Profilaktyka zdrowia

Mierzenie ciśnienia. Lekarz wyjaśnia, jak robić to prawidłowo

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Według brytyjskich badaczy z Uniwersytetu w Exeter, aby uzyskać najbardziej miarodajny pomiar ciśnienia tętniczego, należy mierzyć je na obu rękach, a następnie wziąć pod uwagę wyższą wartość pomiaru. W Dzień Dobry TVN o komentarz w tej sprawie poprosiliśmy lek. Jakuba Kosmę Rokickiego z Kliniki Kardiologii WUM.

Czy ciśnienie krwi należy badać na obu rękach?

Wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców wskazały, że pomiar ciśnienia na obu rękach i używanie wyższego parametru do celów diagnostyki lepiej odpowiadało ocenie ryzyka poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

- W świetle tych doniesień istotne jest to, że jeżeli przy pierwszym pomiarze ciśnienia tętniczego stwierdziliśmy, że na jednej z rąk wartości są zdecydowanie wyższe (o mniej niż 10 mmHg), powinniśmy stale mierzyć na tej kończynie, na której jest to wyższe ciśnienie - mówił Jakub Kosma Rokicki w Dzień Dobry TVN. - Potem już monitorujemy nasze leczenie, czy też nasze ciśnienie na tej jednej, wybranej ręce - dodał.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Zdaniem lekarza osoby całkowicie zdrowe mogą mierzyć ciśnienie nawet raz na pięć lat. - Jeśli te pomiary w ciągu ostatnich pięciu lat były prawidłowe, czyli wynosiły poniżej 140 mmHg ciśnienie skurczowe, rozkurczowe poniżej 90, nie ma potrzeby intensyfikować tych pomiarów. Niezależnie od tego wydaje mi się, że jeśli mamy złe samopoczucie, coś się dzieje z naszym zdrowiem, to jest moment, kiedy możemy mierzyć. To nie oznacza, że nie możemy mierzyć częściej niż 5 lat, tylko że nie jest to wskazanie medyczne - tłumaczył specjalista.

Ciśnienie - jak zalecił Jakub Kosma Rokicki - należy mierzyć na siedząco, po co najmniej 5-minutowym odpoczynku. Obie stopy powinny być oparte na podłożu. Ręka, na której mierzone jest ciśnienie powinna być odwrócona wnętrzem do sufitu i oparta o kolano. Mankiet ciśnieniomierza ma znajdować się ok. 1-2 cm powyżej zgięcia łokciowego. Należy też pamiętać, że szerokość mankietu musi być dobrana odpowiednio do obwodu ramienia. Zbyt szeroki lub wąski będzie powodował nieprawidłowy wynik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości