Najlepsza herbata rośnie na Sri Lance. Jak wygląda proces jej produkcji?

Michał Cessanis na Sri Lance
Źródło: Dzień Dobry TVN
Do zobaczenia na Sri Lance
Do zobaczenia na Sri Lance
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Ręka z Nicei, czyli jak Rey został piekarzem
Konno przez świat
Konno przez świat
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Kolejna wyprawa Mikołaja Sondeja
Połączył podróże z treningami
Połączył podróże z treningami
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Opowieści żeglarza Romana Paszke o dalekomorskich podróżach
Do zobaczenia w Bolonii
Do zobaczenia w Bolonii
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Podróżnik przepłynął najdłuższy fiord na świecie
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Życie na kółkach Zosi i Jakuba
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Kapitan Baranowski wyrusza w samotny rejs
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Podróżuje i pomaga dzieciom z różnych stron świata
Rowerem przez Afrykę
Rowerem przez Afrykę
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Kuba przed czterdziestką odwiedził 91 krajów
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Od 7 lat na piechotę przez świat
Od 7 lat na piechotę przez świat

Michał Cessanis odwiedził Sri Lankę. To na jej malowniczych wzgórzach rośnie najlepsza, najbardziej aromatyczna herbata. W swoim cyklu w Dzień Dobry TVN dziennikarz pokazał proces jej powstawania.

Herbata ze Sri Lanki

Na wzgórzach Sri Lanki herbatę mogą zbierać tylko kobiety Tamilki. Michał Cessanis towarzyszył im w trakcie pracy na polu.

- To grupa etniczna sprowadzona przez Brytyjczyków w XIX wieku, kiedy w ogóle zaczęła się produkcja herbaty na Sri Lance. Praca na takich plantacjach herbaty jest bardzo ciężka. Wyobraźcie sobie, że panie Tamilki zbierają tylko najbardziej dojrzałe liście herbaty. To są dwa, trzy listki z górnej partii drzewka. W ciągu dnia, muszą zebrać aż 20 kilogramów takich liści - opowiadał podróżnik.

Na Sri Lance rocznie produkuje się 300 tysięcy ton herbaty. Liście zebrane na polu trafiają do naturalnej suszarni, w której pozbawiane są wody. Herbata produkowana jest na najstarszych maszynach, które mają nawet 145 lat. Następnie liście są rolowane i przychodzi czas na fermentację. Na koniec odbywa się ostateczne suszenie w wysokiej temperaturze. Po 25 minutach wypada czarna herbata.

Okazuje się, że czarna, zielona i biała herbata pochodzą z dokładnie tego samego drzewka. Różni je tylko proces, w trakcie, którego powstają.

- Przy produkcji białej herbaty nie używa się żadnych maszyn. Zbierana jest ręcznie, ale w wyjątkowy sposób, w rękawiczkach. Suszy się ją naturalnie na słońcu, jest przechowywana w ciemnych pomieszczeniach. Cały proces produkcji trwa osiem dni, a czarna herbata powstaje w zaledwie jeden dzień. Biała kosztuje ok. 1600 dolarów za kilogram - powiedział David Manickam, pracownik plantacji.

Kuchnia na Sri Lance

Na Sri Lance kuchnia jest wręcz magiczna. Cechują ją niezwykle intensywne zapachy i bardzo wyrazisty smak. Dostępne są świeże owoce morza i ryby prosto z oceanu. Michał Cessanis postanowił poznać przepis na rybne curry.

Potrzebna jest oczywiście świeża ryba i ogromna ilość przypraw: gałka muszkatułowa, kumin, pestki chilli, olej kokosowy extra virgin, czarny pieprz, chilli, zielone chilli, tamarynd, cynamon. Lokalny kucharz przeprowadził dziennikarza przez każdy etap gotowania tego dania. Na koniec ocenił curry Michała Cessenisa.

- Twoje curry jest bardzo dobre, tylko brakuje odrobiny limonki - ocenił.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości