Poparzone podniebienie – w jaki sposób się je leczy?

Poparzone podniebienie
Poparzone podniebienie
Źródło: Andersen Ross/Getty Images
Do poparzenia podniebienia może dojść w sytuacji, gdy pijemy gorący napój lub jemy bardzo gorące potrawy. Również bardzo ostre dania mogą powodować podrażnienia przełyku. Poparzone podniebienie może być również efektem kontaktu ze żrącymi środkami chemicznymi, które oprócz poparzeń, mogą powodować silne uszkodzenia przewodu pokarmowego i całego organizmu.

Jeżeli poparzenie podniebienia nastąpiło w wyniku wypicia za gorącego napoju czy zjedzenia gorącej potrawy i nie jest ono mocne, można łagodzić jego objawy samodzielnie w domu. Jednak są przypadki, kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem, a w przypadku poparzenia środkami chemicznymi może okazać się, że potrzebne będzie leczenie szpitalne. Co można stosować na poparzone podniebienie? Kiedy udać się do lekarza?

Zdrowie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Poparzone podniebienie – jakie są objawy?

Do charakterystycznych objawów poparzenia podniebienia zalicza się przede wszystkim bardzo dotkliwy ból, który jest wynikiem silnego podrażnienia śluzówki jamy ustnej. Może pojawić się również pieczenie. Poparzone podniebienie to także bąble, które powstają w wyniku działania bardzo wysokiej temperatury lub kontaktu ze środkami chemicznymi. Przy silnych poparzeniach może również boleć język i wnętrze jamy ustnej.

Jak leczyć poparzone podniebienie?

Co należy zrobić, gdy ma się poparzone podniebienie? Leczenie musi być dobrane przede wszystkim do rodzaju poparzenia, a także stopnia jego nasilenia. Jeżeli jest ono niewielkie i powstało w wyniku spożycia gorącego napoju czy jedzenia, można zastosować na początku domowe sposoby. Często pomaga wypicie chłodniejszego napoju. Można też przez chwilę ssać kostkę lodu. W przypadku zjedzenia bardzo ostrych potraw często pomaga wypicie tłustego, schłodzonego mleka. W tym czasie warto także pić jogurty i kefiry, które dodatkowo mają działanie probiotyczne. Inny domowy sposób na poparzone podniebienie to napar z siemienia lnianego. Aby przygotować taki łagodzący napar, należy łyżkę siemienia zalać szklanką gorącej wody. Całość trzeba odstawić, a po przestygnięciu pić małymi łykami kilka razy w ciągu dnia. Co jeszcze można zrobić na poparzone podniebienie? Jamę ustną przy poparzeniach można również płukać naparem przygotowanym z suszonych płatków malwy. Innym ziołem, z którego można wykonać płukankę, jest rumianek. Warto zaopatrzyć się także w środki o działaniu łagodzącym objawy poparzenia i przeciwbólowe, które można stosować wewnątrz jamy ustnej. Mogą to być np. preparaty przeznaczone do leczenia aft.

Objawy łagodnego poparzenia mijają dość szybko. Nieco inaczej wygląda kwestia silnych poparzeń i tych powstałych w wyniku kontaktu ze środkami chemicznymi. Czym leczyć tak poparzone podniebienie? Trzeba tutaj pamiętać, że tego typu poparzeniom często towarzyszą bolesne bąble. W takim przypadku stosuje się przede wszystkim maści łagodzące po konsultacji z lekarzem. Wizyta u lekarza jest konieczna zawsze, gdy dojdzie do poparzenia u małego dziecka. Powie on dokładnie, co robić, gdy maluch ma poparzone podniebienie, lub skieruje na leczenie szpitalne. Bąble znikają zazwyczaj po 10–14 dniach. Jeżeli dolegliwości bólowe w tym czasie nie przejdą lub dojdzie do owrzodzenia, należy udać się na konsultacje z lekarzem, gdyż takie zmiany mogą powodować później komplikacje zdrowotne. Mogą to być np. duże zbliznowacenia, powodujące trudności w przełykaniu.

Ból podniebienia – czy to zawsze poparzenie?

Wiele osób, które odczuwa ból w jamie ustnej niedługo po wypiciu gorącego napoju, często od razu zakłada, że doszło u nich do poparzenia podniebienia. Jednak podobne objawy mogą dawać również inne dolegliwości jamy ustnej. Wymienić tutaj należy chociażby afty (pojawiające się często w okresie obniżonej odporności i towarzyszące różnym stanom zapalnym oraz chorobom niekoniecznie związanym z jamą ustną), a także owrzodzenie, ropne zapalenia czy nadżerki. Dlatego jeżeli przy bólu w jamie ustnej dodatkowo wyczujemy językiem zgrubienia czy niewielkie grudki, warto udać się do lekarza, który określi podstawę dolegliwości i przepisze odpowiednie leczenie.

W niektórych przypadkach bolesne objawy w jamie ustnej mogą być związane również z dolegliwościami związanymi z alergiami pokarmowymi. Również szczotkując zęby zbyt twardą szczotką lub robiąc to bardzo energicznie, można uszkodzić podniebienie, co może dawać objawy podobne do poparzenia, tj. ból i pieczenie, a nawet krwawienie.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Andersen Ross/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana