowego. Z wyglądu honeybush przypomina rooibos (czerwonokrzew), lecz ma grubsze łodygi. Napój można pić o każdej porze dnia, gdyż nie ma właściwości pobudzających. Z tego względu jest często wybierany przez osoby, które nie lubią smaku i działania tradycyjnych herbat.
Jak parzyć herbatę honeybush?
Herbatę honeybush parzy się podobnie jak rooibos, a najlepszy efekt uzyskuje się przy użyciu papierowego filtra. Korzystanie z zaparzaczy jest niewskazane, susz jest drobny i z łatwością może zapchać urządzenie. Aby przygotować tego typu napar, trzeba korzystać z filtra zapewniającego cyrkulację wody - to główne wskazówki, o których warto pamiętać przy zaparzaniu herbaty honeybush. Poza tym to napar jak każdy inny, wystarczy zalać go wrzątkiem lub chwilę podgotować.
Do przygotowania porcji dla jednej osoby wystarczy łyżeczka suszu. Z kolei dla większej liczby osób można wsypać np. 3 czubate łyżeczki suszu na litr wody i gotować napar na małym ogniu przez 15 minut. Miłośnicy herbaty honeybush piją ją na różne sposoby. Niektórzy preferują napar bez jakichkolwiek dodatków, inni lubią posłodzić go cukrem, dodać mleka lub konfitury.
Poznaj zdrowotne właściwości herbaty honeybush
Z medycznego punktu widzenia napar z miodokrzewu to niezwykle cenny napój. Zawiera pokaźną ilość substancji odżywczych, minerałów, przeciwutleniaczy oraz wapń, żelazo i potas. Ten słodki napar może być pomocny w walce z rakiem. Dzięki przeciwutleniaczom i antyoksydantom przyczynia się do zwalczania wolnych rodników, odpowiedzialnych za rozwój nowotworu. Z kolei potas poprawia ciśnienie krwi, co w efekcie przekłada się na prawidłową pracę serca i zapobiega zawałom.
Właściwości honeybush z pewnością docenią również osoby zmagające się z różnymi infekcjami. Napar ma właściwości antybakteryjne, pomaga pozbyć się różnych infekcji, w tym zwalczyć przeziębienie i kaszel. Dzięki miodokrzewowi bakterie przestają się reprodukować, a objawy choroby słabną. W czasie przeziębienia szczególnie zaleca się picie naparu z dodatkiem miodu i cytryny.
Miodokrzew z powodzeniem można włączyć do diety redukcyjnej. Zawarte w nim polifenole pomagają w rozkładzie tłuszczu zgromadzonego w tkankach. Regularne picie naparu przyspiesza metabolizm oraz ułatwia szybsze pozbycie się zbędnych kilogramów. Napój zalecany jest także dla astmatyków i diabetyków. Ma bowiem właściwości wykrztuśne i ułatwia utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Jednak na tym nie kończą się właściwości zdrowotne honeybush. Herbata dzięki składnikom mineralnym i odżywczym reguluje pracę układu pokarmowego. W efekcie pomaga pozbyć się zaparć, gdyż dobrze wpływa na żołądek.
Honeybush to także naturalny kosmetyk. Miodokrzew wzmacnia włosy i sprawia, że są bardziej miękkie i lśniące, a także poprawia wygląd skóry. Udowodniono też, że osoby pijące tę herbatę szybciej pozbywają się różnego rodzaju podrażnień skóry. Równie korzystnie wpływa także na regulację kobiecej gospodarki hormonalnej, gdyż zawiera fitoestrogeny, działająca podobnie jak estrogeny. Dzięki nim łagodzi objawy menopauzy i napięcia przedmiesiączkowego.
Kto powinien pić herbatę honeybush?
Mimo że herbatę honeybush mogą pić osoby w różnym wieku, istnieje pewna grupa ludzi, która w szczególności może docenić właściwości naparu. Zaliczają się do niej osoby walczące z nadwagą i cierpiące na wzdęcia. Napar pomoże również kobietom cierpiącym z powodu bolesnych miesiączek. Względy zdrowotne to jednak nie wszystko, gdyż herbata honeybush nie zawiera kofeiny, więc mogą ją pić dzieci, osoby starsze i wszyscy, którzy po prostu lubią prozdrowotne herbaty.
Zobacz także:
- Mierzenie ciśnienia. Lekarz wyjaśnia, jak robić to prawidłowo
- Justin Bieber przerywa trasę koncertową: "Potrzebuję czasu"
- Sezon na grzyby. Co warto wiedzieć przed wyprawą do lasu?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Vasst/Getty Images